Zanimivosti

Kako izražajo ljubezen živali?

I.V.
29. 12. 2021, 10.00
Deli članek:

Naravoslovci trdijo, da ljubezen ni lastna samo ljudem. Tudi drugi sesalci znajo pokazati vsakovrstna čustva, tudi tista najbolj nežna ...

Politikin Zabavnik
Samica orangutana v svojem življenju vzgoji le tri do štiri mladičke, s katerimi zgradi pristen odnos

Znanstveniki živalsko vedenje pogosto primerjajo z nežnimi in strastnimi človeškimi občutki. Na vse načine se trudijo, da bi pokazali in dokazali, da ljubezen ni samo človeška lastnost. Čeprav so stališča glede tega različna, so številne raziskave odkrile, da lahko skoraj vsi sesalci občutijo in izkažejo nežnost, veselje, srečo, žalost, strah, jezo, strast in celo ljubosumje in kujanje.

Politikin Zabavnik
»Vonj ljubezni« združuje samico in samca leoparda

Znano je, da so samice divjih zveri nežne in skrbne matere. Levinja je kot nevarna plenilka in lovka brez primere izredno potrpežljiva in predana mati, polna ljubezni, ki na vsakem koraku bdi nad svojimi mladički in jim dopušča, da se ji dobesedno povzpnejo na glavo.

Na prvi pogled trdi in okorni velikanski kopenski sloni pa ne skrivajo žalosti, še posebno če gre za izgubo življenjskega sopotnika ali potomca. Na poseben »človeški« način objokujejo izgubo mladička. Spuščenih ušes se v tišini zbirajo okoli nepremičnega trupla in se ga dolgo nežno dotikajo z rilci. Veselje lahko najbolj slikovito opazimo pri še enem, tokrat vodnem velikanu.

Politikin Zabavnik
Sloni jasno kažejo žalost pri izgubi člana tropaSloni jasno kažejo žalost pri izgubi člana tropa

Samice kita grbavca opazno izražajo veselje. Medtem ko veselo plavajo v krogu, potem ko so se rešile iz ribiških mrež, se s spoštovanjem vračajo k ponirkom, ki so jim pri tem pomagali, in jih nežno porivajo v znak zahvale. Ples dvorjenja čopastih ponirkov, ki je poln številnih nenavadnih korakov, nikakor ni le vsakdanji ritmičen ples, temveč mojstrsko osvajanje, polno strastnih gibov.

Politikin Zabavnik
Visoko v negostoljubnih in zasneženih gorah Sečuana na Kitajskem dva mladička orjaške pande sede na zadnjih nogah drvita po strmini in uživata v drsanju. Občasno se poskušata vzdigniti na eno in nato na drugo nogo. Ker jima to ne uspe, se prepustita zabavi.

Kako pa bi lahko opisali ljubezen in srečo, ki preprosto vre iz vsakega giba samice kraljevskega pingvina, ko se po preživeli zimi v arktičnem morju ponovno sreča s svojim mladičkom in življenjskim sopotnikom?

Da bi raziskovalci takšne pojave lahko znanstveno potrdili, so se odločili, da jih bodo podkrepili s strokovnimi dokazi. Eden teh zajema poseganje v živalske misli. Bolj natančno, opravljanje nevroloških raziskav možganov živali.

Politikin Zabavnik
Tudi živali se znajo smejati in nasmehniti

Raziskovanje neokorteksa, dela možganov, zadolženega za komuniciranje in dinamiko gibov, ki je pri človeku dosti večji kot pri drugih sesalcih, so takoj opustili – ker ni nikakršnega dokaza o tem, da sam po sebi »proizvaja« občutke. Čustva, ki jih podpira, se ustvarijo v delih za nagrajevanje in kaznovanje, ki so nameščeni v sprednjem delu in ki so pri vseh sesalcih podobni.

Drugi nevrološki poskusi so pokazali, da takrat, ko elektrode razporedijo po različnih delih možganske skorje, naprave pokažejo predele osnovnih čustev pri živalih – jezo, strah, strast in ljubosumje.

