Zanimivosti
Kdaj smo se začeli oblačiti?
Verjetno zelo natančno nikoli ne bomo vedeli, kdaj je človeški rod začel nositi oblačila. Prva so bila iz rastlin in živalskih kož, te pa zob časa zelo hitro uniči.
Ustvarjajte skupaj z otroki
Kot verjetno že veste, je ustvarjanje eden izmed zanimivih in koristnih družinskih hobijev. Zakaj ne bi v ustvarjanje vključili tudi svojih otrok in se ob tem še bolj zbližali? Otroci skozi ustvarjanje veliko pridobijo, saj se jim poleg telesnih spretnosti krepijo še misli.
Ne zavrzite listja z vrta
Jesen nas poleg plodov bogato obdari tudi s pisanim listjem. Ne glejmo nanj več kot na nadlogo, ki predstavlja le dodatno delo z grabljenjem, ampak kot na koristen dodatek za naše gredice. Vendar pa ima listje različnih drevesnih vrst različne lastnosti tako pri razkrajanju kot pri učinkovinah.
Delovati je začel največji radijski teleskop na svetu
Teleskop, vreden 1,2 milijarde juanov oziroma 160 milijonov evrov, so postavili na goratem območju v kitajski provinci Gouizhou. Odročno ombočje, ki je tudi relativno revno, so izbrali, ker v bližini ni večjih mest.
Venera zna biti močna
Od 23. septembra je Sonce v znamenju tehtnice. Poleg njenih največjih vrlin – težnjo po lepoti, urejenosti in močni čustvenosti – jih zaznamuje še mnogo stvari, ki jih je vredno vedeti.
Gre za kalorično bombo?
Brez kave si večina sploh ne predstavlja jutranjih obredov. A bolj kot jutranja kava so lahko problematične tiste, ki jih spijemo čez dan. Vse je sicer odvisno od našega okusa in tega, kakšno kavo imamo radi. Nekatere različice so namreč prave kalorijske bombe.
Stare korenine joge
Joga nam je najbrž poznana kot izvajanje nežnih gibov, čudno zvijanje telesa in meditacija. Verjetno vemo tudi to, da je stara in da izvira iz daljnovzhodnih dežel. Podrobnosti pa nas lahko še vedno presenetijo.
Se raje prhate ali kopate?
Tudi majhno kopalnico lahko spremenite v čudovit, sproščujoč prostor za užitek in urejanje. Razmislite le, kaj je tisto, česar si zares želite, in kaj boste uporabljali večino časa.
Bodo oceani bolj slani?
Morska sol je posledica erozije rek, ki na koncu raztopljene minerale odlagajo v morja. Logika nam veleva, da bi se zato morala slanost oceanov nenehno povečevati. Pa se ne!
Zakaj sveče ne ugasnejo
Situacija je vsem znana. Otroku pod nos pomolimo rojstnodnevno torto, da upihne svečke. Vendar te takoj ponovno zagorijo v vsesplošno radost. Kako delujejo?
Led na Grenlandiji se tali hitreje, kot so domnevali
Močno nestabilna ledena odeja Grenlandije se tali za več kot sedem odstotkov hitreje, kot so znanstveniki domnevali do zdaj.
Ne škodi, če smo na izredne razmere pripravljeni
Civilna zaščita in Gasilska zveza sta pri nas tisti organizaciji, ki pomagata v vseh kriznih in izrednih razmerah. Največkrat pri naravnih nesrečah, od njih pa mnogokrat pričakujemo že nemogoče. Kaj bi v resnici moral imeti vsak doma, kako naj bomo pripravljeni na morebitne izredne razmere, smo povprašali poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana in poveljnika Gasilske zveze Slovenije Francija Petka.
Do dvesto evrov dam!
Pogledali smo ponudbo mobilnih operaterjev in izbrskali tri modele.
Zaščitite leseno vrtno garnituro
Preverite, kako lahko na preprost način poskrbite, da bo vaša lesena vrtna garnitura vedno videti kot nova. S preprostimi triki in primerno shrambo jo boste lahko uporabljali vrsto let.
To je najvišji najstnik na svetu
Broc Brown iz ameriškega Michigana je star 19 let in se je uvrstil v Guinnessovo knjigo rekordov kot najvišji najstnik na svetu. Trenutno je visok 2,33 metra, vendar se njegova rast še ni ustavila. Zdravniki so mu diagnosticirali sotosov sindrom.
V Parizu testirajo minibus brez voznika
Pariške mestne oblasti bodo danes izvedle prvi test samovozečega minibusa. V francoski prestolnici upajo, da bodo visokotehnološka vozila na rednih linijah začela voziti v prihodnjih dveh letih.
Zakaj petdnevni delavnik?
25. Septembra leta 1925 je ameriški izdelovalec avtomobilov Ford svojim delavcem zapovedal petdnevno in štirideseturno tedensko delovno obveznost. Zaradi vpliva podjetja so »idejo« postopoma sprejeli tudi drugi.
VIDEO: So na Jupitrovi luni odkrili življenje?
Ameriška vesoljska agencija Nasa je za ponedeljek napovedala pomembno razkritje, povezano z Jupitrovo luno Europa. Znanstveniki obljubljajo "presenetljive dokaze aktivnosti" pod ledenim pokrovom tega nebesnega telesa.
Jesenska vrtna opravila
Jesen velja za tisti del leta, ki pridnega pridelovalca na vrtu nagradi z obilico sadja in zelenjave. Gre za čas pospravljanja in skladiščenja pridelkov in pripravo zemlje na zimski počitek.
FOTO: Na prodaj znamenita hiša
Pred nekaj dnevi se je na portalih svetovnih nepremičninskih agencij pojavila hiša oziroma prava luksuzna podeželska palača, ki jo je s svojo prisotnostjo dolga leta zaznamovala nekdanja priljubljena prva ameriška dama Jackie Kennedy.
V Alpah je živel kot kozel
Moški, ki je v Alpah živel kot kozel, in znanstvenik, ki je raziskoval vpliv spodnjih hlač na spolno življenje podgan, sta med letošnjimi dobitniki šaljivih Ig Nobelovih nagrad. Nagrade je skupina pravih Nobelovih nagrajencev za dosežke, "ki nas najprej nasmejijo, nato pa nam dajo misliti", podelila že 26. leto zapored.
VIDEO: Z rafalom pregnala vlomilce
Varnostna kamera v hiši je posnela, kako pogumna ženska iz svojega doma prežene tri oborožene vlomilce.
Največ je Francev, Janezov, Marij, An in Maj
Prebivalci Slovenije imajo 54 tisoč različnih imen in 144 tisoč priimkov.
Smrtonosni pajki so jih pregnali iz hiše
Nočna mora za vsakega arahnofoba.
Biseri so večni
Biseri so upravičeno poimenovani kot ena najlepših stvaritev narave, saj nastanejo v živem organizmu in so posledica biološkega procesa. Proizvajajo jih namreč školjke bisernice s svojim obrambnim mehanizmom.