Vrtiček, poln vitaminov kar v stanovanju

Gojenje zelišč, kalčkov in mikro zelenjave na zimski okenski polici

Davor Špehar
12. 12. 2021, 21.28
Deli članek:

Urbani ljubitelji doma pridelanih vitaminov znajo pozimi dobro izkoristiti okenske police. Na njih je mogoče »vzgojiti« pravi mali vrtiček, v katerem lepo rastejo zelišča, kot so origano, drobnjak, timijan, peteršilj in rožmarin, lahko pa uspešno vzgajamo vitamine tudi v obliki mikro zelenjave in domačih kalčkov.

Shutterstock
Fotografija je simbolična

Zimske okenske police so lahko zelene in uporabne

Veseli me, da čedalje več vrtičkarjev v mestu in na podeželju poskrbi tudi za zimski zeliščni vrt na okenski polici. Zagotovo se strinjate, da je poleg svoje koristnosti tudi nadvse lep na pogled. Pa še čudovito diši in subtilno aromatizira naše prostore. Naravna dekoracija notranjih prostorov, ki sredi zime res ne bi smela manjkati v nobenem domu.

shutterstock
Na okenski polici naj rastejo zelišča, ki jih pogosto uporabljamo v kuhinji.

V zimskem času so najpriljubljenejša sveža zelišča, ki jih pogosto uporabljamo v kuhinji in jih je dobro imeti vedno pri roki. Če ste sveža zelišča z vrta jeseni presadili v lončke in jih prenesli v notranje prostore, ste se seveda odločili za najoptimalnejšo rešitev in ste si tako priskrbeli brezplačno zimsko oskrbo s svežimi domačimi zelišči. Za gojenje na okenskih policah priporočamo origano, drobnjak, timijan, peteršilj in rožmarin. To so tudi najpogostejša zelišča, ki jih uporabljamo v domači kuhinji v hladnem delu leta. Drobnjak največkrat uporabljamo v solatah in omakah. Peteršilj največkrat dodajamo juham, nekaterim solatam in številnim kuhanim jedem. Tudi rožmarin je priljubljeno zelišče, ki ga dodajamo mesnim jedem, zlasti z jagnjetino. Origano pogosto uporabljamo za različne omake. Timijan pa se ujema s perutnino in ribami.

shutterstock
Čeprav je bazilika zelo priljubljena »lončnica« in jo za gojenje na okenskih policah prodajajo tudi nekatere vrtnarije, pa si od nje pozimi ne moremo obetati veliko. Ker potrebuje veliko sonca, bo pog

 Čeprav je bazilika zelo priljubljena »lončnica« in jo za gojenje na okenskih policah prodajajo tudi nekatere vrtnarije, pa si od nje pozimi ne moremo obetati veliko. Ker potrebuje veliko sonca, bo pogosto kmalu začela vidno hirati. 

V notranjih prostorih bo nekoliko slabše uspevala tudi sicer zelo priljubljena in uporabna bazilika. To še posebej velja za zimski čas. Če ste jo že poskusili prezimljati na okenski polici, ste verjetno že sami ugotovili, da se je v nekaj tednih žal spremenila v precej žalosten primerek. Enostavno ji manjka sončnih žarkov in brez njih ne more ohranjati svoje polne kondicije. Precej lažje je na okenski polici, tudi pozimi, obdržati meto. Verjetno jo prav zato v zimskem času v Sloveniji srečamo na številnih urbanih okenskih policah, nekoliko manj pogosta pa je na podeželju.

Zelišča potrebujejo dovolj svetlobe

Zelišča so rastline sonca in zato veliko svetlobe potrebujejo tudi v zimskem času. Zato, da se bodo na okenski polici počutile dobro, jim moramo tako zagotoviti čim bolj svetlo mesto. Še posebej origano je zelišče, ki mu je treba pozimi nameniti najbolj sončno okno. Za podobne razmere bosta hvaležna tudi timijan in rožmarin, drobnjak in meta pa bosta dobro uspevala tudi na nekoliko manj osončenih mestih. Še posebno meta bo imela na okenski polici manj težav zaradi pomanjkanja sonca kot druga zelišča.

shutterstock
Meta je trdoživa in bo na okenski polici dobro uspevala tudi ob slabši osvetljenosti.

