Lani je mag. Dušan Kaplan – eden redkih, ki se v Sloveniji še ukvarja z napovedovanjem vremena s pomočjo stoletnih resnic iz zakladnice ljudskih modrosti – za revijo Jana napovedal vreme. Ko sem natančno preverila njegove napovedi, sem ugotovila, da se je komaj kaj zmotil. In kako bo letos? »Za krompirjeve počitnice bo lepo, prava babja jesen se nam obeta, za prvi november se bo vreme začelo spreminjati, po 5. novembru pa že lahko pričakujemo sneg. Zima bo snežena in mrzla, a kratka. Obetam si celo snežen božič. Pomlad bo lepa, tudi prvomajski prazniki bi znali biti lepi. Posebnega poletja pa drugo leto ne bo.«
Stoletne vremenske resnice. »Po ljudskih izkušnjah velja, da se vreme ravna po nekaterih stalnih zakonih, ki nam v dobršni meri omogočajo tudi pogled naprej. Brez zadrege lahko rečem, da se vreme pogosto ravna po nasprotjih. Poglejmo lansko leto. Vse poletje nas je namakalo, letina je bila zanič, letošnje leto pa vroče kot malokatero. Na enak način lahko določimo vreme tudi po mesecih: kakršen september, tak april, kakršen oktober, tak maj, vse gre v teh kontrastih. Vetrovi, ki pihajo v naslednjem letu, pa se ravnajo po svetem večeru: 'Kakršna sapa vleče na sveti večer, taka bo vlekla celo leto.' Sedemnajst let, kar si to zapisujem, je bilo tako. Lani je na sveti večer čisto narahlo vlekel veter. Najprej severnik, po slovensko krivec, potem se je sprevrgel v burjo, proti polnoči pa je začel narahlo pihati jugo.« Bo že držalo.
Prvi znaki o tem, kakšna zima nas čaka, se menda vidijo že julija in avgusta. »Mravlje so pridno gradile mravljišča, os je bilo kot še nikoli. Na zimo sta nas spomnila tudi Aleš, ki goduje 17. julija, in Jakob, ki god praznuje 25. julija. Aleš je praznoval v soparnem vremenu, kar pomeni sneg, Jakob, ki je tudi praznoval v lepem vročem dnevu, pa je napovedal mrzel božič. Še ena gospa je letos poleti napovedala hudo zimo – sv. Porcijunkula. Tudi za njen god 2. avgusta je bilo vroče.«
Članek v celoti preberite v reviji Zarja št. 19, 27.10. 2015