Enako število let kot sejem je letos praznovala kultna slovenska skupina Niet in ob tej častitljivi obletnici je dobila svojo knjigo, ki jo je predstavila na sejmu. Trkaj pa je predstavil nadaljevanje zelo uspešne knjige za otroke, Repki 2.
Ni veliko skupin, ki se lahko pohvalijo, da jih štiri desetletja po nastanku še vedno poslušajo mladi in stari, še zlasti če je to skupina z bolj trdimi zvoki – punk in hardcore skupina. A to zagotovo velja za skupino Niet, ki je v teh desetletjih že dosegla kultni status. Kaj je pripomoglo k temu, da se je povzpela na piedestal, lahko samo ugibamo. A nekaj so vedeli tudi tisti na obrobju scene – kako burno pot je imela skupina. Od tragične smrti prvega pevca Primoža Habiča do velike vrnitve na oder z novim pevcem Borutom Maroltom po daljši odsotnosti. Vse to in še več je v njihov življenjepis združil novinar Zdenko Matoz in se podpisal pod knjigo z naslovom Pa tako lep dan je bil (Niet – 40 let).
»Knjiga je nastala na pobudo menedžerja skupine Janija Jeranta in jaz sem bil tako naiven, da sem celo takoj privolil, da jo napišem, še preden sem točno vedel, v kaj se spuščam. Sčasoma je ta knjiga rasla, se razvijala. Najprej smo jo nameravali izdati pred koncertom ob obletnici, maja v Križankah,« nam je na predstavitvi povedal Matoz in dodal, da se na žalost ni izšlo, saj je bil »to zahteven projekt. Zgodbe so se razširile in nastala je zelo lična, v bistvu se mi zdi, da vzorčna knjiga o glasbeni skupini. Ne vem, katera je boljša do zdaj.«
A ideja o knjigi, ki bi ovekovečila pot skupine, ni bila nova. Igor Dernovšek, kitarist, pa tudi gonilna sila skupine Niet, nam je razkril, da so o tem razmišljali že ob vrnitvi na glasbeno sceno leta 2008, a jim ni bilo usojeno. Zdaj, ob 40. obletnici skupine, končno je. »V knjigi naj bi prebrali resnico o skupini Niet. Je knjiga, ki obeležuje naše vzpone in padce, željo, naivnost, mladost, s katero smo začeli, prelomne dogodke, tragične dogodke, vrnitve, uspehe. V bistvu vse, kar se je govorilo, pa ni bilo povedano na takšen način, da bi bilo skozi naša usta in skozi usta sogovornikov,« je povedal Dernovšek.
Pevec skupine Borut Marolt je dodal: »Zelo iskrena knjiga je. Zgodba o skupini, ki se bere kot roman. V njej so tudi intervjuji s sopotniki in besedila pesmi, tako da je še pesmarica in ogromno fotografij. Povzetek benda. Vse je notri.« Knjiga vsebuje tudi album s 24 pesmimi. In če se je Matoz naivno lotil knjige, se je je lotil iz profesionalnih in osebnih razlogov. »Jaz sem vesel vsake knjige o slovenski glasbi. Z Nieti sem bil v bistvu od samega začetka, videl sem jih na Novem Rocku, delili smo si celo 'plac' za vaje. Imel sem nekajurni pogovor s člani in povedali so osnovno zgodbo. Igor, nekakšen vodja in največja trma, ki vztraja v bendu, mi je dal kontakte in predlagal, kdo bi bil zanimiv za sogovornika. Zelo zanimivo in marsikdo bo zelo veliko novega izvedel o dejansko edini kultni skupini v Sloveniji. Ni nobene druge kultne skupine, kot je bila Niet. Oni so bili največji kult,« je ponosno dejal Matoz.
Zelo ponosen na svojo novo knjigo je tudi raper Rok Terkaj - Trkaj. Pred leti je razširil krila in svoje raperske sposobnosti združil z ljubeznijo do knjig – nastali so Repki. Na tokratnem Slovenskem knjižnem sejmu pa je s soavtorjem Igorjem Saksido predstavil nadaljevanje, knjigo Repki 2: Galaksija Repkarija. Na predstavitvi je bil tudi trenutek, ko je prvič v roki celo držal fizično kopijo knjige, neposredno iz tiskarne.
»Za vse tiste, ki so jim bili všeč Repki, smo zdaj ustvarili zgodbo, ki se v slovenskem rapu vleče skozi rime, skozi knjigo, hkrati je pa še vedno notri poezija, ki vse nekako povezuje,« se je pohvalil Trkaj. In če je bil prvi del namenjen otrokom, je dvojka tokrat namenjena malce starejšim otrokom. Tistim, ki so bili pri enki majhni, zdaj pa so že malce večji, saj je »malo več razmišljanja, mozganja, ampak verjamem, da bo všeč vsem, ki jim je bila enka dobra, in da bo tudi med mladimi dobila nove bralce in nove poslušalce.« Poleg napisane besede seveda ne manjka niti govorjena, Trkaj je le raper. Tako kot pri prvi ima tudi ta svoj glasbeni album, a le v obliki zvočnih posnetkov na QR-kodah.
Knjiga je polna ugank in dogodivščin, je dejal Trkaj in dodal, da je branje za otroke zelo pomembno: »Pomembno je predvsem za koncentracijo, pomembno je za razvoj besednega zaklada, za razvijanje domišljije. Zelo je pomembno tudi družinsko branje. Da starši berejo svojim otrokom, ne pa da jim na YouTubu predvajajo neki video.« Za Trkaja je namreč knjižnica še vedno sveti prostor, kjer se lahko umiri in bere: »Pravijo, da z branjem čistiš svojo dušo in srce, tako da vsem priporočam, da še naprej berejo.«