Leta 1899 je potniška čezoceanka iz Londona proti New Yorku popeljala pisano druščino evropskih migrantov. Ladja Kerberos, ena prvih, opremljenih z radijskim telegrafom, po nekaj dneh sredi Atlantika dobi sporočilo s koordinatami. Ker je ladijska družba, ki ima v lasti Kerberos, edina, ki že ima to novotarijo, lahko prihaja le z druge njihove ladje, Prometheus. Vse bi bilo smiselno, če ne bi sestrska ladja Prometheus izginila brez sledu pred štirimi meseci. O, ja! Ladja z duhovi, odličen začetek.
Na Kerberosu je osrednji lik Maura Franklin, ena prvih zdravnic v Angliji, ki sama potuje v Ameriko. Tu je tudi zapiti kapitan Eyk Larsen, ki je doživel življenjsko tragedijo s svojo družino, pa Angel, bogati španski poslovnež, ki potuje z Ramirom, lažnim duhovnikom.
Vsi različni, vsi čudni
Na krovu so tudi mati in hči iz Hongkonga, ki se izdaja za gejšo, pa francoski par, katerega mož je bivši oficir iz tujske legije, cela skupina danskih izseljencev z žensko, ki jo vodi božja beseda in še nekaj nenavadnih likov, od Poljaka Oleka, ki dela v kurilnici in naklada premog do slepega potnika Jeroma.
Kerberos kljub nasprotovanju potnikov zavije proti jugu in do večera prispe do Prometheusa. Odprava s kapitanom na čelu na ladji ne najde nikogar, vse je zapuščeno in zaraščeno in ko že želijo oditi, zaslišijo razbijanje iz omarice v jedilnici. V njej odkrijejo fantiča, ki ima v rokah črno piramido. Vmes na Kerberosa iz zapuščene ladje priplava še skrivnosten lik, ki dobi pozneje ime Daniel in ima pomembno vlogo v zgodbi.
Temačno vzdušje in napetost
To, zaradi česar vas bo prvi del serije od skupno osmih prilepil na sedeže, je izvrstna igra, režija, kinematografija in napetost ter temačno vzdušje. Že res, da je podobno kot vse serije. tudi 1899 nagnjena k počasnemu vzletu, a ideja dobiti odgovore na vsa skrivnostna vprašanja lahko koga premami tudi na takojšnji ogled konca osmega dela.
1899 je nemška serija, ki sta jo zasnovala Jantje Friese in Baran bo Odar, ki jo je tudi režiral. Par je znan po podobni nemški seriji Dark (2017), Dark Ways pa je njuna produkcijska hiša, ki je zdaj posnela novo serijo za Netflix in 1899 je do zdaj tudi najdražji tovrstni nemški izdelek. Prvi del so premierno pokazali na festivalu v Kanadi konec septembra, na Netflixu je na voljo od prejšnjega tedna. Friese in Odar sta zgodbo zasnovala že 2018, po njunih besedah pa jo je navdihnil Brexit in migracijski tokovi. Tudi zato je serija ne le nemška, ampak pan-evropska. Tudi igralci govorijo različne jezike, od nemščine (posadka), angleščine, portugalščine in celo kitajščine. Dialogi so bili sestavljeni v angleščini, potem pa so jih pisci, ki so prav tako nabrani iz vseh vetrov, prevedli v druge jezike, ki se pojavijo v seriji.
Nadjražja serija do zdaj
Celoten proračun za serijo je bil vsaj 60 milijonov evrov, dva od njih je prispeval medijski svet zvezne dežele Berlin Brandenburg, 10 milijonov je dal Nemški filmski sklad, kar je tudi prvič, da je sklad investiral najvišji možni znesek za kak projekt. Sam Netflix je primaknil 48 milijonov, 1899 pa je tako tudi najdražja nemška serija vseh časov.
Projekt 1899 se je začel s pred produkcijo konec novembra 2020, snemanje pa maja lani v studiih Babelsberg v Potsdamu. Nekaj kadrov so posneli tudi v Londonu, vizualne efekte pa je dodal Framestore. Snemanje se je uradno končalo novembra lani, kot je na Instagramu sporočil Baran bo Odar. Vsak del se začne s predzgodbo enega od likov, konča pa z rock skladbo, ki povzema dogajanje dela in napoveduje naslednji del.
Serija ima trenutno oceno 7,9, je pa bila najbolj gledana v preteklih dneh v kar 54 državah. Potegnjeno pod črto je 1899 zmes marsikaterega žanra in tudi črpa navdih iz filmov kot na primer Vnos (Inception, 2010) in pa Ghost Ship (2002) ter serij kot so Lost.
Na Atlantiku te nihče ne sliši kričati
In ko po prvem delu iz Prometheusa pripeljejo fanta s piramido, ki ne govori, stvari šele začenjajo postajati čudne. Naenkrat se večina potnikov pomeče z ladje, z nje uporni del posadke vrže tudi fantka. Ta pa kmalu spet potrka iz omarice v jedilnici na Kerberosu. Dovolj za vašo radovednost? Avtorja serije sta, če ste gledali Dark, dovolj velika garancija, da se šoki nadaljujejo iz enega v drugega, in bolj ko serija dobiva zagon, manj je vse tako, kot se zdi. Ali še bolje, povsem nepričakovano. Do zaključka po osmih urah, ki je povsem nepričakovan in pusti več poti za interpretacijo. Za filmofile in ljubitelje zarot pa majhen kvarnik ali namig – ta se skriva v imenu ene od ladij.