Meta je trdoživa in bo na okenski polici dobro uspevala tudi ob slabši osvetljenosti. 

Če vaše okenske police zaradi lege niso deležne dovolj sončnih žarkov, si lahko pomagate tudi z lučmi za gojenje rastlin, ki omogočajo rast zelišč pod umetno svetlobo. V tem primeru nam ni treba skrbeti za pomanjkanje sončne svetlobe v zimskem času. Pri izbiri sijalk pazimo ne porabo električne energije, ker se lahko strošek na koncu meseca nekoliko poveča. Treba je vedeti, da luči niso poceni in jih navadno kupujemo v spletnih trgovinah, ki ponujajo izdelke za gojenje v notranjih prostorih. Najbolje je, da izberete kakovostno sijalko, reflektor, dušilko in električni kabel, ki se prodajajo v kompletu. Svetilka z močjo 250 vatov pokrije površino 0,8 x 0,8 metra. Za rast zelišč uporabljamo svetilke, ki so namenjene rasti rastlin. Če pa gojimo rastline, ki poleg tega tudi cvetijo, je boljša izbira svetilka za rast in cvetenje.

shutterstock
Tudi peteršilju poskusimo najti čim bolj osvetljeno mesto v naši kuhinji.

Peteršilju poskusimo najti čim bolj osvetljeno mesto v naši kuhinji. 

Presajanje zelišč, izbira loncev in primerna polica

Če želimo zelišča gojiti v kuhinji pozimi, je prav, da jih presadimo v jesenskem času. To naredimo tako, da jih s korensko grudo presadimo v lonec, ki je nekoliko večji od obsega grude. Zelišča, ki jih sadimo v septembru in oktobru, se bodo do prihoda zime dobro ukoreninila in že začela rast. Če jih bomo presajali šele v novembru, pa bo treba počakati na to, da bodo začela rast, in jih bomo šele takrat lahko rezali. V novembru lahko posadite tudi zelišča, ki so v vrtnarijah na razprodajah, saj se je sezona sajenja zelišč na vrtu končala.

shutterstock
Če bomo zelišča presajali šele v novembru, pred rezanjem počakajmo, da se rastlina dodobra privadi na novo mesto in že začne kazati znake nove rasti.

Če bomo zelišča presajali šele v novembru, pred rezanjem počakajmo, da se rastlina dobro navadi na novo mesto in že začne kazati znake nove rasti. 

Zelišča ob močnem zalivanju hitro zgnijejo, še posebej, če jim ne priskrbimo pravega lonca ali korita. Najbolje je, da ima posoda drenažno odprtino. Poskrbite tudi za drenažo iz glinopora. Pred presajenjem zelišč preverite, ali imate dovolj široko okensko polico na notranji strani sončnega okna. Lahko si pomagate tudi tako, da v strop naredite luknje in postavite novo leseno polico, ki visi s stropa. Glineni ločki se v ogrevanem stanovanju hitro izsušijo, glineni podstavki pa lahko celo puščajo. Predlagam, da so vsaj podstavki iz plastike ali reciklirane gume.

Vsestranskost mikro zelenjave

Mikro zelenjava je prava super hrana. Mlade rastlinice, ki šele začenjajo rasti, v svojih zalogah hranijo ekstra bogato vsebnost hranljivih snovi. 

Ste vedeli, da žlica ali dve mikro zelenjave po hranilni vrednosti premaga manjšo skledo solate? Prav zato jo tudi imenujemo super hrana z domače police. Za mikro zelenjavo lahko uporabimo semena špinače, blitve, solate, rukole, vrtne kreše. Zanimiv okus imajo tudi azijska listana zelenjava, peteršilj in zelena. Uporabna so tudi žita. Med najbolj okusnimi je zagotovo pšenica. Uporabljamo tudi rž in ječmen. Ne pozabimo še na setev zelišč, kot sta bazilika in majaron.

