Zaradi katerih se je zbrala največja množica. A »podheadlinerji« Deftones in Twisted Sister so skoraj ukradli šov tradicionalno nepredvidljivim zvezdnikom. Skoraj.
Panonska polja, nad katerimi dominirajo velike vetrnice, so z vidika hrupa in prostranosti kot nalašč za festival. Razen v prvih vrstah ni gneče, gostinska ponudba pestra, vse je dobro naoljena mašina, glavna odra sta od letos na razdalji 200 metrov in ne dvajset minut pešačenja narazen. Ko so pred dvema letoma z odličnim obiskom slavili desetletnico in gostili Black Sabbath, Iron Maiden, Soundgarden, Volbeat in druge ter tako potrdili status največjega festivala v regiji, so njihovi nemški kolegi na donavski otok sredi Dunaja pripeljali konkurenčni festival Rock in Vienna, ga zakoličili na vikend prej in organizatorje znova postavili v pozicijo, ko odličen obisk ni samoumeven.
Nedelja se je začela z neobetavno vremensko napovedjo, a se je izboljševala iz ure v uro. Mogoče so preteče oblake pregnali poljski black/death metalci Behemoth z brutalno godbo, do razposajenega nastopa starih znancev slovenske publike, ameriških panksov NOFX, se je nebo dokončno razjasnilo. Med kratkim nastopom je pevec in kitarist Fat Mike Burnett poskušal animirati takrat še premajhno občinstvo pred velikim odrom. »Vsaj dvesto vas skače,« je cinično dejal kitarist El Hefe, Burnett pa je hudomušno dejal, da jih iščejo še dvainsedemdeset – v referenci na komad 72 Hookers. Ah, humor.
Zakaj so na mednarodnem festivalu gostovali berlinski hip hoperji K.I.Z., verjetno vedo le organizatorji, saj so razen avstrijske publike, ki sarkastično liriko v nemščini razume, obiskovalci preostanek performansa izkoristili za pot do točilnega pulta ali sanitarij. Ameriški Deftones so v uro in deset minut dolgem nastopu postregli s prerezom kariere, čislana aktualna plošča Gore je bila predstavljena le s singlom Prayers/Triangles, izvedba pa tako zvočno kot tehnično polna filigranskih detajlov. Hrupni kitarski vložki Stephena Carpenterja na osemstrunski kitari so butali ob abstraktno liriko pevca China Morena in plavali med orkanom in bonaco pogosto v razmiku sekund. Vmesna kitica iz skladbe Black Sabbath istoimenskega benda se je jasno nanašala na poreklo njihovega masivnega zvoka. Moreno je večkrat zavil do prvih vrst, se rokoval in nastop končal v premočeni majici in s širokim nasmeškom. Kmalu po začetku njihovega nastopa so na drugem odru ob ognjenih zubljih zaropotali Dee Snyder in Twisted Sister. Na bobnih jim je asistiral Mike Portnoy (bivši član Dream Theater). Snyder je na sceni predolgo, da bi izpustil priložnost osvajanja velike množice – stresal je naštudirane poze, kričal, flirtal in se priklonil žrtvam masakra v Orlandu. Če se spomnite le zlajnane We're Not Gonna Take It, jim kdaj prisluhnite na koncertu, saj so vrhunski zabavljači.
Več v novi številki revije Vklop!