Črna kronika

Radana ni prosila za skrajšanje moževega življenja

STA
10. 3. 2016, 13.22
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Soproga 83-letnega bolnika, ki je umrl decembra 2014 in naj bi mu zdravnik Ivan Radan skrajšal življenje z odmerkom kalija in morfija, je danes na sodišču dejala, da Radana ni nikoli prosila, naj skrajša življenje njenemu možu. "Ob vseh lepih besedah in glede na to, kako lepo me je potolažil, ne vem, če je res to storil ali ne," je dejala.

sta
Ivan Radan

Ko je obiskovala moža na nevrološki kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, je večkrat govorila z Radanom. "Lepe in prijazne besede, vse je lepo pojasnil," je za Radana povedala soproga 83-letnega bolnika. To je bil sicer prvi primer sumljive smrti Radanovega bolnika, za kar se je izvedelo v javnosti.

Na dan, ko je njen mož umrl, jo je Radan poklical ob 8.30 in ji dejal, naj obišče moža in se od njega poslovi. Približno uro pozneje je prišla na nevrološko kliniko in se poslovila od moža, je danes pojasnila na sodišču. Tam je ostala približno pol ure.

Radan jo je poklical ob 13.10 in ji sporočil, da je mož umrl. Radan jo je vprašal, ali želi obdukcijo, a mu je odvrnila, da ne. "Če bi vedela, kar je potem prišlo na plan, bi zahtevala obdukcijo," je danes v solzah dejala. Moževa želja je bila, da ga upepelijo, kar so tudi storili štiri dni po njegovi smrti, je pojasnila.

Nato jo je v začetku januarja obiskal kriminalist. Od njega oz. iz časopisnih člankov, ki ji je kriminalist prebral, je izvedela za novico, da naj bi bil njen mož evtanaziran, je pojasnila.

"Zato je moje življenje uničeno do konca," je dejala in dodala, da je to na njej pustilo hude psihične posledice. Zato zahteva odškodnino v višini 10.000 evrov. Na vprašanje Radanovega odvetnika Milana Krstića, ali ta denar zahteva od Radana, pa je dejala, da ne ve, ali mora denar zahtevati od Radana ali od bolnišnice oz. koga drugega, nekdo pa da mora plačati.

Radan je na sodišču gospe dejal, da mu je strašansko žal za to, kar prestaja. A ob tem zatrdil, da ni nič naredil od tega, kar se mu očita.

Po sicer zelo čustvenem pričanju je soproga 83-letnega bolnika ob odhodu domov pred sodno dvorano objela Radana, nato sta se v mirnem tonu tudi pogovorila.

Na današnjem naroku je pričal tudi sin od ene od bolnic, ki naj bi septembra 2012 umrla zaradi prevelikega odmerka morfija. Povedal je, da mu je Radan povedal, da bo njegova mama umrla, da je nič ne boli in da bodo zagotovili, da je ne bo nič bolelo.

Radan mu je zatrdil, da je zdravljenje njegove mame, vključno z odmerjanjem morfija, potekalo v skladu z mednarodnimi smernicami. Njegovi mami je odmeril morfij zaradi dušenja, ne pa bolečine, je dejal Radan. Sin bolnice pa je odvrnil, da težkega dihanja ali dušenja pri mami ni opazil in da prvič sliši za to zgodbo.

Sicer pa ni zahteval odškodnine, saj meni, da gre pri takšnih bolnikih, katerih življenje je v izteku, za tanko mejo pri odmerjanju morfija.

Sodni senat je danes tudi odločal o zahtevku tožilke Katarine Bergant, ki je predlagala, da se avstrijskemu izvedencu Wolfgangu Kröllu posreduje vso relevantno dokumentacijo glede primerov sumljivih Radanovih smrti, ne pa le zdravniško, ki je po njenih besedah nepopolna. Le tako bo lahko izvedenec po njenem mnenju izdelal mnenje.

Temu predlogu sodišče ni v celoti ugodilo, bodo pa Kröllu pred zaslišanjem poslali izredna oba izredna strokovna nadzora, ki so ju opravili na UKC nad dvema primeroma smrti Radanovih.

Bergant tudi predlaga, da se na UKC zaseže in zavaruje računalnik oz. računalniški disk s podatki vseh življenjskih funkcij z 16. decembra 2014, torej dneva, ko je umrl 83-letni bolnik. Da imajo te podatke, na UKC po tožilkinih navedbah prej niso vedeli, pač pa so ugotovili ob nedavnem prehodu na nov informacijski sistem.