Ta inovativni sistem, ki se ponaša z računalniško močjo 314 petaflopov, predstavlja pomemben prispevek v sklopu evropskega superračunalniškega podjetja EuroHPC.
Izvršna podpredsednica Evropske komisije Margrethe Vestager je poudarila, da MareNostrum 5 združuje digitalni in zeleni prehod, saj ga bo v celoti poganjala trajnostna energija. Njegov poudarek bo na podpiranju evropskih medicinskih raziskav, vključno z razvojem zdravil in cepiv ter izvajanjem simulacij širjenja virusov. Poleg tega bo na voljo za tradicionalne superračunalniške aplikacije, kot so podnebne raziskave in inženirstvo.
MareNostrum 5 bo dostopen tudi evropskim zagonskim podjetjem na področju umetne inteligence, za učenje njihovih modelov, s čimer se krepi evropski tehnološki ekosistem. Superračunalnik bo od marca 2024 na voljo širokemu krogu uporabnikov iz znanosti in industrije.
Skupna naložba za MareNostrum 5 znaša več kot 151 milijonov evrov, financirana polovično iz EU sredstev in polovično iz mednarodnega konzorcija. Ta sistem predstavlja ključen korak naprej v evropski superračunalniški moči in bo imel pomembno vlogo na področjih zdravstva in okoljskih raziskav.