Nasveti

Zelena lekarna: Kako spravimo iz telesa sečno kislino?

Sonja Grizila
6. 6. 2024, 07.00
Deli članek:

Kaj je sečna kislina, vedo zelo dobro tisti, ki imajo putiko, ledvične kamne, udeležena je tudi pri revmi. Gre za presnovno motnjo, ko telo ne more ustrezno predelati purinov, snovi, ki so v rdečem mesu, še posebej v drobovini, pa tudi v nekaterih vrstah zelenjave.

Profimedia
Glavni povzročitelj putike je sečna kislina. Zaradi nje lahko nastanejo tudi ledvični kamni.

        Nastaja v jetrih, ledvice ne zmorejo odplakniti več kot toliko sečne kisline, ta se kristalizira in nalaga predvsem v sklepih, pa tudi v tkivih. Putika se praviloma začne na nožnem palcu, ki je vroč, pordi, oteče in neznansko boli. Prva pomoč za prizadeti sklep je mrzel obkladek, najbolje je, da krpo namočimo v jabolčni kis in damo za toliko časa v zamrzovalnik, da se temeljito ohladi. Na dan je treba spiti vsaj dva litra vode, da pomagamo ledvicam.

      Seveda pa je veliko bolje, če pijemo čaj in razredčene zelenjavne sokove. Velja pravilo – kar je dobro za ledvice, odganja putiko, revmo in tudi druge težave, ki jih povzroča sečna kislina. Priskrbimo si seznam, katera hrana vsebuje purine, da si ne bomo naredili še več škode. Najhitrejša prva pomoč je zelenjavni sok, ki pa ne sme vsebovati ohrovta, cvetače, špargljev in še cele vrste druge zelenjave (tudi gobe so prepovedane!). Koristna je mešanica komarčka, zelene, peteršiljeve korenine in listja, tudi kakšna kumara bo dobrodošla. Zelenjave naj bo približno pol kilograma, dodajmo še jabolko, prilijmo liter in pol vode ter zmeljimo v gladko zmes. Putika ima zagone, ko zelo boli, ko se umiri, pa so bolečine manjše, seveda pa bi radi, da jih sploh ne bi bilo. Ko torej sklepi otečejo, si poleg  zelenjavnega koktajla napravimo toplo kopel (med 37 in 40 stopinjami), če le imamo zdravo srce in ožilje. Za kopel vzamemo seneni drobir (Alfred Vogel priporoča tudi svežo travo, če ni drugega), njivsko preslico, bezgove liste in cvetove, pekočo in mrtvo koprivo … V štirilitrski lonec natlačimo do polovice zelišč, prilijemo vodo do vrha, zavremo in odstavimo. Po dvajsetih minutah precedimo v vodo za kopanje.  

    Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 23, 4. junij, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978