Zgodbe

V modi so drva

Renata Ucman
8. 11. 2022, 22.33
Posodobljeno: 8. 11. 2022, 22.40
Deli članek:

Zaradi podražitve energentov je letos izjemno veliko povpraševanje po kaminskih pečeh in štedilnikih na drva, pa tudi po drveh in peletih. Povprašali smo dva strokovnjaka, kako naj poskrbimo za čim varnejšo uporabo takih kurilnih naprav, saj mnogi z njimi nimamo izkušenj. Les je sicer ogljično nevtralen energent, a mora biti za kurjavo dobro posušen! Povsem neprimerno pa je kuriti mokra drva ali sežigati odpadke, ali kuriti v zastareli kurilni napravi s slabim izgorevanjem, saj s tem onesnažujemo zrak.

Revija Jana
Zaradi podražitve energentov je letos izjemno veliko povpraševanje po kaminskih pečeh in štedilnikih na drva.

»V Sloveniji imamo dva obnovljiva energenta, les in sončno energijo. Pri nas je bil več stoletij les edina kurjava, kar je razumljivo, saj 60 odstotkov površine Slovenije prekrivajo gozdovi. Prednost lesa je torej, da ga ni treba uvažati in da imamo po slovenskih domovih še veliko orodja za obdelavo lesa. Pri ogrevanju smo zdaj razvajeni z gumbom za vklop toplotne črpalke ali plinske peči, vendar lahko hitro preidemo na ogrevanje domov z lesom,« pojasnjuje Bojan Žnidaršič, neodvisni energetski svetovalec iz Centra za uravnotežen razvoj Vitra Cerknica.

Les je obnovljiv vir

»Les je pri nas obnovljiv vir. V slovenskih gozdovih priraste letno okoli osem milijonov kubičnih metrov lesa. To pomeni, da za vsakega prebivalca Slovenije v vsakem letu zraste okoli štiri kubične metre lesa. Poseka se ga približno dva do tri kubične metre na prebivalca. Pri porabi lesa se vedno daje prednost izdelkom višje dodane vrednosti, kot je na primer pohištvo, zato je bila Slovenija nekoč bogata s pohištveno industrijo, zdaj pa je v porastu uporaba lesa za gradnjo stavb. Torej en do dva kubika novega priraslega lesa na prebivalca vsako leto ostane v gozdu in bogati naše gozdove.«

Čistimo gozdove – za kurjavo

Skrb za okolje vključuje tudi skrb za gozdove. »Za ohranitev zdravih gozdov je nujno potrebno, da se jih čisti. Nega in čiščenje gozdov sta izredno pomembna zato, da gozd ostane vitalen in se omogoči rast mladim drevesom. Zelo pomembno je, da se čistijo tudi rodovitne kmetijske površine, ki se pri nas marsikje zaraščajo z gozdom. Pri takih čiščenjih gozdov, da nam lesna masa ne propade, lahko izdelamo lesne sekance, ki se tudi uporabljajo za ogrevanje domov.«

Koliko se s kurjenjem lesa onesnažuje zrak? »Les je ogljično nevtralen energent, če govorimo o ogljikovem dioksidu. Ko kurimo les, gre v zrak enaka količina ogljikovega dioksida, kot ko ta les trohni, torej se pri izgorevanju lesa ne ustvarja dodaten ogljikov dioksid. Vendar je vsekakor problematično, če les kurimo v zastareli kurilni napravi s slabim izgorevanjem. Za to pa je vedno kriv človek. Ta je tisti, ki daje v kotel slaba, torej mokra drva ali v peči kuri druge, povsem neprimerne materiale. Torej je treba za kurjenje uporabiti izključno suh les, da čim manj onesnažujemo zrak v svoji okolici.«

Najboljši so suhi listavci

Kakšen les je primeren za kurjenje v domači peči na drva? »Za kurjenje je primeren vsak suh les. Pomembno pa je, da je les dovolj suh, torej da ima največ 20 odstotkov vlage. Vendar pa je trd les listavcev boljši energent. Torej, preprosto povedano to pomeni, da moramo za isto ogrevanje v kaminsko peč naložiti več lesa iglavcev, kot so smreka, bor in jelka, kot pa listavcev. Bukova, hrastova in brezova drva so zato med najboljšimi drvmi. Primerne so štiri suhe oblike lesa: polena, žaganje, peleti in lesni sekanci. Drva se v peč še vedno ročno nalagajo, vendar se je v sodobnih kurilnih napravah izboljšala kakovost izgorevanja do 92 odstotkov.«

Izmerite vlago!

Torej je že pri nakupu drv dobro preveriti, ali so primerno suha za kurjenje v peči. »Suh les pomeni, da je bil dve leti sušen, preden gre v kotel. Če torej nekdo prodaja les, ki so ga sušili 12 mesecev, lahko tudi sami z merilcem izmerimo, koliko vlage vsebujejo drva oziroma ali so dovolj suha. Moker les za kurjenje ni primeren, saj ima manj potencialne energije, uporabiti ga moramo več in tudi težje gori. Moker les se mora najprej posušiti, da začne goreti. Popolnoma neprimerno je v domači peči kuriti tudi pohištvo, saj je bil tak les lakiran.«

Več v reviji Jana, št. 457.11.2022

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste