Združenje Europa Donna Slovenija letos obeležuje 25 let delovanja. Pri svojem delu povezuje zdravo populacijo, bolnice in njihove svojce, posameznike in strokovne institucije ter sodeluje z odločevalci in snovalci zdravstvene politike ter strokovnjaki na področju raka dojk in rakov rodil. V tem času so bili zelo aktivni na področju zagovorništva bolnic z rakom dojk, v zadnjih letih tudi bolnic z raki rodil glede presejanja in dostopa do takojšnjega in učinkovitega zdravljenja. Glavni cilj slovenskega združenja je vsem bolnicam (in bolnikom) z rakom dojk in/ali raki rodil v Sloveniji zagotoviti enake možnosti za zgodnje odkritje bolezni, takojšnje, učinkovito in vsaki bolnici prilagojeno zdravljenje ter celostno rehabilitacijo, vključno s psihosocialno podporo.
Sklad Mojce Senčar je namenjen finančni podpori temeljnih, razvojnih, aplikativnih, kliničnih in nekliničnih raziskav, naravoslovnih in družboslovnih ved, s področja raka dojk in rakov rodil, ki potekajo v Sloveniji. V prvem letu združenje v sklad namenja 25.000 evrov iz svojih proračunskih sredstev. Za prihodnja leta bodo sredstva v sklad namensko zbirali. Izbor financiranih raziskav bo potekal preko razpisa, ki bo objavljen v maju 2022. Prispele vloge bodo ocenjevali priznani strokovnjaki iz Slovenije in tujine, rezultati razpisa bodo objavljeni oktobra 2022, v mednarodnem mesecu osveščanja o raku dojk.
Njihova dolgoletna predsednica je bila nekdanja zdravnica Mojca Senčar, ki se ji pri združenju poklanjajo na prav poseben način, z ustanovitvijo Sklada Mojce Senčar - sklad za podpiranje raziskav s področja raka dojk in rakov rodil. Senčarjeva je bila dolga leta prepoznavni obraz združenja in pomemben glas žensk z rakom. V združenju se je z veseljem spominjajo in gradijo svoje programe na njeni dediščini. Predsednica Združenja Europa Donna Slovenija Tanja Španić se je je spomnila z besedami: "Mojca Senčar je velik pečat pustila na številnih področjih, predvsem pa tudi pri bolnicah in njihovih svojcih, ki jim je vsa ta leta pomagala. Včasih si mislimo, kako težko je pomagati bolniku z rakom, ampak pogosto je dovolj samo prisluhniti, poslušati njihove težave in deliti svojo izkušnjo z rakom. In to je Mojca zelo dobro znala."
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Z leve proti desni: Prof. dr. Janez Žgajnar, Onkološki inštitut Ljubljana; Polona Strnad, hči Mojce Senčar; prof. dr. Gregor Majdič, rektor Univerze v Ljubljani in dr. Tanja Španić, predsednica Združenja Europa Donna Slovenija.
Na predstavitvi sklada se je svoje matere spomnila tudi Polona Strnad, ki je ob tem dodala, da je za njihovo družino to lep in ganljiv dan. "Njeni najbližji še vedno slišimo, da jim je prav Mojca, s svojo energijo, srčnostjo in optimizmom pomenila upanje, upanje na ozdravitev in upanje na ponovno srečno življenje. Za našo družino je ta dan lep, ganljiv in svečan, ker s skladom obujamo spomin na Mojco in verjamem, da bo na ta način Mojca spet bolj z nami. Hkrati pa s tem obujamo tudi to, kar je Mojca predstavljala, upanje na ozdravitev in upanje na boljše življenje za bolnike in za vse nas."
K skladu je z današnjim slavnostnim podpisom sporazuma o sodelovanju kot partner pristopila naša najstarejša raziskovalna ustanova v Sloveniji, Univerza v Ljubljani. Pomembno bo prispevala k temu, da sklad postane bolj prepoznaven in uspešen, hkrati pa bo svojo podporo izkazala z imenovanjem člana v strokovni svet za ocenjevanje vlog. Prof. dr. Janez Žgajnar z Onkološkega inštituta Ljubljana pa je kot sodelavec in prijatelj poudaril, da je bila Mojca Senčar zelo prepričljiva in iskrena pri tem, kaj je delala, hkrati pa se je vedno, pri vsaki svoji odločitvi posvetovala s stroko. Prepričan je, da si Mojca zasluži, da se sklad imenuje po njej, hkrati pa poudarja, da so tovrstne raziskave izjemno pomembne za bolnike.