»Že kot otrok sem se velikonočnih praznikov vedno veselil in pomagal mami pri pripravi vseh dobrot, ki jih je bilo pri nas vedno v izobilju. Same priprave so se začele kakšen dan ali dva prej, od nabiranja travniških rož in zelišč do zbiranja čebulnih olupkov za barvanje jajčk, pečenja različnih potic, kruha in kuhanja pujskove krače. Vse te dobrote smo otroci včasih nesli tudi k žegnanju k bližnji kapelici. Velikonočni zajtrk smo vedno pripravili vsi skupaj in ga pojedli doma v krogu družine,« se spominja Gregor Jager svojega otroštva. Njegovi prvi učiteljici kuhanja sta bili prav njegova babica in mama in še danes njune jedi uvršča med svoje najljubše: »Domač pečen piščanec na rižu moje mame in mlečna župa moje babice sta jedi, ki mi še danes vrneta spomine na moje otroštvo. Mislim, da so njuna ljubezen do kuhanja in doma pridelane sestavine tista skrivnost, ki da piko na i njunim jedem.«
Kuhar od mladih nog
Kot žirant v šovu Mali šef Slovenije Gregor pridobiva nove izkušnje v svetu kulinarike in je vedno znova presenečen, kako vešči so otroci v kuhinji: »Vsekakor so me presenetili. Vedel sem, da znajo dobro kuhati, da znajo tako dobro, pa nisem pričakoval. Jaz pri njihovih letih še nisem znal niti približno tako dobro kuhati, sem pa imel tako kot oni veselje in željo, zato sem že takrat natančno vedel, kaj bom počel v življenju, čeprav ta poklic takrat še ni bil cenjen.« Tudi Gregor je oče, in čeprav so prazniki za kuharje običajno delovni, si bo skušal kakšen dan vzeti prosto in ga preživeti z družino: »Čeprav sta moji hčerki stari šele štiri in tri leta, že zdaj kažeta željo in sta tudi zelo radovedni s polno vprašanj v kuhinji: 'Kaj je to? A lahko probam?' Zelo radi pomagata pri pranju solate, izdelavi piškotov in starejša že tudi pri rezanju kakšne zelenjave.«
Velikonočna pogostitev za Lady
Veliki kuharski chef je posebej za našo revijo pripravil dve jedi in z nami delil recepta, tako da ju lahko pripravite tudi sami doma. »Za letošnjo pogostitev za veliko noč sem se odločil, da vam bom predstavil dve ideji za jedi, saj vsebujeta sestavine, ki so značilne tako za veliko noč kot za trenutni letni čas,« pravi. »Pomlad je čas, ko se narava začne prebujati in so nam po dolgi zimi na voljo prva divja zelišča in cvetovi, s katerimi si lahko popestrimo jedi. Jedi so preproste in jih lahko vsak z veseljem pripravi. Prva jed so dvakrat barvana polnjena velikonočna jajčka, druga pa skutni knedli, polnjeni z orehi, rozinami, belo čokolado, cimetovim sladkorjem in vaniljevo omako.«
Pa dober tek vam želimo!
Skutni knedli, polnjeni z orehi, rozinami, belo čokolado, cimetovim sladkorjem in vaniljevo omako
Sestavine:
250 g pretlačene skute
1 jajce
70 g mehkega masla
25 g sladkorja
ščep soli
100 g ostre moke
Pretlačeni skuti dodamo vse sestavine, dobro premešamo, da dobimo gladko, dokaj mehko in lepljivo testo, nato ga damo v hladilnik za 30 minut, da se malo strdi. Iz ohlajenega testa naredimo kroglice, težke okoli 50 gramov, ki jih damo spet v hladilnik.
Nadev:
100 g mletih orehov
25 g rozin
25 g bele čokolade
25 g sladkorja
25 g mleka
Mletim orehom dodamo sladkor in vse skupaj poparimo z vrelim mlekom. Ko se poparjeni orehi ohladijo, jim dodamo sesekljane rozine in na koščke narezano belo čokolado. Maso razdelimo na toliko kupčkov, kot imamo kupčkov testa, in jo oblikujemo v kroglice; če imamo čas, jih lahko damo v zamrzovalnik, da zamrznejo, saj bomo potem lažje oblikovali lepo okrogle knedle, drugače pa jih samo dobro ohladimo.
Vaniljeva omaka:
8 rumenjakov
200 ml mleka
250 ml sladke smetane
70 g vaniljevega sladkorja
1 vaniljev strok (ali 2 žlici vaniljeve arome)
Mleko in sladko smetano zavremo, dodamo vaniljo ali aromo. V ločeni skledi gladko premešamo rumenjake in sladkor, dodamo zajemalko vročega mleka, dobro premešamo in vse skupaj dodamo preostalemu mleku ob nenehnem mešanju. Vse skupaj na nizkem ognju kuhamo okoli 2 minute. Kuhano vaniljevo omako precedimo skozi fino cedilo in ohladimo.
Pražene drobtine:
100 g belih drobtin
30 g masla
Raztopljenemu maslu dodamo drobtine in jih lepo počasi pražimo, da dobijo lepo rjavo barvo.
Cimetov sladkor:
50 g sladkorja
15 g cimeta
Sladkor in cimet dobro premešamo skupaj.
Priprava:
Ohlajene kroglice testa s pomokanimi rokami sploščimo, v sredino damo kroglico nadeva in jo s testom lepo obdamo, da dobimo lepo okrogle knedle. V slanem kropu jih kuhamo okoli 15 minut oziroma odvisno od velikosti. Kuhane povaljamo po sladkih drobtinah. Na servirni krožnik postavimo knedle, povaljane po drobtinah, jih posujemo s cimetovim sladkorjem in prelijemo z vaniljevo omako.
Dvakrat barvana polnjena velikonočna jajčka s čemažem, hrenom in kremo dimljene postrvi
Obarvana velikonočna jajčka olupimo in jih olupljena še enkrat obarvamo. Če želimo, da so obarvana v rdečkasti barvi, jih lahko namočimo v rdeče vino ali v sok zmletih borovnic. Tako olupljena namakamo vsaj 5 ur. Za rumeno barvo lahko uporabimo 1 deciliter vode s 3 žlicami kurkume oziroma več, odvisno od tega, kako močan odtenek želimo. Poljubno pobarvana olupljena velikonočna jajčka prerežemo podolgovato na pol in odstranimo rumenjake, ki jih uporabimo pri kremah.
Čemaževa krema:
50 g pretlačene skute
15 g čemaževega pesta
1 kuhan rumenjak
sol
poper
Hrenova krema:
30 g delikatesnega hrena
50 g kremnega sira
sol
poper
Krema dimljene postrvi:
50 g očiščenega fileja dimljene postrvi
20 g majoneze
1 kuhan rumenjak
drobnjak
sol
poper
Priprava:
Po posameznih recepturah za kreme združimo vse sestavine in jih gladko zmešamo ter jih z dresirno vrečko napolnimo v polovičke jajčk, kjer je bil rumenjak. Posamezna polnjena jajčka poljubno okrasimo z raznimi cvetovi oziroma svežimi zelišči.