Politikin Zabavnik
Lepota dotika, ki se mu prepušča par levov

Torej ne moremo zavreči trditve, da se zaljubljen človek v kazanju čustev ne razlikuje od kakšnega naprednega sesalca, na primer človeku podobne opice. Ravno tako bi iz izkušenj lahko rekli, da je njuno vedenje ob takih priložnostih enako. V prid temu je tudi spoznanje, da na nivoju DNK, metaboličnih celic, anatomije ali vedenja, podobnosti med človeku podobnimi opicami in ljudmi ne kaže zanemariti.

Znanstveniki, ki so upoštevali to dejstvo, so leta 2009 izvedli še eno raziskavo. Ustvarili so edinstveno lestvico vedenja višjih primatov po načinu, kako se smejijo. Primerjali so zvoke smeha, ki so jih izzvali z žgečkanjem mladičev orangutana, šimpanza, gorile in človeškega dojenčka. Ugotovili so, da je človeški smeh najbolj podoben šimpanzovemu, najmanj pa se ujema z orangutanovim.

Politikin Zabavnik
Čeprav vrane niso sesalci, so sposobne reševati vse življenjske težave

Poleg tega lahko živali pokažejo tudi bolj zapletene občutke. Tako so na primer raziskave s kapucinarji, izredno pametnimi in družabnimi živalmi, pokazale, da so sposobni občutka, podobnega ljubosumju, vendar pa tudi kujanja, kar so opazili tudi pri šimpanzu in celo pri psu. To se je pri kapucinarjih izrazilo vsakič, ko je opica, ki je za nagrado dobila kumaro, pri drugi opazila veliko bolj zaželen grozd.

Kaj pa bi lahko rekli za občutke hišnih ljubljenčkov – psov, mačk in ptic? Ali moramo izražanje njihovega veselja, žalosti in hrepenenja pripisovati oponašanju gospodarja ali jim lahko dovolimo, da so ta čustva izliv tistega, kar se dogaja v njihovem bitju? Da bi lahko prišli do pravega spoznanja, ki naj bi pomirilo tudi nasprotujoča si stališča, moramo proučiti še veliko področij, iz katerih je stkano življenje živali. Čudežen občutek ljubezni je eno od njih.

Politikin Zabavnik
Poleg dokazane sposobnosti, da lahko delfini tako kot ljudje pokažejo občutke, imajo tudi izdelano osebno stališče, kar v znanstvenih krogih imenujejo delfiniteta

SAMOZAVEDNI SLONI

Vemo, da imajo sloni največje možgane od vseh kopenskih živali, vendar o njihovi modrosti vemo le malo. Razlog za to sta je verjetno njihova zastrašujoča velikost in požrešnost, kar jih naredi za neprivlačne laboratorijske goste. Skupina naravoslovcev s Cambridgea pa je naredila preprost poskus v nacionalnem parku za proučevanje umskih sposobnosti velikanskih debelokožcev na Tajskem. Ugotovili so, da se sloni lahko prepoznajo v zrcalu. Ta osupljiva sposobnost, ki so jo do tedaj pripisovali le še delfinom in človeku podobnim opicam, je zadostno znamenje samozavedanja.

Zoologi so zapisali, kako osupljiv je bil prizor, ko se je mogočni Puki nenadoma znašel pred 2,5 metra visokim zrcalom, ki so ga z ladjo pripeljali v divjino. Namesto da bi izrazil jezo, saj niti za trenutek ni pomislil, da gre za rivala, ki ga je treba napasti, je takrat, ko se je videl v polni velikosti, očaral sam sebe in nato s ponosno dvignjenim rilcem odšel naprej.

Politikin Zabavnik
Tablico z znaki uspešno uporabljajo za »pogovor« s človeku podobnimi opicami

JEZIK BONOBOV

Znanost poskuša prodreti v občutke živali. Na velikem inštitutu za proučevanje človeku podobnih opic v Združenih državah Amerike primatologi ustvarjajo »pogovore« s pritlikavimi šimpanzi ali bonobi, kot se tudi imenujejo.

Za tolmačenje uporabljajo slovarsko tablico, ki vsebuje skoraj 400 abstraktnih znakov, vsak od njih pa označuje eno besedo angleškega jezika.