Telefoni, tablice, prenosniki, vsa elektronika, povezana v internet, se zdi danes samoumevna, a računalništvo je prehodilo več desetletij dolgo zgodovino, ki so jo pisali predvsem zanesenjaki in ljudje z idejami. Še 30 let nazaj so bili računalniki v uporabi le v podjetjih in pri vašem geek sošolcu, kjer ste lahko igrali igrice. Vsa ta pionirska oprema je večinoma končala v smeteh ali pa se kje praši in rjavi v kaki pozabljeni kleti.
Fantje in dekleta iz Računalniškega muzeja so svoje poslanstvo ohranjanja tehnične dediščine začeli pred skoraj 20 leti v Kiberpipi, nekaj sto predmetov pa se je shranjevalo, ker je se je pač lahko - v skladiščih, drugih muzejih in pri posameznikih doma. Pred dvema letoma se je pojavila priložnost in Muzej je dobil stalno domovanje v paviljonski zgradbi ob Celovški cesti v Ljubljani zraven kina Šiška.
Po dveh letih urejanja prostorov in viharjenja skozi zdravstveno krizo, je muzej v soboto končno uradno odprl vrata. Na voljo za ogled bodo zgodovinski računalniki iz zadnjih desetletij, nekatere pa bo mogoče tudi preizkusiti. Seveda ni vse vezano le na tipkovnico in monitor - tu so še stari sistemi, ki so skrbeli za jedrski reaktor ali pa originalni strežniki iz začetkov slovenskega interneta. Med zanimvostmi je tudi legendarna igra Doom, ki jo je mogoče namestiti tudi na druge naprave - stacionarni telefon, iPod, MP3 predvajalnik in celo digitalni fotoaparat.
Muzej bo za zdaj odprt v četrtek in petek od 15h do 21h in ob sotobah od 9h do 15h. V muzeju pa bodo v prihodnje potekali tudi različni dogodki in seminarji, saj je v zgornjem nadstropju ličen konferenčni prostor in računalniška učilnica.