Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Spominska slovesnost
Čas branja 4 min.

Obletnica prve brežiške večstrankarske občinske skupščine


dolenjski-list
Martin Luzar
17. 5. 2025, 10.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Brežiški župan Ivan Molan je pripravil spominsko srečanje ob 35-letnici zasedanja občinske skupščine Brežice.

oddaja-orozja-teritorialne-obrambe-slovenije, ciril-kolesnik, mitja-teropsic
Martin Luzar
Na pobudo Mitje Teropšiča (desno) je župan Ivan Molan pripravil srečanje predstavnikov prve skupščine in izvršnega sveta v strankarskem sistemu. Župan je navzočim podelil zahvalne listine.

Z včerajšnjim srečanjem na pobudo nekdanjega komandanta Teritorialne obrambe občine Brežice Mitje Teropšiča so zaznamovali tudi 35. obletnico preprečitve oddaje orožja Teritorialne obrambe tedanji JLA.

Tedanje zasedanje skupščine je bilo prvo po vzpostavitvi večstrankarskega sistema v Sloveniji.

Župan Ivan Molan je poudaril, da je bilo zasedanje skupščine zgodovinskega pomena, saj je bila del tedaj že začetega širokega prelomnega procesa demokratizacije Slovenije. Kot je še dejal Molan, je bilo za demokratizacijo in prelom z dotedanjim družbenim in političnim sistem bistveno, da vodstvo Teritorialne obrambe v Brežicah ni izpolnilo ukaza nadrejenih organov in ni oddalo svojega orožja Jugoslovanski ljudski armadi.

Mitja Teropšič je spomnil, da je ob koncu osemdesetih in v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja družbena klima omogočila nastajanje strank v Sloveniji in občini Brežice. »Vsi, ki ste kandidirali in bili izvoljeni ter prevzeli funkcije, ste prevzeli tudi ogromno odgovornost. Delegati tridomne skupščine so na svoji prvi seji 16. maja 1990 volili vodstvo skupščine in predsednika izvršnega sveta kot mandatarja za sestavo sveta,« je povedal Teropšič.

Občinska skupščina

Podpredsednik skupščine je takrat postal Ivan Tomše, podpredsednika sta bila prof. Marjan Gregorič in Jože Baškovič. V družbenopolitičnem zboru je bil predsednik Milan Pinterič, podpredsednik pa Drago Ivanšek. Zbor krajevnih skupnosti je vodila Angelca Gregl, podpredsednik je bil Jože Molan. Predsednik zbora združenega dela je postal Zvonko Krulc, podpredsednik Ivan Pinterič. Predsednik izvršnega sveta je postal Ciril Kolešnik,« je povedal Teropšič.

Izvršni svet

Po Teropšičevih  besedah je skupščina na naslednji, majski seji, potrdila kandidate za sestavo izvršnega sveta, ki jih je predlagal Ciril Kolešnik. Tako so bili v izvršnem svetu: sekretar izvršnega sveta Anton Preskar, predsednik komiteja za družbeno ekonomski razvoj Bojan Petan, sekretar za ljudsko obrambo Stanislav Zlobko, sekretar za notranje zadeve in občo upravo Ivan Kapušin, sekretar za družbene dejavnosti Anton Podgoršek, direktor zavoda za družbeno planiranje in urbanistično načrtovanje Ciril Zupančič, direktor geodetske uprave Janez Trebušak, direktor davčne uprave Drago Lopert, član izvršnega sveta za kmetijstvo in gozdarstvo Jože Vovk, član izvršnega sveta za podjetništvo in obrt Anton Zorko in član izvršnega sveta za zdravstvo in socialno politiko Andrej Zidarič. Predstojniki sekretariatov in uprav so bili po Teropšičevih besedah zaposleni na občini, člani izvršnih svetov pa so bili volonterji in niso prejemali plačil, tudi sejnin ne. Tudi po seji skupščine je ostal komandir postaje milice Brežice Zlatko Pirš, komandant Teritorialne obrambe občine Brežice pa Mitja Teropšič.

