Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Spretni letalci
Čas branja 2 min.

Čebélar se je vrnil na gnezdišče v Župjeku


Dušan Klenovšek
27. 4. 2025, 15.55
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Zadnje dni aprila, letos med velikonočnimi prazniki, se iz tropske Afrike vrne naša najbolj pisana vrsta ptic – čebelar (redko se uporablja tudi ime legat).

Čebélar (Merops apiaster), peskokop Župjek, foto Dušan Klenovšek (1).JPG
Dušan Klenovšek
Čebelar je družabna ptica

Čeprav je velikosti kosa ali škorca, pa se nam zaradi živo pisanega perja zdi večji. Običajno ne vidimo enega čebelarja, temveč manjšo jato – družabno so tako med selitvijo kot tudi v času gnezdenja. Njegov let je sestavljen iz jadranja z razprtimi perutmi in hitrega zamahovanja. V zraku so zelo spretni letalci – to je nujno, saj lovijo samo leteče žuželke. Ljudje so ga največkrat opazili med lovom na čebele, zato ima v mnogih jezikih s čebelami povezano ime. Poleg slovenskega (čebelar) tudi hrvaško (pčelarica), angleško (Bee-eater), nemško (Bienenfresser), slovaško (včelárik zlatý) … Tudi pincetasto oblikovan kljun je prilagojen na lov letečih žuželk. Poleg že omenjenih čebel (predvsem največje – čmrlje) lovi tudi kačje pastirje, metulje, škržate, hrošče, kobilice.

Čebélar (Merops apiaster), peskokop Župjek, foto Dušan Klenovšek (2).JPG
Dušan Klenovšek
Ker so ljudje to ptico pogosto opazili med lovom na čebele, ima v mnogih jezikih s čebelami povezano ime.

V preletu se ga te dni vidi ali še večkrat sliši marsikje (tudi v hribih), gnezdil pa bo le na nekaj lokacijah. In najstarejšo kontinuirano gnezdilno kolonijo v Sloveniji (od l. 1984) ima v Kozjanskem regijskem parku. V sedaj že nekaj let opuščenem peskokopu v naselju Župjek na obrobju Bizeljskega. Kremenčev pesek je ravno dovolj trden, da lahko v vertikalne stene izkoplje do meter globok gnezdilni rov in se hkrati rov ne sesede. Jajca, gnezdeča samica in mladiči so tako varni pred večino plenilcev. Peščena stena omogoča gnezdenje, v neposredni bližini reka Sotla s številnimi travniki omogoča dovolj hrane za do 50 čebelarjevih družin. Sicer čebelar gnezdi v erozijskih stenah rečnih brežin, vendar primernih lokacij zaradi človeškega poseganja (utrditev brežin, regulacije) skoraj ni več.

Rov, peskokop Župjek, foto Dušan Klenovšek (3).JPG
Dušan Klenovšek
Rov, peskokop Župjek

Fotografiranje

Zaradi atraktivnosti čebelarja in posledično velikega interesa po opazovanju in fotografiranju je okolica gnezdilne kolonije v peskokopu urejena za obiskovalce. Lesena opazovalnica nas »skrije« in naredi nemoteče, skozi odprtine opazovalnice pa lahko s pomočjo daljnogleda občudujemo v pogledih na pisane pernate zračne akrobate. Za fotografe, ki si želijo priti bliže pticam ima Kozjanski park urejeno opazovalnico bliže gnezdilni steni. Ker je interesa veliko, vse fotografe naprošamo, da si rezervirajo termin v fotoopazovalnici (omogočeno hkratno fotografiranje le dvema osebama). Kontakt: Toni Preskar, 041 381 560.

Čebélar (Merops apiaster), peskokop Župjek, foto Dušan Klenovšek (4).JPG
Dušan Klenovšek
Čebélar (Merops apiaster), peskokop Župjek

V mesecu maju bomo na gnezdišču v Župjeku izvedli tudi dan odprtih vrat (20. maj), ko bo ves dan prisoten poznavalec čebelarjev. Naj prispevek zaključimo s pozivom, da se med obiskom gnezdišča čebelarjev zadržujemo le pri opazovalnici. S hojo pod gnezdilno steno lahko na čebelarje vplivano tako negativno, da prekinejo gnezdenje in zapustijo lokacijo. Naj ob naših prijetnih trenutkih ne ogrožamo te rajsko lepe ptice.

In srečno živo pisanim čebelarjem in vsem obiskovalcem.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.