Izčrpanost

Štiri najpogostejše skrbi, zaradi katerih spanec trpi

Neja Kralj
18. 5. 2022, 11.39
Posodobljeno: 18. 5. 2022, 11.39
Deli članek:

Skrbi so sestavni del življenja in popolnoma običajen pojav. Vendar nekatere od nas skrbi tako prevzamejo, da se iz dneva prenesejo v noč in nam kratijo spanec.

Dreamstime
Dokazano je, da nočno tuhtanje nikoli ne prinese rešitev, kvečjemu izčrpanost.

Neskončne skrbi povzročijo premetavanje po postelji, obračanje glave po blazini, morda celo potenje ali blodnje … Četudi spanec za nekaj uric prevzame glavno vlogo, se po naporni noči vsakdo zbudi izčrpan, kot da ponoči ni zatisnil očesa.
Kot nadaljevanje raziskave so strokovnjaki opravili več tisoč razgovor z nespečimi, ki so jim razkrili, katere skrbi so tiste, ki jim najpogosteje kratijo spanec.
Zanimivost, do katere so se dokopali raziskovalci v raziskavah ameriškega psihološkega združenja, je, da so k nočnemu premlevanju skrbi veliko bolj kot moški nagnjene ženske, kar so potrdili tudi strokovnjaki z drugih delov sveta.
Zdaj pa k bistvu raziskave: tu so štiri glavne skrbi, ki so morda znane tudi vam. Dodano pa je tudi nekaj preprostih rešitev, ki vam bodo morda že današnjo noč naredile mirnejšo.

1. FINANČNI PRITISK
Ljudje so najbolj zaskrbljeni zaradi finančnega položaja. Če vam zamuja plača, če se vam fiksni dohodek manjša, če ne znate finančno materializirati svojih idej, pridobiti za svojo storitev dovolj strank, ki bi vama zagotavljale mesečni znesek za dostojno preživetje … Vsa ta razmišljanja so ponoči z vami. Pogosto pa se v sanje vrinejo tudi skrbi glede plačevanja šolnin in obšolskih dejavnosti otrok ter stroškov zdravstvenih storitev.
Pri ženskah veliko bolj kot pri moških obstaja tudi finančna skrb glede staršev, ko sami ne bodo več sposobni samostojno živeti.

2. SKRB ZARADI DELA
Mogoče je kateremu projektu v službi skoraj zapadel rok, vi pa še nimate vseh rešitev, ali pa obstajajo drugačne težave na delovnem mestu, in čeprav nenehno razmišljate o njih, na koncu tunela ne vidite luči, ki bi vam prinesla olajšanje.
Večina od nas ima preveč dela in premalo časa. Naš živčni sistem nam seveda pomaga pri sprejemanju nalog in prilagajanju spremembam. Ima pa naš živčni sistem gumb z dvema funkcijama – vklop in izklop. Ko je vklopljen, nam daje energijo za reševanje težav in osredotočanje nanje. Namen izklopa pa so umiritev, regeneracija, počitek in pomlajevanje. Čeprav bi morali oba gumba uporabljati uravnoteženo, je vklop vklopljen neprimerno pogosteje kot izklop. Zbujanje s skrbmi je tipičen znak, da je gumb vklop preveč dejaven in morda tik pred tem, da pregovori.

3. SKRB ZA ZDRAVJE
Kadar preveč skrbimo za svoje zdravje, si povzročimo stres, ki zniža obrambni sistem imunskega sistema. Skrbi izkoristite kot priložnost, da si zaobljubite, da boste s hrano, ki jo jeste, pogostimi vadbami in načinom preživljanja časa še bolj skrbeli zase. Če ste resnično zaskrbljeni, se posvetujte z ustreznimi strokovnjaki in se držite njihovih napotkov. Ko boste zaspali z mirno vestjo zaradi dejavnosti, ki ste jih čez dan namenili sovjemu zdravju, bo noč zagotovo mirna.

4. EMPATIJA
Dobro je imeti empatijo, biti empatičen ali kakorkoli naklonjen težavam drugih. Ko pa vprašanja naše ljubljene osebe postanejo naša lastna, se poslabša na obeh straneh. Seveda vam ni vseeno za najdražje, a najboljši način, da nekomu pomagate, ni ta, da trpite z njimi in poskušate prevzeti na svoja ramena njihova bremena. Pomagate jim lahko le z izkazovanjem podpore in ljubezni.
Nikomur ne boste pomagali, če boste preveč izčrpani zaradi neprespanosti. Namesto da ponoči ležite budni, bi morali uživati krepčilen spanec. Težavo morda lahko rešite tako, da si podnevi vzamete tako imenovani čas za skrbi – in si vse zapišete. Ključno je, da se vprašate, kako bi tegobo rešili. Dokler ne najdete rešitve, vztrajajte na isti točki. Ko rešitve najdete, pojdite k naslednji težavi. Čas, ki ga boste namenili skrbem, bo verjetno od dneva do dneva drugačen, kar je povsem običajno. Morda boste na dober dan v desetih minutah rešili tri težave, drugič pa boste za eno porabili pol ure – bistveno je, da ta ponoči ne bo lezla k vam v posteljo, saj ne bo več obstajala.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu