Končala se je tretja sezona šova Britains Got Talent. Zmagala je ljubljenka internetnega občinstva po vsem svetu Susan Boyle. V finalu so gledalci Škotinji prisodili zmago za ponovitev pesmi, s katero se je predstavila že v predtekmovanju. »I Dreamed a Dream« iz Nesrečnikov je spet vžgala – žirantka Amanda Holden je celo zatrdila, da je videla solzo v očeh zloglasnega šefa šova Simona Cowella, a je ta to seveda zanikal.
Kakorkoli že, Susan Boyle (oglejte si tudi njeno avdicijo in nastop v polfinalu) je zdaj na prestolu, o kakršnem je sanjala vse svoje revno, dolgočasno in od boga pozabljeno življenje. Sicer pa se s sobotnim finalom se ni končala le tretja sezona Britains Got Talent (BGT), ampak zagotovo tudi tekmovanje talentov, ki bo zapisano v zgodovino televizije. Zaradi pojava Susan Boyle, antizvezde po videzu, a ženske z glasom, ki je očaral svet, je BGT postal ena najbolj gledanih TV oddaj. Finale si je ogledalo okrog 20 milijonov Britancev, milijoni po vsem svetu pa že brskajo po videih na YouTube. Zaradi Susan se je svetu zmešalo, v eni novih epizod Simpsonovih se bo zaradi nje na tekmovanje prijavil Homer Simpson in citiral (predelal) njene besede: »Sem Homer in še nikoli me ni poljubila nobena ženska. Želim si peti kot Susan Boyle!«
{bot_newvideoholder}
A krivično bi bilo jemati tretjo sezono BGT kot solo predstavo Susan Boyle. Da, dobila je 100.000 funtov in nastopila bo na Royal Variety Performance pred kraljico, ampak na odru je ob obilici antitalentov izplavala še vrsta nadarjenih in/ ali zabavnih nastopajočih. Finalisti so bili pisani in dobri. Plesni skupini Flawless in Diversity sta jemali dih, pevec Shaun Smith in trobilec Julian Smith sta lomila srca deklet, pevca Hollie Steel in Shaheen Jafargholi ter plesalec Aidan Davis so navdušili kljub rosnim otroškim letom, družinske vezi pa sta promovirala dedek in vnukinja v pevskem duetu 2 Grand in Stavros Flately, daleč najbolj zabaven par tekmovanja, sestavljen iz očeta in sina, ki sta na odru duhovito plesno povezala grške in irske folklorne plese.
Gledalci že čakajo BGT 4, medijski poznavalci, psihologi in drugi pa se medtem še veselo prerekajo, ali je tovrstni šov priložnost za neodkrite talente ali le TV mašinerija, ki neusmiljeno melje nedolžne tekmovalce. O orebitnih živčnih zlomih zmagovalke, zlorabi desetletnih otrok in ponižanju tistih, ki so manj nadarjeni, a so šli vseeno na oder, pa
preberite več v Stopu številka 22/2009 (izid: 3.6.2009).