Zanimivosti

NORO ODKRITJE: Na Marsu potrdili organske molekule

kl
18. 12. 2021, 09.19
Deli članek:

Z Marsa prihajajo novice. Rover Perseverance je odkril organsko snov v kamninah in prahu na dnu kraterja Jezero. Ali je to potrditev, da na rdečem planetu obstaja življenje?

Profimedia
Rover Perseverance je na Marsu že skoraj leto in pol
Le dobro leto dni po pristanku na rdečem planetu je rover Perseverance v kraterju Jezero, ki ga preučuje, naletel na eno najbolj fantastičnih odkritij doslej. Rover je Nasa poslala na Mars z namenom, da najde sledi, ki bi pokazale ali je na našem sosednjem planetu kdaj obstajalo življenje.

YouTube/zajem zaslona
Pokrajina v kraterju Jezero na Marsu

Ali to dokazuje obstoj življenja na Marsu?

Eno od znamenj, ki bi lahko to potrjevala, pa je obstoj organske snovi. In prav to je Perserverance odkril v kamninah in prahu iz kraterja, so pred dnevi potrdili znanstveniki, potem ko so preučili podatke, ki jih je rover že februarja poslal na Zemljo. Čeprav odkritje ne potrjuje nedvoumno, da na Marsu življenje obstaja, ali je obstajalo, pa je pomembno zato, ker kaže, da kamnine na rdečem planetu organsko snov lahko ohranijo, s tem pa morda tudi dokaze nekdanjega življenja.
Poglejte si video, kako je videti krater Jezero, kjer rover preučuje Marsovo površino.

So te snovi "doma" na rdečem planetu?

Odkod te snovi izvirajo, zaenkrat ne morejo ugotoviti. Ena od možnosti je, da bi jih tja zanesel drobec Zemlje, ki bi ga v vesolje izstrelilo, ko je na naš planet padel velik meteorit in sprožil silovito ekplozijo. Po drugi strani znanstveniki tudi vedo, da v Vesolju obstaja organska snov, saj so jo odkrili tudi v notranjosti meteoritov, ki so padli na Zemljo. Poleg tega preproste organske molekule lahko nastajajo tudi v procesih, ki niso organskega izvora.
Katere molekule ali spojine je rover odkril, ni jasno. Je pa rover opremljen s posodami, v katere hrani vzorce, ki jih bo v prihodnosti na Zemljo pripeljala druga sonda, v misiji "Vrnitev z Marsa". Takrat bodo lahko znanstveniki točneje določili, za kaj gre. Datum te misije pa zaenkrat še ni znan.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu