Oddelek za bioznanost na univerzi v avstralskem Melbournu bo poskusil oživiti izumrlo vrsto plenilskega vrečarja, znanega kot tasmanski tiger. Žival, ki je podobna psu z velikanskim gobcem, v resnici pa gre za vrečarja, sorodnega kengurujem, uradno velja za izumrlo od leta 1936, ko je v živalskem vrtu v Sydneyu poginil zadnji znani primerek. Od tedaj so sicer že večkrat poročali, da so žival na Tasmaniji opazili tudi še po tem, vendar prepričljivega dokaza o tem ni.
Na univerzi so sedaj ustanovili laboratorjij, ki so ga poimenovali TIGGR, v katerem bodo poskusili iz ohranjenih celic tasmanskega tigra dobiti dovolj dednega materiala, da bi ga lahko uporabili za stvaritev zarodka. Za to so se odločili, ko je sklad, ki ga je ustanovil neki zakonski par, univerzi daroval 5 milijonov dolarjev prav v ta namen.
Tasmanski tiger bi lahko ponovno hodil po Zemlji že čez deset let
Zakonski par Willson je namreč na YouTubeu zasledil zgodbo o tasmanskem tigru in njegovi žalostni usodi, v kateri je profesor Andrew Pask razlagal o možnostih, da bi vrsto ponovno oživili. Profesor Pask je ob objavi o donaciji predstavil tudi načrt za oživitev izumrle vrste. Doslej so že naredili nekaj pomembnih korakov. Tako so že raziskali genom tasmanskega tigra in njegovega najbližjega sorodnika, avstralskega numbata, v samico katerega bi lahko vstavili zarodek z geni tasmanskega tigra.
Celoten projekt bi lahko končali v desetih letih, je še povedal profesor Pask, ki pa je obenem dodal, da žal ždonirana sredstva še vedno ne bodo zadostovala za dokončanje naloge.