Glasba

Video: Revolucija z Nieti?

Mimi Inhof
1. 6. 2010, 15.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Kultna punk skupina Niet se je po dveh letih vrnila na prizorišče svojega velikega povratka. Svoj najdaljši koncert so odigrali v dodobra zapolnjenih Križankah.

_____________________

NIET, Ljubljana, Križanke, 31.5.2010

_____________________

Povratek zasedbe Niet je pred dvema letoma sprožil pravi val navdušenja in nostalgije. Takrat razprodani nastop v Križankah je požel navdušujoč sprejem in logična posledica je bilo snemanje nove, pravzaprav prve regularne plošče, ki nosi naslov Trinajst. In vseh trinajst novih skladb, vključno s štirinajstimi starejšimi smo tokrat slišali v Plečnikovem avditoriju.

 

Ostareli panksi, zdaj na odru s pevcev Borutom Maroltom, ki je pred dvema letoma nasledil že desetletje in pol pokojnega Primoža Habiča, še brcajo. Sicer redkobesedni Marolt ima globok glas, ki se idealno prilega novejšim sentišem z nove plate, ki jih bo letos posvojilo tudi širše občinstvo. Po dvajsetminutnih ogrevalnih nastopih punkovskih razbijačev Backstage in starost slovenskega panka, precej zajebantskih Buldogov, so na oder stopili Niet.


Napovedal jih je Jure Longyka, gostitelj oddaje Izštekani, kjer je skupina posnela svoj čislano akustično-koncertno plato. Longyka je vodil tiskovno konferenco pred koncertom, na kateri so člani benda predstavili album Trinajst, ki je izšel tudi na dvojni vinilni izdaji. Nekoliko turobno vzdušje na Peklenskem dvorišču Križank, kjer so se člani predstavili sedmi sili, je izpuhtelo do njihovega prihoda na oder. Longyka je zbrano publiko v Križankah v pankovski maniri malček zbodel in pozval k akciji, ki se je začela kakšno minuto pozneje.


Prisotni so bili mnogi akterji slovenske glasbene scene: Igor Vidmar, skupina Zablujena generacija, članice zasedbe MlaDe KuZle, Gušti, Tomi Meglič, člani Dan D in še kdo. Prve vrste pod odrom so okupirali mladci, ki jim melanholično-samodestruktivna in ljubezenska lirika Niet nedvomno sede prav blizu srca. Starejši so se držali druge polovice avditorija, vsi pa so prepevali tiste zimzelene refrene o maju, vijolicah, žametnih oknih in depresiji v očeh. Družbeno političen podton besedil Niet (tudi novih) je vedno aktualen, saj nas kapitalizem tolče, socialna država kopni in v ljudeh se zrcali nezadovoljstvo turboletnih časov. Čas za revolucijo z nove plošče je prišel na vrsto pri začetku koncerta in Marolt ga je odpel nekoliko zadržano – za poziv k revoluciji je treba veliko prepričljivosti in moment v odsevu nedavnih dogodkov pred parlamanetom, je deloval bizarno.

 

Z orglami se jim je na odru pridružil Borut Činč, nekdanji Buldožer in producent Trinajstice.

 

V drugi polovici nastopa je na oder stopil godalni orkester za Bil je maj, Strah in krik ter Beli prah, kjer se je bendu pridružila Severa Gjurin. "Godalni unplugged" je bil eden vrhuncev nastopa, saj skladbam ponudil širšo, ambientalnejšo formo.

 

Zadnji del nastopa je bil rezerviran končno za ostrejši pank, ki je imel eno hibo, manjkalo mu je pravega šusa, da bi res dodobra zatresel temelje Križank. Prijatelj, ekstatični fen benda, ki je navdušeno skakal pri nekaterih hitrejših skladbah, je nekoliko otožno komentiral, da se Niet oddaljujejo od panka in nevarno jadrajo proti sredinskemu rocku. Celotni koncert bo mogoče videti še pred koncem leta - nacionalka cel nastop snemala za DVD izdajo, Niet pa se bodo v prihodnjih mesecih mudili po slovenskih in balkanskih odrih.


 za foto galerijo kliknite tukaj

 za video posnetke kliknite tukaj