Letošnjo jesen so ponekod gobe že razveselile svoje ljubitelje. V omenjenih darovih narave, ki jih uvrščamo med najpomembnejše odstranjevalce odpadkov v naravi, izjemno pomembno vlogo imajo tudi zato, ker predelajo že uporabljene organske snovi v ponovno surovino za druge žive organizme, saj so tudi same hrana, uživajo vprašani znani obrazi, nekomu od njih pa prikličejo spomine na dedka.
Pevka Maja Založnik
Gob ne nabiram in jih ne pripravljam, saj jih ne znam. Jem jih pa rada, ko Marko naredi gobovo juho z jurčki in lisičkami. Tudi Arwen jih zelo rada je.
Komik, pisec in kreativec Jan Kreuzer
Precej rad imam gobe. Najbolj lisičke in »marele«. Lisičke najraje jem prepražene, marele pa ocvrte. Pri srcu so mi tudi tiste s psilocibinom, čeprav slednjih ne jem zaradi okusa. (smeh) Nabiram jih občasno, skoraj nikoli načrtno.
Pevka in podjetnica Tinkara Fortuna
Gobe najraje pripravljam v kuhinji na različne načine in jem, nabiram pa niti ne. Pripravljam različne zrezke v omaki, gobovo juho z žganci, pa tudi lisičke z jajčki. Sem tudi navdušenka nad pohanimi »marelami«.
Komik in voditelj Klemen Bučan
Gobe imam rad .... recimo srednje, bi preživel brez njih, ampak ko zavoham jurčke z jajci ali zrezke v gobovi smetanovi omaki – vse to zelo dobro naredi moj oče – takrat pa pozabim na svet in samo uživam. Mogoče tudi zato, ker je sezonska hrana in vem, da bo samo nekajkrat jeseni na meniju, potem pa ni več enako. Tudi če jurčke zamrzneš, ne bodo več taki, kot so naravnost iz gozda. Ko sem bil majhen, sem nabiral gobe. Z dedkom sva hodila v gozd in tekmovala, kdo jih bo več nabral. Dedek je vedno malo »vohal« in mi dajal namige, »da tukaj pa nekaj diši«! Seveda sem potem jaz našel gobo in veselje je bilo nepopisno!
Igralec Jernej Kuntner
Gobe imam zelo rad. Kot jedec in kot nabiralec oziroma poznavalec. Ne mislim, da sem poseben poznavalec, a če nabiram in zagotovo poznam od 12 do 15 vrst različnih gob, je za naše razmere kar v redu, kajne? Osnov gobarstva me je naučil oče Tone, vse, kar je več od osnovnega poznavanja, pa pokojni sosed na vikendu, gospod Stabej. On je bil živa knjiga gobarstva. To ohranja njegov sin, glasbenik Miha Stabej. Na gobe pa hodim vse bolj poredko, ker sem vedno rahlo »v stiski«, ko pomislim na klope. Pa se jim raje izognem. In klopov in gobic. Moral sem skleniti takšen kompromis sam s seboj. Zato nisem prav na tekočem, kako stojimo letos v smislu gob.
Igralka Darja Krhin
Ravno sem govorila po telefonu z mami, da so gobe končno začele spet rasti. In greva jutri v gozd po njih. Obožujem jurčke v mamini gobovi juhi, ki je fantastična. Sama najraje pripravim ocvrte »marele«, če jih kaj ostane, jih dam tudi zamrzniti. Drugače jih nabiram po naših dolenjskih gozdovih v družbi mami, ki pa priznam, da je uspešnejša gobarica.
Glasbenik Frenk Nova
Gobe obožujem od spomladi do jeseni. Spomladi imamo okrog vasi »na kile« dežnikaric, po gozdu pa pozneje jurčke, lisičke, kukmake, turke, sivke, bukove ostrigarke, mavrahe ... Ko grem teč po polju in proti gozdu pa za nazaj naberem tudi kakšne bele kukmake ali kolobarnice, ki rastejo sredi trave v krogu. Najraje jih jem z jajci ali v omaki z mesom, kar tudi najraje delam – hitro, okusno in enostavno –, sem jih pa že vložil v kozarce s kisom in poprom. Letos je slaba sezona zaradi vročega poletja in premalo dežja, mogoče jesen še kaj preseneti. In še nasvet za nepoznavalce gob: užitna vedno lepo diši, saj je namen gob tudi, da so začimbe, se jih pa zdaj lahko fotografira v različnih aplikacijah in hitro izveš, katera goba je.
Pevka in učiteljica petja Sandra Klemm - Sendi
Gob ne nabiram, jih moj oče zame. Rada jih jem z jajci in v rižotah. Na splošno imam zelo rada gobe na vse načine.