Oddaja Dobro jutro je oddaja gledalcev. S svojimi svetovalnimi, izobraževalnimi, razvedrilnimi in informativnimi vsebinami sledijo željam gledalcev vseh starostnih skupin. V večurnem živem in dinamičnem jutranjem programu, ki je na nacionalni televiziji na sporedu vsak delovni dan, se tako prepleta studijski del z aktualnimi vklopi v živo z različnih koncev Slovenije. Del priljubljene oddaje je tudi voditeljica Karin Sabadin, ki je med drugim spregovorila o zakulisju priprav, ne nazadnje pa tudi o izzivih, ki jih prinašajo jutra.
Kakšen je vaš običajen jutranji ritual pred začetkom oddaje?
Budilko navijem dovolj zgodaj, da je dovolj časa za pitje vode, zajtrk in več skodelic kave. Pred tem obvezno prhanje, ker me voda prijetno prebudi v nov dan. Ostali rituali so povezani s pripravo oddaje, pregled zadnjih novic in obvezni protokol raznoraznih opravil, ki nas skupaj z ekipo pripravi na začetek oddaje.
Kakšen pa, ko ne vodite oddaje? Takrat verjetno poležite malce dlje ...
Odvisno, z novo sezono se ekipa v Ljubljani skupaj z občinstvom prebuja ob ponedeljkih, sredah in petkih. Na nov ritem se privajam tako, da zgodaj vstajam tudi ostala dva dneva, pa četudi lahko pridem v pisarno nekoliko pozneje. Jutra sem vzljubila že davno, zdijo se mi izjemno dragocena. A da ne bo pomote, sem lahko tudi zvezdica zaspanka.
Kako se pripravljate na vodenje vašega dela programa in kaj vse vključujejo vaše priprave?
Oddaja je rezultat skupnega dela, televizijsko ustvarjanje nasploh je vedno rezultat dela številčne ekipe. Snemalci, producenti, tajnice režije, asistenti režije, realizatorji, uredniki, scenografi … so nepogrešljiv kamenček v mozaiku. Zelo lepo je, ker v uredništvu vre od svežih zamisli, sploh takole ob začetku nove sezone. Najprej skupno možgansko viharjenje, zatem pa vsak zase po svojih najboljših močeh skupno vizijo pripelje na male zaslone.
Kateri del jutranje oddaje vam je vsebinsko najbolj všeč?
Vse me zanimiva, vse se mi zdi izziv, seveda pa smo vsi določeni temi bolj naklonjeni.
Velikokrat se v oddaji kaj okusnega kuha. Kaj pa vi najraje pripravite? So to različne pašte, glede na to, da ste Primorka?
Mjamsi, ni ga čez dobro pašto, pa še hitro je pripravljena. Zadnjič sem delala rezance s »pedoči« in sem presenetila samo sebe, bila je boljša kot kadarkoli prej. Prosim, ne sprašujte, kako sem jo naredila, ker ne vem. Vem pa, da so pri kuhanju ključne ljubezen in domače sestavine, ki jih damo v lonec.
Mimogrede, zdaj ste že nekaj časa v Ljubljani. Pogrešate Obalo?
Vse, kar je ključno, nosim s seboj v srcu. Uživam v trenutku, kjerkoli že sem in delam. Ljubljano sem oboževala že kot študentka, tu sem preživela čudovita študentska leta in sem tudi pozneje ohranjala stik z dogajanjem v prestolnici. Danes jo preplavljajo turisti in mesto ima nekoliko drugačen utrip od tistega izpred nekaj desetletij, ko je bilo še več kulturnega dogajanja, zaradi katerega me je Ljubljana začarala.
Kako se odločate o temah, ki jih boste obravnavali v določenem jutru?
Vsak dan posebej ponuja določene redne rubrike, vmes pa je veliko možnosti za aktualne teme in za to, da vsakič znova v svoja jadra ujamemo veter navdiha.
Kako usklajujete zabavo in resnejše teme v programu, da zadovoljite različne okuse gledalcev?
Oddaja Dobro jutro spada v tako imenovani »infotainment«, televizijski žanr nam omogoča spoj resnih vsebin in hkrati možnost zabave. Svoje gledalce si želimo tudi pobožati s čim lepim, dobrim, pozitivnim, ohranjanje pravega ravnovesja pa je svojevrstna umetnost.
Kako se spopadate s presenečenji ali nepričakovanimi situacijami v živo? Verjetno je teh bilo kar nekaj ...
Najbolje z nasmehom, pa tudi s stavkom opravičila in iznajdljivosti, ki nas kot ekipo odpelje dalje. Včasih pa ne uspe, kar se na ekranih vidi.
Kateri gostje ali vrste vsebin vam denimo predstavljajo največji izziv?
Kulturno-umetniške vsebine, to je eden ključnih stebrov vsake javne televizije. Posredovanje najboljšega in najbolj žlahtnega na področju umetnosti ni samo naše poslanstvo, je naša dodana vrednost, naš ponos. Res smo ponosni na naše izvrstne pisatelje, arhitekte, filozofe, ki poleg odličnih športnikov dvigujejo slovensko zastavo visoko v svetu velikih, močnejših nacij. Treba se je vprašati, kaj lahko kot javni medij še naredimo, da se odnos javnosti do ustvarjalnosti spremeni. Kulturne minute naj pronicajo skozi različne oddaje, ne samo skozi specializirane, nujno je treba širiti krog odjemalcev kulturnih vsebin, to je naše bistvo.
Kateri so ključni elementi za ohranjanje dinamike in zanimanja gledalcev med jutranjim programom?
Rekla bi iskrenost, to gledalci začutijo in nagradijo, spoštljivost ter raznolikost.
Kakšne so prednosti in izzivi dela v živo, še posebej v jutranjem času, ko smo vsi še rahlo zaspani?
Delati oddajo v živo je prečudovito, meni teče osemnajsto leto, nekateri kolegi imajo še daljši staž. To je način življenja, kdaj se pošalim, da je to naš adrenalinski šport. Mi smo zbujeni, zato da prebujamo Slovenijo. Pridružite se nam!
Katere vsebine po vašem mnenju najbolj zanimajo gledalce?
O barvah in okusih se ne razpravlja, pravi latinski pregovor. Ljudje smo si različni, zato imajo gledalci različna zanimanja. Naša naloga je, da v triurni jutranji lonec zamešamo vsega po malem, da zadostimo čim širšemu občinstvu.
Kako se ob zaključku dneva počutite, ko pogledate na uspešno izpeljano jutranjo oddajo?
Občutek nikoli ne vara, najbolje je, ko gremo domov z dobrim občutkom.
Veliko sva govorila o televiziji, kaj pa vas najbolj poboža, ko niste vpeti v televizijski svet?
Pomembo je znati narediti ločnico, čeprav je to ena največjih lekcij. Vsak potrebuje svojo oazo miru. Tišina, glas morja in vse, kar je povezano z njim, ter ples črk.