"Pozdravljeni!
Stara sem 50 let in zadnje leto mi kakšen dan po spolnem odnosu v sečilih ostane neprijeten občutek pri uriniranju. Spolni odnos sicer ni boleč, le posledice so neprijetne, zato se mu raje izognem. Veliko pijem, jem brusnice, si pripravljam čaj iz plahtice, grškega sena in uživam probiotike – vse to, da potem ta občutek mine. V meni še nisem. Vnetje to ni, pravi ginekologinja, ki mi je priporočila neko mazilo. Rada bi slišala še kakšen nasvet, za kar se vam zahvaljujem."
Šifra: Abraham
Spoštovani,
pravzaprav iz naštetih ukrepov razberem, da skoraj vse, kar se da, že izvajate. Če tega slučajno niste pozabili omeniti in res ne izvajate, pa bi bilo med najpomembnejše ukrepe prišteti uriniranje takoj ali čim prej po spolnem odnosu, kajti načeloma gre lahko za vnetje sečnice (uretritis), ki ima vsaj dve komponenti, in sicer mehanično (spolni odnos, drobne poškodbe) ter mikrobiološko (bakterije, ki se med odnosom pogosto spodbudijo v višje predele spodnjih sečil: sečnica, izhod iz sečnega mehurja). S čimprejšnjim uriniranjem po odnosu se prepreči ali močno zmanjša vsaj mikrobiološka komponenta težav »naslednji dan«.
Obstaja pa še ena možnost: preredki spolni odnosi temu namenjenim predelom telesa, zlasti po 40. letu, preprosto zmanjšajo kondicijo za tovrstne obremenitve. Zato bi eventualno, če za to seveda obstajajo pogoji, priporočal spolne odnose vsaj enkrat na teden, če bi uspelo dvakrat, pa bi to verjetno spolovilom in sečilom v nekaj tednih vrnilo potrebno kondicijo in odpornost ter bi se težave zmanjšale.
Lepo vas pozdravljam,
mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekologije in porodništva
Veseli bomo vaših vprašanj, pričakujemo jih na elektronskem naslovu: jana@media24.si; pa tudi navadna pisma so še vedno dobrodošla, na naslovu: revija Jana, Vevška cesta 52, 1260 Ljubljana Polje. Vprašanje pošljite s pripisom JANINA ZDRAVNIŠKA LINIJA, če želite odgovor točno določene zdravnice, pripišite njeno IME. Obvezno pa pripišite tudi ŠIFRO, pod katero bosta objavljena vprašanje in odgovor, da ne razkrivamo občutljivih osebnih podatkov.
Odgovarjajo in svetujejo:
Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine
Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije
Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije
Alenka Höfferle Felc, specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine
Prim. Mojca Kos Golja, specialistka interne medicine in revmatologije
Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije
Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine
Tatjana Zorko, specialistka kardiologije in psihoterapevtka