Teritorialna obramba in Milica

»Teritorialna obramba in Milica sta ob agresiji JLA postali srce oziroma središče osamosvajanja Slovenije. Njuni poslanstvi sta kar naenkrat postali realnost, nuja pri obrambi Slovenije. Boji v vojni tako niso bili samo cilj preživetja na bojišču, temveč so dobili širši družbeni smisel – zavarovati plebiscitno odločitev naroda o samostojnosti. Naša vojna je zagotovo segala preko ideološkega/političnega boja za oblast v Jugoslaviji in Sloveniji. Bistvo bojnega etosa, razpoloženja, značaja teritorialcev v osamosvojitveni vojni je bil v želji naroda po samostojnosti,« je rekel Teropšič. Kot je poudaril, bi zaradi vse večje negotovosti v svetu moralo biti ohranjanje spomina na čas osamosvajanja Slovenije usmerjeno v narodovo enotnost. »Današnje spominsko srečanje ob 35. obletnici vzpostavitve prve demokratične oblasti v občini Brežice in preprečitve odvzema orožja Teritorialni obrambi s strani JLA že ima takšen namen,« je rekel Mitja Teropšič.

Razočarani

Zbrane je nagovoril tudi nekdanji predsednik izvršnega sveta Ciril Kolešnik.

oddaja-orozja-teritorialne-obrambe-slovenije, ciril-kolesnik, mitja-teropsic
Martin Luzar
Ciril Kolešnik

»Pri Slovencih je bil vedno narod ključen. Vedno je bila iz naroda izrečena beseda. Vojska in policija pa sta spremljali vse to. Brez tega ne bi šlo. V Jugoslaviji je bilo malo drugače. Zato je tudi nastala v tem smislu Teritorialna obramba, ki je bila pri Slovencih veliko bolj pomembna kot pri drugih. In to je ključno, da smo mi taki. Res pa je, da smo eni ljudje zdaj razočarani. Tisto, do česar je prišlo v Sloveniji, ni tisto, kar smo si mi takrat želeli in mislili. Takrat smo bili bolj enotni, kot smo danes, danes smo bolj razdeljeni. Gospod Teropšič, moj veliki prijatelj, od malega sva rasla skupaj, je povedal o Teritorialni obrambi. Zakaj ljudje, ki so bili v politiki, ne povejo svojega? Preprosto zato, ker je bil takrat tudi na svoj način cirkus. Bil je cirkus, in tisti, ki ste tu, ste se borili. Zahvaljujem se vam, da ste res naredili vse, da smo lahko naredili vse, kar je bilo potrebno narediti. Naredili pa smo kar precej. Žal pa jalovo. In zato, govorim o sebi, osebno nisem zadovoljen s tem, kar je danes. Nisem. In mi je žal. Prvo krivim sebe. In pa, seveda, mi smo starejši, težko je narediti svoje. Grki so vedeli, poslušali so starejše ljudi, ki so svetovali. Danes pa tega več ni. Zakaj ne? Preprosto zato, ker mladi mislijo, da vse vejo,« je rekel Ciril Kolešnik Zahvalil se je županu, ki je sprejel pobudo za srečanje, in Mitji Teropšiču kot vojaku in svojemu osebnemu prijatelju.

Župan je navzočim predstavnikom občinske oblasti iz leta 1990 podelil spominske listine.

oddaja-orozja-teritorialne-obrambe-slovenije, ciril-kolesnik, mitja-teropsic
Martin Luzar
spominsko srečanje ob 35. obletnici prvega zasedanja skupščine občine Brežice in zavrnitve ukaza o oddaji orožja

Na spominski slovesnosti v poročni dvorani Posavskega muzeja Brežice, ki jo je povezovala Anja Urek, so nastopile na citrah učenke Glasbene šole Brežice Ladeja Rožman, Sara Vogrinc in Tjaša Novak z mentorico prof. Moniko Rožej.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.