Odkritje arheologov v Antaliji v Turčiji, je zagotovo nekaj posebnega. Arheologi so se osredotočili na starodavno cerkev v Demreju - mestu v okrožju Antalya v državi, ki ga je pred več stoletji potopilo naraščajoče morje v Sredozemlju. V poznejših letih je bila na stari cerkvi zgrajena druga cerkev, da bi zaščitili originalno, in prav ta cerkev je bila nedavno predmet arheoloških izkopavanj in raziskav.
Stara cerkev
Zdaj je raziskovalcem, ki delajo na tem mestu, končno uspelo odkriti ruševine stare cerkve in razkriti prvotna tla, po katerih naj bi nekoč stopal sam sveti Nikolaj (Miklavž). Gre za pomembno najdbo, saj arheologi že leta iščejo njegov grob.
"Prva cerkev je bila potopljena z dvigom Sredozemskega morja, nekaj stoletij pozneje pa so nad njo zgradili novo cerkev," je povedal vodja odbora za ohranitev Osman Eravsar. "Zdaj smo prišli do ostankov prve cerkve in tal, po katerih je stopal sveti Nikolaj." Tam naj bi bil tudi pokopan. Sveti Nikolaj je zaradi domnevne radodarnosti in različnih čudežev, ki so mu jih pripisovali, postal resnični navdih za sodobnega Božička.
Zgodba pravi, da je rešil tri dekleta pred prostitucijo, tako da je vsako noč obiskal njihov dom in skozi okno vrgel zlate kovance, da je njihov oče lahko plačal doto za vsako od njih. To je pozneje prispevalo k zamisli o Božičku, ki vstopa v domove ljudi in jim pušča darila.