Nasveti

Trpljenje v klimakteriju ni potrebno!

Sonja Grizila
25. 11. 2019, 22.00
Deli članek:

Prejšnji teden smo se zbrali na tiskovki pod pokroviteljstvom Slovenskega menopavznega društva, naslov je že bil takšen, da nismo mogli manjkati: »Hormoni ubijajo, kaj res? Kaj pravijo strokovnjaki?« V občinstvu smo bile ženske različnih generacij, ene v menopavznih težavah tudi osebno preizkušene in zaradi narave poklica dobro obveščene. Kaj naj sporočim svojim bralkam? Tole: če imate težave, sprejmite ponujeno hormonsko terapijo, ker vam bo v marsičem rešila najpomembnejši del življenja – tisti, ki je pred vami. Na onega, ki je za nami, ne moremo več vplivati.

Revija Zarja Jana
Trpljenje v klimakteriju ni potrebno.

Kar pogosto slišiš mnenje, da smo ženske danes bolj razvajene kot nekoč in da klimakterija, ki je naravno obdobje in ne bolezen, pač ne znamo prenašati. Naše babice da so o tem molčale kot grob, kar je precej res, so pa težave opazili drugi. Zelo dobro se je vedelo, da so ženske »takrat« bolj utrujene, popadljive, sitne, jokave, panične, kar naprej preznojene, prepirljive in da se upirajo spolnosti, česar ni bil kriv samo župnik, ki jim je v spovednici prišepetaval, da je zdaj treba dedce odstaviti, ker niso več plodne. Moj dedek se je hvalil po vasi, da njegova pa nima nobenih težav z meno, samo krvaveti je nekega dne nehala. Torej so se moški o tem pogovarjali. Potem pa je začela mena nekega dne brcati. Babica je rodila pri 47 letih in teta je le malo starejša od mene.

Vprašaj svojo mamo. Če sežemo še kakšno generacijo nazaj, v čas prababic, v resnici niso imele veliko težav z menopavznim prehodom, ker ga večina sploh ni dočakala. Narava nas je ustvarila tako, da opravimo svoje razmnoževalne dolžnosti, pustila nas je pri življenju še toliko časa po zadnjem porodu, da je bilo dete čvrsto na svojih nogah, potem pa se je večina žensk počasi poslovila. Od tistih, ki so doživele višjo starost, so ene imele klimakterične težave, druge pa ne in od ust do ust se je širila resnica, da matere prenašajo klimakterične (ne)težave na svoje hčere. Kar velja še danes in je to potrdila tudi znanost – predvsem to velja za čas, ko se menopavza materi in hčeri dogodi, pa tudi za bolj ali manj prijetne simptome. Ne velja zmeraj, večinoma pa. Torej – ko se bo začelo in če bo hudo, vprašajte svojo mamo, kako je preživela to obdobje, in skoraj gotovo ne bo rekla, da ste razvajeni. Morda si je celo sama pomagala s hormonsko terapijo, ki tudi obstaja že nekaj časa. A se je tam okrog leta 2000 vse skupaj postavilo na glavo, izbruhnili so namreč s propagando dobro podprti bioidentični hormoni (prišli so iz ZDA, od kod drugod), ki bi naj bili varni v nasprotju s sintetičnimi hormoni, ki so jih predpisovali zdravniki. Tudi nekakšne raziskave smo brali, ki so se pozneje izkazale za neverodostojne, toda škoda je že bila narejena. Mnoge ženske v klimakteriju so prekinile zdravljenje in mnoge so skeptične še danes. Ginekolog Marko Mlinarič je povedal, da kakšna pacientka s težavami odkloni nadomestno hormonsko terapijo, potem pa po internetu kupuje razne nepreverjene pripravke, ki veliko obljubljajo in tudi veliko stanejo, naravni pa so približno toliko kot hormonska zdravila.  

Menopavza ni obdobje. Če govorimo o meni ali menopavzi in s tem mislimo dolgo obdobje prej in potem, je to napačno, so nas poučili ginekologi. Menopavza pomeni zadnjo menstruacijo (kdaj je bila zadnja, ugotovimo šele leto potem), obdobje pa se imenuje menopavzni prehod. Prezgodnja menopavza se dogodi pred 40. letom, zgodnja pa pred 50. letom. V razvitih državah je povprečje pri 52 letih, tudi Slovenke smo med njimi, v nerazvitih pa 47 let, pravi prim. Lucija Vrabič Dežman, predsednica Slovenskega menopavznega društva. »Živimo pa v povprečju 84 let, se pravi, da je po menopavzi pred nami še dobra tretjina življenja.«

Večina današnjih žensk doživi menopavzo sredi največje aktivnosti. Ker rojevamo pozno, so otroci še šolarji in doma, obveznosti v službi so čedalje večje, do pokoja je še deset, petnajst let. Redkokatera ima torej priložnost in čas, da bi se ukvarjala sama s seboj, prehodila po sedem kilometrov na dan, si kuhala zdrave obroke (ki jih preostali družinski člani večinoma ne marajo) in hodila na tečaje samozdravljenja. Prof. dr. Adolf Lukanovič nas je opozarjal prav na to – da moramo same narediti vse, da to sicer normalno obdobje v življenju preživimo s čim manj težavami. Hormonska terapija je potem le pika na i. Potarnal je, da so ga že na začetku kariere obtoževali, da ne mara debelih žensk, ker jim je dopovedoval, kako morajo zdravo živeti. Pogledala sem malce naokoli po dvorani in začutila rahlo nelagodje – med nami je bilo (vključno, kakopak, z menoj) kar nekaj takšnih, ki bi si zaslužile tovrstno grajo, čeprav skrbimo zase, kolikor moremo in zmoremo. Vse nimajo priložnosti, da bi hodile zjutraj na pilates, vmes na jogo in potem na fitnes, je rekla predsednica društva. Ženskam je pač treba pomagati, ko imajo težave.

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno