Začimbnica s simpatičnim imenom – Luštrek, izhaja iz zahodne Azije in južne Evrope, in sicer že iz rimskih časov. V davni preteklosti se je uporabljal celo za izdelavo ljubezenskih napojev, znano pa je, da so ga sadili v samostanskih vrtovih, zato je luštrek znan tudi kot rastlina redovnikov.
Pred kratkim se je ta slovita začimba pridružila tudi bogati ponudbi Maestro začimb.
Aromatična začimba, ki jo lahko uporabimo povsod
Ker se izjemno dobro obnese v kuhinji, ste lahko prepričani, da vas bo Maestro luštrek spremenil v pravo kulinarično zvezdo. Dodate ga lahko v namaze, juhe, omake – zagotovo vas ne bo razočaral, saj je po okusu izjemno podoben vegeti in med drugim celo predstavlja tudi eno najpomembnejših sestavin izdelka Vegeta Natur.
Maestro začimbe so že več desetletij navdih za ustvarjanje v kuhinji. Začimbe, dišavnice in drugi dodatki jedem so neprecenljiva skrivnost vsake gospodinje, saj rojevajo pestrost in bogatost okusa.
Po večini ga koristimo prav za mesne, ribje in zelenjavne juhe, pa tudi omake, raguje in enolončnice, odličen pa je tudi s korenovkami, kot sta korenje in zelena, pa z gobami, stročnicami, paradižnikom in krompirjem. Tako ga lahko potresemo tudi po kuhanem krompirju ali pa dodamo v solatne prelive, saj bo neverjetno obogatil okus.
Ponaša se s številnimi blagodejnimi značilnostmi
Luštrek spodbuja izločanje težkih kovin iz telesa, zato ga je priporočljivo uživati predvsem takrat, ko se postimo. Obenem blagodejno vpliva tudi na reševanje težav z nečisto in težavno kožo.
Preizkusite ga v poletni korenčkovi juhi
Sestavine za 4 osebe: 5 g masla, 1 čebulo, 500 g korenčka, 1 l jušne osnove, približno 1 žlico Maestro luštreka, 50 g kisle smetane, sol, poper, muškatni oreh.
Priprava: čebulo sesekljamo in zlato prepražimo na maslu. Dodamo naribano korenje in zalijemo z jušno osnovo. Pustimo, da zavre. Med vrenjem dodamo luštrek, po potrebi solimo in popramo. Pustimo, da vre tako dolgo, da se korenje zmehča. Potem juho pretlačimo, po potrebi solimo in popramo ter dodamo muškatni oreh. Na koncu vmešamo še kislo smetano. Okrasimo lahko z nekaj kapljicami bučnega olja.