Mlade liste mikro zelenjave uporabimo kot dodatek smutijem in stisnjenim sokovom. Mlado listje žit uporabimo tako, da ga mešamo v smutije z jabolki in hruškami. Med namaze lahko dodamo baziliko in majaron. Druga listna zelenjava pa je bolj uporabna kot dodatek solatam, sendvičem, juham, mesu, ribah. Če jo pridelamo dovolj, jo lahko uporabljamo tudi samostojno.

shutterstock
Mikro zelenjava je lahko tudi nadvse zanimiv okras na okenski polici. Za pravi učinek niti ne potrebujemo posebnega lončka …

Mikro zelenjava je lahko tudi nadvse zanimiv okras na okenski polici. Za pravi učinek niti ne potrebujemo posebnega lončka … ***

Setev mikro zelenjave, pospeševanje kalitve, zalivanje in svetloba

V navaden podstavek ali plitko posodo dodamo do 2 cm zemlje, nato sejemo in dodamo še nekaj milimetrov zemlje, da pokrijemo seme. Seme po končani setvi z roko rahlo potisnemo v zemljo. Za izboljšanje stika s podlago lahko uporabimo tudi karton. Kalitev semena lahko pospešimo tudi tako, da seme čez noč namočimo v vodo. Pred setvijo seme nekoliko osušimo na papirnati brisači, da si olajšamo setev. Tako skrajšamo tudi čas do pobiranja mikro zelenjave.

Na hitrost kalitve vpliva tudi temperatura. V praksi se najbolj obrestuje redno pršenje po mladih rastlinah s pršilko. To v suhih bivalnih prostorih izvajamo večkrat dnevno. Navadno je dovolj, če pršimo zjutraj in zvečer. Vsekakor se izogibamo stoječi vodi v pladnju ali podstavku s priloženo blazinico iz mineralnih vlaken. Med kalitvijo in rastjo se bo mikro zelenjava najbolje počutila na sobni temperaturi, ki se giblje med 16 in 25 stopinjami Celzija.

shutterstock
Tudi pri gojenju mikro zelenjave si lahko pomagamo z lučmi za gojenje rastlin. Tako bomo kaljenje še nekoliko pohitrili in bomo lahko pridelek bolj pogosto »želi«.

Tudi pri gojenju mikro zelenjave si lahko pomagamo z lučmi za gojenje rastlin. Tako bomo kaljenje še nekoliko pohitrili in bomo lahko pridelek bolj pogosto »želi«. 

Trije preprosti načini gojenja kalčkov v domači kuhinji

Za vzgojo kalčkov potrebujemo namenske kupljene kalilnike, kuhinjsko cedilo z ožjimi odprtinami ter kozarec za vlaganje z naluknjanim pokrivalom. Semena za vzgojo kalčkov kalimo pri sobni temperaturi (22 do 25 ºC) in v senci. Takoj po kaljenju jih prestavimo na svetlo in počakamo do primerne velikosti kalčkov.

Namenske kalilnike za vzgojo kalčkov kupimo v trgovinah. Preprosto jih sestavimo v plasti, enakomerno razporedimo semena in dnevno prelivamo z vodo ali pa samo pršimo. Za pridobivanje domačih kalčkov lahko uporabimo cedilo z ozkimi odprtinami. Tako cedilo z drobnimi odprtinami imamo najverjetneje v vsaki kuhinji. Semena potresemo po cedilu in jih speremo. Vsak dan spiramo ali pršimo, dokler ne vzgojimo kalčkov primerne velikosti. Ta način je zelo preprost in priročen. Primeren je predvsem za nakaljevanje večjih semen.

Davor Špehar
Kalčke je najbolj enostavno nakaljevati v namenski posodi, ki jo lahko kupimo tudi v za to specializiranih trgovinah.

Kalčke je najbolj preprosto nakaljevati v namenski posodi, ki jo lahko kupimo tudi v za to specializiranih trgovinah. 

Nakaljevanje v kozarcu za vlaganje je najbolj uporabljena domača metoda. Poleg kozarca za vlaganje potrebujemo še pokrov z odprtinami za odtekanje odvečne vode. Pokrijemo z mrežico ali naluknjanim pokrovčkom. Ta postopek je načeloma uporaben za vsa semena, najbolje pa se obnese za vzgojo kalčkov stročnic (leča, čičerika, fižol). Semena namočimo, nato obrnemo kozarec pod kotom, da voda skozi odprtino nemoteno odteka.

shutterstock
Mikro zelenjava je prava super hrana. Mlade rastlinice, ki šele začenjajo z rastjo, v svojih zalogah hranijo ekstra bogato vsebnost hranljivih snovi.