Žajbelj ima v življenjih ljudi pomembno vlogo že od nekdaj. Rimljani so ga uporabljali pri številnih obredih in ga slavili kot sveto zdravilo. Stari Grki so z njim zdravili kačje ugrize. Danes ga po navadi uporabljamo v kulinarične namene, medtem ko njegova uporaba v zdravstvene namene skorajda izginja. Zahodni del Evrope uporablja žajbelj predvsem pri pripravi nadevov, pogosto denimo pri pripravi perutnine in različnih omak. Pri nas se običajno uporablja pri kuhanju kislih juh ali kot začimba za rdeče meso in divjačino. Sicer je primeren tudi za pripravo prilog in žit, denimo riža, pireja, ječmena, ter raznih minešter … Kaj pa žajbelj v medicini?
Pomirja, razkužuje, zdravi
Žajbelj ima številne koristne lastnosti za delovanje človekovega organizma. Deluje izrazito antioksidativno, proti številnim mikrobom, kot so salmonela, šigela, stafilokok, pomaga pa tudi pri pomnjenju. S čajem boste odpravili vnetje dlesni, ustne votline ali žrela. Odličen je v stresnih okoliščinah, saj pomirja, preprečuje pretirano potenje, ugodno vpliva tudi na želodec in črevesje. V ljudski medicini je znan kot odlično zdravilo za afte. Liste dobro operite, nekoliko pomečkajte med prsti in namestite na prizadete predele. Pustite delovati od 10 do 20 minut in postopek čez dan čim večkrat ponovite. Preverite še druge izjemno uporabne »babičine nasvete« ...
Prehladna obolenja
Nepogrešljiv je v času prehladnih obolenj. Žajbljev čaj poleg dlesni zdravi ustno votlino v času prehladov in tudi žrelo. Eterična olja namreč delujejo proti bakterijam, glivicam in virusom. Omejujejo potenje in ugodno vplivajo na krče ter drisko.
V času menopavze
Dokazano odlično deluje tudi na ženske genitalije, krepi maternico in ureja menstruacijo, obenem pa je treba poudariti, da je ena redkih rastlin, ki imitirajo delovanje estrogena. Ugodno vpliva na vročinske valove v menopavzi, sicer pa ohranja vitalnost spolnih organov, kar pomeni, da lahko ob rednem pitju čaja za nekaj časa »odložite« prezgodnjo menopavzo.
Deluje proti mikrobom
Izvlečki žajblja imajo zelo močan antioksidativni učinek in delujejo proti številnim patogenim mikrobom, med drugim proti salmoneli, šigeli in stafilokoku.
Kako ga shranjujemo
Če ga želite shraniti v hladilnik, liste previdno zavijte v vlažno papirnato brisačo.