Vloga estrogena in drugih hormonov v imunskem sistemu
Pri vseh telesnih procesih, povezanih s spolnostjo in razmnoževanjem, ima pomembno vlogo ženski spolni hormon estrogen. A to še ni vse. Estrogen vpliva tudi na zdravje kosti in pripomore k močnim in sijočim lasem. Zato so na primer ženski lasje po menopavzi pogosto tanjši in šibkejši. Povečana raven estrogena med nosečnostjo pa poskrbi za boljšo prekrvitev, lepšo polt in poseben sijaj nosečnice.
Estrogen in nihanje ravni hormonov med mesečnim ciklom lahko vplivata na imunski sistem. In hormoni prav zares z razlogom neposredno vplivajo nanj. V celoti so osredotočeni na omogočanje nosečnosti in v tem času ne upoštevajo drugih potreb telesa.
Mesečni cikel v grobem delimo na dve fazi:
- folikularna faza – od začetka menstruacije do obdobja tik pred ovulacijo in
- lutealna faza – od ovulacije do začetka menstruacije.
V prvi fazi ravni estrogena in progesterona spodbudijo delovanje imunskega sistema, ki opravlja svojo redno zaščitno funkcijo. Takrat bakterije in virusi skoraj nimajo možnosti za razvoj. Z ovulacijo žensko telo nekoliko spremeni svoje delovanje. Raven hormonov močno upade in tako pred menstruacijo upočasni delovanje imunskega sistema.
Zakaj? Telo želi zagotoviti, da imunski sistem oplojenega jajčeca, ki se želi ugnezditi, ne bo zaznal kot tujek in ga napadel. To je dobro, če želite zanositi, a manj prijetno, če nosečnosti ni. S padcem imunskega sistema imajo bakterije in virusi takrat lažje delo, in že je tukaj prehlad.
Tekoče železo: pomoč pri krepitvi imunskega sistema
Železo je mineral, ki ga v povezavi med imunskim sistemom in menstruacijo ne gre podcenjevati. Zaradi močnih menstruacij ime veliko žensk, ne da bi to vedele, kronično pomanjkanje železa. Zato je imunski sistem oslabljen, vi pa se pogosto počutite brezvoljne, utrujene in neuravnovešene.
Raven železa v krvi lahko izboljšamo z uravnoteženo prehrano. Še posebej koristne pri tem so z železom bogate stročnice in zelenjava, kot je špinača, ali izdelki živalskega izvora, na primer rdeče meso. Na voljo je tudi cela vrsta prehranskih dopolnil v obliki dražejev ali sokov.
Železo lahko zaužijete tudi v tekoči obliki.
BZ-namig: Diagnoz si ne postavljajte sami! Zdravnika prosite, da preveri vsebnost železa v vaši krvi.
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.