Trenerka Brigita Žinko ljudem z različnimi težavami s hrbtenico svetuje, kako naravno spodbuditi samozdravljenje in obnovo svoje hrbtenice. Pravi, da so rešitve preproste in temeljijo na preobrazbi s pomočjo štirih stebrov zdravja: to so pozitivno naravnane misli, prave vaje, pravilno izbrana uravnotežena prehrana in dovolj počitka. Marsikdo, ki je po njenih nasvetih dovolj dolgo vztrajal, se je znebil bolečin ali pa celo ni več potreboval operacije.
»Približno dve desetletji se osredotočam na ohranjanje dolgoročnega telesnega in duševnega zdravja. Četudi trenutno nismo v najboljšem stanju, lahko s pravim pristopom ponovno obudimo zdravje. Vsako telo ima izjemne sposobnosti samozdravljenja. Ko nas doletijo bolezen ali bolečina, se pogosto obrnemo navzven, po pomoč k zdravnikom, ortopedom, terapevtom in drugim strokovnjakom. Vendar je bistvena vloga bolečine ta, da nas usmeri vase, da si vzamemo čas in se podpremo tam, kjer potrebujemo spremembo,« meni Brigita Žinko, mama, trenerka, prehranska svetovalka, motivatorka in mentorica. Po izobrazbi je univerzitetna diplomirana mikrobiologinja, zaključila je tudi mednarodni študij MBA.
»Hrbtenica, ki je že več kot 15 let moja velika strast, je steber telesa in hkrati jasno sporoča, kako živimo, tako fizično kot duševno. Je zanesljiv pokazatelj, ali naše navade gradijo ali rušijo naše zdravje. Vzpostavljanje zdravja in stanja brez bolečin je najlažje, ko zaupamo v samoozdravitvene sposobnosti svojega telesa. To ne pomeni, da se odpovemo medicinski oskrbi, kadar jo potrebujemo, temveč da pozornost usmerimo vase. Spomnimo se, kako hvaležni smo za svoje telo, življenje, dom in ljudi okoli sebe, ter se naučimo, kako večkrat čez dan ostati v energiji hvaležnosti, zadovoljstva ter harmonije. S svojimi strankami se pogosto pošalim: Marinirajmo se v hvaležnosti in hrbtenica bo kmalu spet zdrava!«
Bolečina je klic telesa
Pogosto opaža, da ljudje ob bolečinah v hrbtenici najprej posežejo po protibolečinski tableti in nato nadaljujejo z vsakdanjimi aktivnostmi. Marsikdo se ustavi šele, ko je bolečina prehuda. »A zakaj bi čakali do takrat? Človeško telo lahko sámo zgradi močnejše mišice, tetive, kosti, vretenca, gibljive in zdrave sklepe, če mu zagotovimo prave pogoje, to je štiri stebre zdravja: ustrezne misli, prave vaje, uravnoteženo prehrano in dovolj počitka. Pogosto pozabljamo, da so rešitve zelo preproste in blizu – v nas samih. Ko ljudje to sprejmejo, postavijo vse štiri stebre in vztrajajo dovolj dolgo, se pogosto zgodi, da bolečina izgine, protibolečinskih tablet ne potrebujejo več in operacija ni več potrebna. Seveda je v določenih primerih edina rešitev, vendar je smiselno narediti vse, kar lahko, preden se odločimo za tak poseg. Operacija lahko trenutno reši težavo, a če ne odpravimo vzroka, se bo težava slej ko prej vrnila.«
Ogromno lahko naredimo sami
»Nerada se vpletam v delo zdravnikov, saj verjamem, da svoje delo opravljajo po svojih najboljših močeh. Je pa pomembno slišati različna mnenja in se nato odločiti, katera pot je najprimernejša. Na podlagi skoraj dvajsetletnih izkušenj lahko trdim, da se pri bolečinah v hrbtenici da doseči ogromno – ponavljam – s pravimi vajami, ustrezno prehrano, pozitivno naravnanostjo in dovolj počitka. Večinoma se srečujem s težavami, kot so bolečine v križu, išias, hernija diska, protruzija, stenoza, spondiloza, osteohondroza, skolioza, povečana ali zmanjšana kifoza, povečana ali zmanjšana lordoza, spondilolisteza, osteoartritis, piriformis sindrom in druge. Veliko jih je mogoče odpraviti brez operativnega posega. Zelo pomembno je, da ne odlašamo – takoj, ko se pojavi bolečina, moramo začeti graditi vse štiri stebre. Ključno je pravilno izvajanje pravih vaj, saj naključne vaje s spleta pogosto niso prava rešitev.«
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 51, 17. december 2024.