Po pisanju britanskega BBC ga bo prejemalo 2000 umetnikov, med drugim več kot 700 likovnih umetnikov, skoraj 600 glasbenikov, več kot 400 filmskih in gledaliških ustvarjalcev in skoraj 200 pisateljev. Projekt bo Irsko stal okoli 25 milijonov evrov.
Da bi irska umetniška scena oživela po hudem udarcu covida-19, je njihova ministrica za kulturo, umetnost, šport in medije Catherine Martine ustanovila delovno skupino, ki je predlagala, da bi za zaposlene v kulturi uvedli temeljni dohodek.
Odločili so se za raziskovalni projekt, v okviru katerega bodo zbirali podatke o vplivu temeljnega dohodka na 2000 naključno izbranih umetnikov. Poleg likovnih umetnikov, glasbenikov, filmskih ustvarjalcev in pisateljev bo do dohodka upravičenih še 170 igralcev in drugih gledališčnikov, 32 plesalcev in koreografov, 13 cirkuških umetnikov in 10 arhitektov. Največ prejemnikov, kar 764, je v Dublinu, sledita Cork (212) in Galway (148).
Plačilo ni vezano na njihovo premoženjsko stanje, kar pomeni, da so lahko hkrati upravičeni do socialne pomoči in da tudi lahko služijo na enak način kot prej.
Vlogo za dodatek je vložilo 9000 ljudi, kar pomeni, da bo dohodek prejel manj kot eden od štirih prosilcev. Ministrica je v izjavi priznala, da "bo veliko ljudi razočaranih, ker so se prijavili, a niso bili izbrani". Dodala je še, da je zelo hvaležna vsem, ki so si vzeli čas za prijavo in da razume razočaranje tistih, ki jim žal ni uspelo.
Verjame, da ima temeljni dohodek za umetnost "potencial, da temeljito spremeni način, kako podpiramo umetnost in ustvarjalnost", in da bi Irska "lahko postala vodilna v novem modelu podpore ljudem, ki so dejavni v kulturno-umetniškem sektorju, saj so pomembni del skupnosti".