Med solatnicami, ki so ta čas na voljo na prodajnih policah, je tudi kitajsko zelje. Ga dovolj dobro poznate? Zaradi številnih vitaminov, folne kisline in gorčičnih olj deluje tudi kot naravni antibiotik. Gre za zimsko zelenjavo, in čeprav ga laično uvrščamo med solate ali pa ga umestimo k zelju, je v resnici križanec med repo in pakčojem (pak choi ali pekinško zelje).
Uspeva tudi pri nas
Tudi na domačem vrtu ga lahko posejete, saj vzgoja ni zahtevna. A do prve setve boste morali počakati vse do konca julija ali začetka avgusta. Nič pa ne bo narobe, če ga boste sadili pozno v septembru ali celo oktobra. Kitajsko zelje se pri shranjevanju obnaša podobno kot navadno zelje. Njegova obstojnost je razmeroma dolga, v hladnih shrambah in kleteh ohrani kakovost tudi dva meseca.
Zakladnica zdravja
Kitajsko zelje je prava zakladnica zdravja, vsebuje namreč številne vitamine, ki so nepogrešljivi predvsem pozimi. Denimo velike količine vitaminov skupine B, med katerimi izstopajo niacin, biotin in pantotenska kislina. Slednja je pomembna za delovanje nadledvične žleze, znani so tudi učinki na živčevje. Kitajsko zelje je bogat vir vitamina C, folne kisline in tudi gorčičnih olj (kar je razvidno iz okusa), zato na telo učinkuje kot naravni antibiotik. Je sicer blagega, nežnega okusa, zato je dobrodošlo v zimskih solatah. Primerno je tudi za pripravo jedi iz voka, lahko ga uporabite kot špinačo ali šparglje, dodajate ga lahko v juhe. Če obožujete kitajsko hrano, pa naj bo redno v vaši shrambi, saj sestavlja veliko značilnih kitajskih jedi. Pripravite juho, zvitke, zelje na hitro prepražite v voku in ne pozabite eksperimentirati s sočnimi in zdravimi solatami. Pa dober tek!