Zakonca Natalija in Ravil Sultanov, diplomanta moskovske akademije za cirkuške umetnosti, sta pred mnogimi leti po naključju pristala v Sloveniji in se odločila, da tukaj kar ostaneta. Ustanovila sta do sedaj edino profesionalno klovnsko gledališče pri nas, Zavod Bufeto, ki vsako leto organizira tudi festival sodobne klovnade in cirkusa Klovnbuf (ta ravnokar poteka po različnih slovenskih mestih). Naš intervju je potekal takoj po koncu Klovnbufove delavnice, ki jo je vodil prominentni gost festivala, znameniti klovn Leo Bassi. Ta je strašansko navdušil Blaža Šefa, igralca Slovenskega mladinskega gledališča, ki pravi, da je velik oboževalec klovnov in da ne izpusti nobene predstave ali delavnice Klovnbufa in Bufeta. Z zakoncema Sultanov so postali dobri prijatelji in slednja ga kar povabita k našemu klepetu; dvojni intervju se tako nepričakovano spremeni v trojnega.
Sta profesionalna klovna. Pri nas razumemo to kot umetnost ali vaju vabijo na rojstnodnevne zabave?
Natalija: Seveda naju kličejo, a ker sva zelo resna klovna, tudi resno odgovoriva, da ker zaenkrat nimava nobenega dobrega predloga za rojstnodnevno zabavo, raje ne prideva, da se ne osramotiva. (smeh)
Slovenci klovne razumemo le kot burkeže?
Natalija: Ravno temu se poskušava izogniti, da sva našminkana nastopača.
V Sloveniji delujeta že več kot dvajset let. Vama je uspelo ljudem dopovedati, da je klovnada umetnost?
Ravil: Zadnjih devet let se percepcija spreminja.
Natalija: Odkar sva začela s festivalom Klovnbuf, vidiva, da se odnos spreminja, tabu razbija. Zelo naju veseli, da se je za ta poklic začelo zanimati veliko mladih, tudi profesionalnih igralcev in performerjev. Ustvarjati se je začel neki dostojen odnos do klovnovskega gledališča, kot do vsake druge umetnosti.
Kakšen pa je do njega odnos države?
Natalija: Letos smo prvič v devetih letih dobili programsko podporo Mestne občine Ljubljana in smo projektno še vedno podprti od Ministrstva za kulturo. Smo med najmanj financiranimi festivali, a nas vsaj ne morejo več spregledati, kar je zelo pozitivno. Dobra popotnica. Upamo, da se sčasoma stanje še izboljša.
Več v novi številki revije Vklop!