Glasba

nagrade: QUALIASS + YANOOSH

Stop
4. 5. 2011, 07.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Znanca z domače plesnoelektronske scene, Qualiass in Yanoosh, bosta v soboto na mariborskem Žuru z razlogom 9 predstavila nov indie projekt Orange Wednesday.

Fuzija elektronskih ritmov, kitar, melodičnih pasaž za dušo ter s čustvi nabit nastop so atributi live actov, s katerim nas Alan in Januš razgibavata od leta 2003. Po Alanovem zagonu založbe Qualiass bosta na ŽZR9 premierno v živo predstavila glasbo z epeja "Anger me sweet", svoj običajni elektronski inštrumentarij pa dopolnila z "živima" bobnarjem in basistom. Skupaj bodo pričarali edinstveno kombinacijo elektronske in organske glasbe, katere pika na i bo predstavitev indie projekta Orange Wednesday.

 


NAGRADNA IGRA
Podarjamo vam izvod Yanooshovega albuma "Hibernate 1000 miles from the earth". Zanima nas, pri kateri založbi je izšel - na pomoč vam bo priskočil stric Google.

{philaform 144}

 

Sta že dodobra uveljavljena elektronska glasbenika in producenta, kako, kje, kdaj in zakaj pa sta pristala na isti barki?

Q: V bistvu nisva pristala na isti barki, temveč v istem studiu in to nekje pred sedmimi leti, čeprav ne štejeva več. In če je sprva to bilo bolj ali manj kreativno pretakanje in učenje producentskih prijemov drug od drugega, je šele pred par leti usoda hotela, da sva za predstavitev artistov ob izdaji kompilacije K4 Format združila moči v skupen live-act, ki pa je bil sprejet z velikim navdušenjem prisotnih in odtlej živi nastopi potekajo pod skupno streho. 

Y: Ja res je, na istem plovilu sva pristala preko pretakanja glasbenih prijemov in navdušenja nad samo glasbo. Predstavitev kompilacije K4 Format pa naju je motivirala, da združiva posamezne projekte v skupno zgodbo. 

 

Vajin solistični zvok se vseeno nekoliko razlikuje. Je vsaj včasih težko delati kompromise, ker je treba v tandemu upoštevati še mnenje nekoga drugega?

Q: Sploh ne, ker nikoli nisva delala glasbe zares skupaj. Pri nama je to bolj podobno postmodernim ljubezenskim zvezam – vsak dela svoje, ko pa se pojavi priložnost za špil, vrževa na kup novosti, ki jih je naredil vsak zase, poiščeva skupno rdečo nit, malo skombinirava, veliko podebatirava in sestaviva program tako, da deluje kot celota.  Y: Ja no, stvar je v tem, da si že ob sami posamezni produkciji sugerirava. Sicer pa prilagajanje, vsaj v projektu Orange Wednesday, v katerem sodelujeva s še dvema glasbenikoma, definitivno ni težava, saj vsak ve, s čim lahko maksimalno prispeva k kvalitetnemu rezultatu. 

 

Super iztočnica: na ŽZR9 bosta računalniški "setup" dopolnila s kitaristom in bobnarjem. Je težko sinhronizirati digitalne računalnike z analognimi glasbeniki?

Q: Najin skupni zvok, ki mu ljubkovalno pravim "orgital" oz. "organic vs digital", je v bistvu prisoten že od prvega špila, saj sem sam kitarist in Januš pevec, bas kitarist Peter in bobnar Bor pa sta preostala člana novega projekta. Tovrstna simbioza je v tujini že tako ali tako zadnjih nekaj let skoraj nujna sestavina za vsak elektronski live-act, saj je publika že malo naveličana eno uro gledat enega ali več ljudi strogo resno zazrte v laptope, kakor da se grejo raketno fiziko. Torej gre za približek rokerskemu koncertnemu pristopu, kjer se čuti ta živ pristop, ta spontana energija, ki jo ustvarijo živi inštrumenti, poleg tega pa tudi sam zvok pridobi na unikatnosti in neponovljivosti.

Y: Glasba, ki jo ustvarjam izhaja iz bolj downtempo - nu jazz scene, kjer je že v osnovi precej akustičnih elementov. Oba pa sva po duši rokerja, zato se v tej konstalaciji ne počutiva tuje. Mislim, da ob taki kombinaciji postane live act oz. koncert precej bolj senzacionalen za publiko. Elektronika in laptopi, ki so zadnje čase skoraj obvezna oprema, pa so samo detajl, ki še dodatno popestri glasbeni ritual. 

 

Na ŽZR9 bosta predstavila tudi nov projekt Orange Wednesday.

Y: Projekt je svež, je poln, je poetičen, je čustven in je drugačen.
Q: V prvi vrsti gre za to, da se nam ne da več toliko klikat na miško in raje poprimemo za inštrumente. Projekt sestavljamo jaz (Alan aka Qualiass) na kitari, Januš na vokalih, Bor na bobnih in Peter na bas kitari, tu in tam pa se nam pridruži še umetna inteligenca. Sam zvok bi lahko opredelili, če že pač moramo, kot mešanico funka, grunga, disca in indie popa, zatorej je še najlažje, da mu pač rečemo "indie nekaj". Je izraz naše spontanosti in udejstvovanja v številnih glasbenih projektih in kot tak se nam zdi precej svež, kako in kaj bo pa seveda povedala publika sama. 

