Po škotskem višavju naj bi se klatilo neko bitje. In čeprav je bilo le redko opaženo, so si poročila zelo podobna.
Strah vzbujajoča pojava v škotskem višavju je znana kot Am Fear Liath Mor in paniko ter strah vzbuja tudi pri najbolj prekaljenih plezalcih.
Redki so tisti, ki so ga videli – številčnejši so tisti, ki so začutili njegovo prisotnost. Najpogosteje ga povezujejo z drugim najvišjim vrhom Združenega kraljestva, Ben MacDui v škotskem gorovju Cairngorm.
Jetijev sorodnik?
Seveda je prva stvar, ki jo plezalci opazijo, njegova velikost. A kljub fizični impozantnosti ga je večina »izkusila« kot topot korakov v megli.
Ker je visok skoraj poltretji meter, se je nemogoče izogniti domnevam, da gre za sorodnika jetija. A sivo bitje ima očitno čut za vzdušje, saj naj bi v njegovi bližini videli modre meglice, slišali že omenjeni koraki in občutili leden srh in hlad.
Prestrašeni profesor
Sivo bitje so opažali že pred stoletji, najbolj znana pa je izkušnja univerzitetnega profesorja. J. Norman Collie, ki je leta 1896 na londonskem univerzitetnem kolidžu prevzel katedro za organsko kemijo, je bil zagret hribolazec. Leta 1891 je sestopal z gore Ben MacDui in obkrožala ga je megla, ko se mu je zadelo, da sliši nekaj več kot le svoje korake. »Na vsakih nekaj korakov sem zaslišal škripanje, kot bi nekdo hodil za mano, a s koraki, ki so bili tri- do štirikrat daljši od mojih. Mislil sem, da je vse skupaj velika neumnost. Nato sem prisluhnil in spet zaslišal škripanje, a v megli nisem videl ničesar,« se je spominjal Collie.
Nato pa se je zaradi strahu pognal v tek – več kilometrov se je opotekal od ene skale do druge, dokler ni prišel do vznožja gore. »O tem si mislite, kar si hočete, a na vrhu Bena MacDuija je nekaj nenavadnega. Sam ne grem več nazaj,« je še dejal profesor.
Preprosta razlaga?
Treba je omeniti, da je mogoče občutja srha in groze pojasniti z razmerami na omenjeni gori. Poročila o skoraj mitološkem bitju bi lahko bila posledica prividov, ki jih povzročata bodisi hlad bodisi utrujenost, spregledati pa ne smemo niti, da so na vrhu ravni kisika nižje, kar bi bila lahko ena od razlag. Tudi zaradi odročnosti lokacije se ljudem tam zdi, kot da jih nekdo ali nekaj zasleduje.
Kakorkoli že, misterij o sivem bitju bo prav gotovo vztrajal še vrsto let.