Zanimivosti

Kitajsko zelje je v resnici sorodnik repe

Mare Koren
3. 2. 2022, 21.20
Deli članek:

Februar je kulinarično precej »nesrečen« mesec, ko ozimnica počasi kopni, na travnikih še ne moremo nabirati svežega regrata, na vrtu pa smo skoraj do konca pobrali jesenski radič, ohrovt, špinačo in blitvo. Odlična in zdrava poslastica te dni je kitajsko zelje, ki je kot nalašč za pripravo juh, solat in prilog.

Dreamstime
Kitajsko zelje vsebuje antioksidante, folno kislino, vitamine A, B1, B2 in C, niacin, beljakovine, maščobe, ogljikove hidrate in minerale, med katerimi so denimo kalij, kalcij, fosfor …

Med solatnicami, ki so ta čas na voljo na prodajnih policah, je tudi kitajsko zelje. Ga dovolj dobro poznate? Zaradi številnih vitaminov, folne kisline in gorčičnih olj deluje tudi kot naravni antibiotik. Gre za zimsko zelenjavo, in čeprav ga laično uvrščamo med solate ali pa ga umestimo k zelju, je v resnici križanec med repo in pakčojem (pak choi ali pekinško zelje).

Uspeva tudi pri nas

Tudi na domačem vrtu ga lahko posejete, saj vzgoja ni zahtevna. A do prve setve boste morali počakati vse do konca julija ali začetka avgusta. Nič pa ne bo narobe, če ga boste sadili pozno v septembru ali celo oktobra. Kitajsko zelje se pri shranjevanju obnaša podobno kot navadno zelje. Njegova obstojnost je razmeroma dolga, v hladnih shrambah in kleteh ohrani kakovost tudi dva meseca.

Zakladnica zdravja

Kitajsko zelje je prava zakladnica zdravja, vsebuje namreč številne vitamine, ki so nepogrešljivi predvsem pozimi. Denimo velike količine vitaminov skupine B, med katerimi izstopajo niacin, biotin in pantotenska kislina. Slednja je pomembna za delovanje nadledvične žleze, znani so tudi učinki na živčevje. Kitajsko zelje je bogat vir vitamina C, folne kisline in tudi gorčičnih olj (kar je razvidno iz okusa), zato na telo učinkuje kot naravni antibiotik. Je sicer blagega, nežnega okusa, zato je dobrodošlo v zimskih solatah. Primerno je tudi za pripravo jedi iz voka, lahko ga uporabite kot špinačo ali šparglje, dodajate ga lahko v juhe. Če obožujete kitajsko hrano, pa naj bo redno v vaši shrambi, saj sestavlja veliko značilnih kitajskih jedi. Pripravite juho, zvitke, zelje na hitro prepražite v voku in ne pozabite eksperimentirati s sočnimi in zdravimi solatami. Pa dober tek!

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?