Kako močno je bilo plimovanje na severu Italije, priča podatek, da bi bilo brez aktivacije protipoplavnega sistema pod vodo kar 80 odstotkov pešpoti v med turisti priljubljenih Benetkah. Vodostaj je dopoldne za kar 170 centimetrov presegel običajnega, s čimer je začela veljati najvišja stopnja pripravljenosti. Ljudje na slovitem Trgu svetega Marka bi stali v vodi skoraj do pasu, poroča nemška tiskovna agencija dpa in dodaja, da današnji posnetki iz mesta pričajo, da na trgu sicer dežuje, a ni poplavljen.
Sistem protipoplavne zaščite sestavlja 78 loput, ki so nameščene na treh dostopih v beneško laguno. Zanj so odšteli milijarde evrov, deluje pa od leta 2020. Še posebej koristen je v jesenskih mesecih in je v zadnjih dveh letih Benetke obvaroval pred najhujšimi poplavami. A kot piše dpa, mu tako visoke poplave kot danes doslej še ni bilo treba odbiti.
Vremenske preglavice tudi v drugih delih
Slabo vreme je sicer danes zajelo velike dele Italije. Zaradi močnega deževja, vetra in visokega plimovanja so zaprte številne šole, med drugim v obmorski občini Ostia v Rimu in na Sardiniji. Italijanska tiskovna agencija Ansa tako iz Ostie kot s Sardinije in drugih delov države poroča o obsežnih poplavah in škodi, predvsem na obalni infrastrukturi, pa tudi v mestih in na poljih.
Z obilico težav se zaradi vremena in visoke plime prav tako soočajo na Tržaškem. Kot na svoji spletni strani poroča Primorski dnevnik, je okoli 8. ure zjutraj zaradi visoke plime voda zalila Milje. V mestu je bilo na ulicah in trgih več kot 40 centimetrov vode, že vse jutro je tam na delu civilna zaščita. Visoko plimovanje so občutili tudi v Trstu, kjer je voda poplavila mestno nabrežje, ki pa ostaja prevozno. Nevšečnosti poleg tega povzroča močna burja, ki naj bi se čez dan še okrepila.
Izrazito vremensko poslabšanje so sicer danes pričakovali tudi v Gradežu, kjer so zato zaprli šole, igrišča in parke ter ob morju in kanalih prepovedali parkiranje avtomobilov. A o večjih težavah od tam zaenkrat ni poročil.