Novice / Kultura
»Kadar v ljudeh vzbudiš strah, imaš večji nadzor nad njimi«
Amir Muratović je avtor številnih dokumentarnih filmov. »Dokumentarne zgodbe so lahko bolj nenavadne in neverjetne od igranih. Zakaj bi se mučili z izmišljanjem zgodb, če jih imamo tu, okoli nas? In to, da pripovedujemo o resničnih ljudeh, dogodkih, razmerjih v družbi, nosi dodatno težo,« razloži, zakaj se posveča prav temu žanru. Njegov najnovejši film, ki bo na sporedu TV Slovenija prav danes, govori o utrdbah, zidovih, rovih in zgoščeni zgodovini Slovenije.
Že četrta mednarodna nagrada za slovensko režiserko
Marija Zidar za dokumentarni prvenec Odpuščanje prejela priznanje na bolgarskem Sofia DocuMentalu.
Podeljene Štigličeve nagrade
Mako Sajko je prejemnik nagrade za življenjsko delo, med dobitniki nagrad Štigličev pogled tudi režiserja serije Jezero.
Digitalno restavriran tudi film Nasvidenje v naslednji vojni
Svečana premiera obnovljene slovenske klasike in predstavitev zbornika o slovenski kinematografiji.
Drago Jančar namero ministrstva za kulturo zatrl v kali
Serije po romanu To noč sem jo videl zaenkrat ne bo.
Slovo francoske igralske legende
V 89. letu je umrl francoski igralec Jean-Paul Belmondo.
V Celju na ogled razstava velikana narodopisne kulturne dediščine
V Celju na ogled dragocena dediščina Jožeta Karlovška, velikana slovenske narodopisne kulturne dediščine.
Nagrajena Doroteja Nadrah in Škofjeloški pasijon
Slavje slovenske predstave na srbskem Viminacium festu.
Jernej Kuntner trenutno živi v izrednih razmerah
Priljubljeni igralec Jernej Kuntner je stalnica naših malih ekranov – in očitno nas bo spremljal še kar nekaj časa. Trenutno namreč snema kar dve seriji, Sekirca v med in Za hribom, v obeh pa ima zelo humorno vlogo.
Nataša Matjašec Rošker prejela nagrado Adelaide Ristori
Nagrado, poimenovano po znameniti italijanski igralki iz 19. stoletja, podeljujejo za zasluge pri promociji kulture in pomena žensk v družbi.
Pisatelj Boris Pahor praznuje 108. rojstni dan.
Zamejski pisatelj in pričevalec 20. stoletja Boris Pahor že vse življenje opozarja na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri opisuje taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.
Filmska klasika Ne joči, Peter sedaj tudi na Blu-rayu
To je že peta digitalizirana in restavrirana slovenska filmska mojstrovina, ki je ohranjena tudi na trajnem domačem formatu.
»Težko je živeti od projekta do projekta, sploh če imaš družino«
V Gledališču Glej je bila Inga Remeta najprej čistilka – že kot srednješolka je tako služila denar, da je lahko hodila v šolo in hkrati pomagala staršem, ki so ostali v Bosni, medtem ko je sama pri trinajstih z bratom »ujela« zadnji konvoj iz obleganega Sarajeva. V Gleju je potem prek dela hostese, pisarniških del in dela producentke prišla do današnjega naziva direktorice. Diplomirana socialna delavka obožuje kulturo in sovraži krivice. Bori se za umetnost in kulturne delavce. Doma pa je mama šestletne Brine.
Nagradi za slovenski filmarki
Režiserka Marija Zidar je z dokumentarcem slavila v Prizrenu, Špela Čadež pa z animiranim filmom v Locarnu.
»Življenjske radosti so male stvari, samo poiskati jih je treba«
Prvakinja ljubljanske Drame, lastnica Borštnikovega prstana, dobitnica praktično vseh najpomembnejših gledaliških in filmskih nagrad v našem prostoru. Po drugi strani pa mama in žena. Službo in družino strogo ločuje, pove 64-letna Silva Čušin. Trenutno uživa še zadnje dneve počitnic, potem pa se spet začne delo. Poleg gledališča tudi promocija novega filma Sanremo režiserja Miroslava Mandića, kjer je ustvarila še eno pretanjeno vlogo Duše iz doma za ostarele, ki trpi za demenco.
Zakladnica zgodovine - od pradavnine do danes
Vsak muzej ima svoje zaklade. Za vsakogar. Skozi muzejske hodnike in razstavne salone vejejo zanimive zgodbe iz preteklosti, ki burijo obiskovalčevo domišljijo.
Če se bralec ne bo nasmejal vsaj trikrat, lahko vrne kupnino
Novinarka Katarina Keček je predstavila roman, za katerega obljublja, da vrne kupnino, če bralca vsaj trikrat ne nasmeji. Izdala ga je v dveh različicah: cenzurirani in necenzurirani, glavna junakinja pa je bančna uslužbenka, ki v ogledalu spozna svoj alter ego, in njena mirna življenjska pot krene po sledeh nepredvidljivih brzic.
Med režiserkami v Sydneyju se bo predstavila tudi Slovenka
Marija Zidar z dokumentarnim filmom Odpuščanje na filmskem festivalu v Sydneyju, ki bo potekal od 3. do 14. novembra.
FOTO: Operna kraljica spet navdušila Slovenijo
Namesto na Kongresnem trgu je bil težko pričakovani koncert sopranistke Anne Netrebko in tenorista Yusifa Eyvazova v Gallusovi dvorani. Stoječe ovacije so na koncu sledile po pričakovanjih ...
Olmo Omerzu se bo znova potegoval za zlati globus
Slovenski režiser, ki živi in dela na Češkem, uvrščen v tekmovalni program 55. festivala v Karlovih Varih
Urška Alič: "Res je prekleto težko, a borili se bomo do konca!"
Koronakriza je močno udarila na vsa področja, še posebej posledice čutijo na področju kulture. Številna gledališča so lahko spet odprla svoja vrata, a jim trenutni pogoji zelo otežujejo delo. Pogovarjali smo se z direktorico Špas teatra, najbolj popularnega komercialnega gledališča pri nas, ki pravi, da časi niso rožnati.
Plečnikova izbrana dela na Unescov seznam
Odbor za svetovno dediščino Unesca je na seznam svetovne naravne in kulturne dediščine vpisal izbrana dela arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani.
Nagrada za Mileno Zupančič
Na Festivalu evropskega filma Palić v Srbiji so ji podelili častno nagrado Aleksandra Lifke.
Umrl francoski konceptualni umetnik, ki je pričakoval, da se bo to zgodilo prej
Znan je bil po delih, v katerih je raziskoval spomin, izgube ter osebno in kulturno zgodovino. Deloval je tudi kot kipar in fotograf, veljal pa je za samouka.
Ko je pomočil magdalenico v čaj, so se odprli novi svetovi
Pred 150 leti se je rodil francoski pisatelj, intelektualec, esejist in umetnostni kritik Marcel Proust, ki je s sedemdelnim ciklom Iskanje izgubljenega časa utemeljil modernistični roman.