Granatno jabolko so uporabljali že Perzijci in Grki ter mu že v takratnih časih pripisovali številne pozitivne učinke na zdravje. Izvira s področja Irana, od koder se je nato najprej razširilo na območje Azije in severne Indije ter šele nato v Evropo. V iranski kuhinji je granatno jabolko še danes nepogrešljiv dodatek k jedem, saj jim daje svojstveno aromo in okus, drugje pa ga večinoma uporabljajo zgolj kot samostojen sadež.
Kako raste granatno jabolko
Granatno jabolko boste danes srečali najpogosteje v Grčiji in drugih sredozemskih državah z milimi zimami. Danes jih gojijo kot košate grme ali kot manjša drevesa. Če ga želite vzgajati sami, ga lahko posadite tudi v večji lonec, ki ga morate v zimskem času obvarovati pred pozebo. Mnogi granatno jabolko cenijo tudi zaradi čudovitih krvavordečih cvetov, ki se razprejo v poletnih mesecih, po navadi v juniju in juliju. Na oplojenem cvetnem steblu se nato oblikujejo sadeži, ki dozorijo do novembra.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kako izberemo granatno jabolko
Pri nakupu granatnega jabolka je pomembno, da izberete ravno prav zrelega. Na prvi pogled naj ima čvrsto kožo, ki je temno rdeče barve in brez kakršnihkoli razpok. Če je sadež obarvan oranžno-rumeno, še ni povsem zrel. Hranite ga nekaj časa pri sobni temperaturi ali daljše časovno obdobje v hladilniku. Pazite le, da ne bo izpostavljen sončni svetlobi, saj bo sicer precej hitro zgnil. Zapomnite si, da je treba biti pri kupovanju tega sadeža pozoren na videz. Bolj ko je sijoč in videti slasten, boljši je, seveda pa se prepričajte, da je tudi primerno težak.
Vir vitaminov in mineralov
Naj povemo, da je granatno jabolko izredno cenjeno zaradi slastnih semen, ki se skrivajo obvarovani s še okusnejšo rdečo membrano, v kateri se skrivajo številni antioksidanti, vitamini A, B2, B3 in C ter rudnine, med katerimi prednjačita predvsem kalij in fosfor. Vsebuje tudi veliko sadnih kislin in polifenolov, ki preprečujejo različne bolezni. Najbolje bo, če si boste privoščili svež sadež, ki mu boste najprej odstranili kapo, nato pa ga previdno prerezali po vidnih rebrih ter močno stresli. Če ne marate semen, si privoščite sok, a če je le mogoče, ga ožemite ročno.