Nič ne pričara boljšega občutka domačnosti kot topla, mehka in lepo dišeča oblačila ter tkanine, ki nas obkrožajo. A večina »modernih« vlaken in tkanin ne mara mehčalca, ta jih lahko pravzaprav tudi poškoduje. Veste, pri katerem pranju ne smete dodajati mehčalca?
Tkanine iz mikrovlaken
Mikrovlakna so zelo čvrsto prepletene niti, ki so zelo vzdržljive in vpojne. A z uporabo mehčalca lahko te kvalitete izničimo, prav tako tvegamo, da oblačila izgubijo svojo obliko. Z uporabo mehčalca pri pranju pravzaprav skrajšamo njihovo življenjsko dobo. Iz mikrovlaken so pogosto narejene kravate, prevleke na sedežnih garniturah in kavčih, zavese, damske obleke, odeje … Slednje perite zgolj z uporabo detergenta za pranje perila in se izogibajte dodajanju mehčalca.
Športna oblačila
Večina športnih oblačil je narejena iz mikrofibre ali lajkre, prilagojena so namreč izrazitejšemu potenju, vpijajo znoj s kože in nas med telesno dejavnostjo tudi hladijo. Mehčalec na taki tkanini pusti tanek sloj, ki preprečuje absorpcijo telesnih tekočin, posledično pa lahko uniči elastična vlakna in športna oblačila izgubijo prožnost. Svetujemo vam, da športna oblačila po vsaki uporabi ročno operete v mlačni vodi, ki ste ji dodali nekaj detergenta.
Brisače
Kaj je lepšega kot se po kopanju oviti v sveže oprano in mehko brisačo? Raziskava, ki so jo izvedli na enem od nemških inštitutov, je pokazala, da mehčalec slabo vpliva na prvotno lastnost brisače, torej absorpcijo. Tako kot na športnih oblačilih tudi na brisačah mehčalec pusti tanek sloj, ki preprečuje, da bi se tekočina lepo vpila. Sami pa presodite, ali želite trše in vpojnejše ali mehke, dišeče in manj vpojne brisače.