 

Kaj je vajin doslej največji glasbeni dosežek?

Q: Mislim, da svojega največjega uspeha še nisem dosegel, je pa bilo že kar nekaj takih, ki prikličejo zadovoljen nasmešek na obraz. Izpostavil bi prvo vinilno ploščo na angleški založbi Minimal Records leta 2004, uvrstitev na lestvico (top 10) mojega takratnega DJ-heroja Nicka Warrena, uvrstitev mojega komada v videoigrico na Japonskem, kup srečnih obrazov na nastopih in končno tudi ustanovitev lastne založbe Qualiass Records.

Y: Ja užitek je definitivno nasmejana in zadovoljna publika, vsaj svoj projekt pa obravnavam kot dosežek moje ustvarjalnosti. Zadnje čase sem precej pozornosti posvetil vokalizaciji in poeziji, kar se mi pred nekaj leti niti slučajno ni zdelo v mojem obzorju. Sicer pa mislim, da naju veliki ustvarjalni dosežki šele čakajo. 

 

Alan, vmes si bil že mrtev (vsaj v imenu Qualias Dead), zdaj pa si odprl novo založbo. Kaj te je obudilo od mrtvih?

Q: Qualias Dead je bila zabavna a kontekstualna izpeljava, ker sem bil takrat nasičen prejšnjega progresivnega zvoka in tega, da me skoraj nihče ni poznal kot Alana, torej po mojem pravem imenu. Založba pa je v tem kontekstu nekako logična evolucija, saj sem po več kot 20 izdajah na bolj ali manj uveljavljenih mednarodnih založbah ugotovil, da neke konkretne koristi od tega ni, z izdajami pri drugih pa po avtor izgubi pravice do komada, nima nadzora nad distribucijo in promocijo itd. Z ustanovitvijo založbe se poleg omenjenega nadzora nad lastnim opusom ustvarja tudi platforma, skozi katero se ustvarja skupnost istomislečih, priložnosti za mlade in nadebudne producente. 

 

Zakaj ves čas ustvarjaš permutacije imena? Zdaj se je nabralo že kar nekaj verzij na iztočnico Qualia (osebna zavestna izkušnja).

Q: Ljudje kot osebnosti se ves čas razvijamo, rastemo, kako stvar tudi prerasemo in kot glasbenik se ves čas zavedam, da je moja glasba zmeraj odraz mene kot človeka in mojega okolja, življenjskih izkušenj. Obenem pa je karakter čoveka prirojen in ves čas prisoten tak kot je. Če prevedem to v svoj umetniški alter ego, bi rekel da je koren Qualia moj karakter, vse te izpeljanke od Qualia, Qualia Six, Qualia 6, Qualias Dead in trenutno Qualiass, pa odraz obdobij, po katerih pluje moja evolucija osebnosti in življenja.  

 

Kakšen je vajin najljubši recept, kako se znebiti preveč zagretih oboževalk?

Q: Nikoli ni preveč zagretih oboževalk. Če bi se jih hotel znebit, me vprašajte raje čez par let.

Y: Ja zaenkrat nimava teh težav, se mi pa zdi, da bi moralo it res v ekstrem, da bi bile preveč zagrete.

 

Na Žuru z razlogom bosta ogrevala Klaxone. Kakšen je vajin odnos do njih? 

Q: Klaxone izredno spoštujem, saj so vnesli ogromno svežino, predvsem pa so pionirji zdrževanja med prej sicer ne preveč spogledljivo sceno rokerjev in raejverjev. Čeprav baje sami nočejo slišat, da so skoraj izumili t. i. nurave, je dejstvo, da so s svojim zvokom premostili ločnice med tema dvema subkulturama.

Y: Ja res, na nek način so protagonisti novejše scene, ki so vnesli svežino v samo rave sceno, je pa tudi dejstvo, da so kvalitetni glasbeniki, ki ustvarjajo svojo glasbo z dušo. 

 

ŽZR promovira nenasilje in socialno angažiranost mladih, kjer zbiramo sredstva za opremo prijaznih sob. Na katerih področjih pa sta družbeno aktivna vidva?

Q: Sam sem pred nekaj časa delal kot kulturolog z zdravljenjem odvisnikov od težkih drog, kar je vsekakor bila služba, kjer človek za razliko od kapitalistično usmerjenega dela gre domov z občutkom, da je naredil nekaj dobrega za človeštvo. Trenutno pa se vse bolj usmerjam k, recimo temu, metafizičnemu osveščanju ljudi, da obstajajo sile, energije in aktivnosti, ki so klasičnim petim čutom nevidne, a vseeno oblikujejo naša življenja. Za primer si lahko vzamemo že silo, ki ji rečemo ljubezen – čeprav je nevidna in neotipljiva, pa vseeno obstaja.

Y: ...v ljubezni je moč!