Lepotno tekmovanje kamel je vrhunec Festivala kamel kralja Abdulaziza, ki ga vsako leto organizirajo okoli 100 km od savdske prestolnice Rijada in traja kar 40 dni in se ga udeležuje več kot 33.000 lastnikov kamel iz različnih držav sveta, tudi iz ZDA, Rusije in Francije.
In prav tako kot na človeških lepotnih tekmovanjih si želijo, da bi njihove lepotice kar najbolje zasijale pod vročim puščavskim soncem. In seveda zato, kot na človeških tekmovanjih, marsikdaj uporabljajo lepotne popravke, ki poudarjajo določene dele ali skrijejo pomanjkljivosti. Glavni atributi so poudarjene ustnice, velik nos in lepo oblikovana grba.
Tako kandidatkam in kandidatom v te predele dele vbrizgavajo botoks, ki sprošča mišice, ali pa kolagenska polnila, ki jim jih povečajo, s hormonskimi injekcijami poskušajo doseči večjo mišično maso ali pa s prevezami iz gume pred tekmovanjem preprečijo, da bi kri odtekala iz teh predelov, ter jih na ta način optično povečajo.
Z napredno tehnologijo odkrivajo goljufe
Seveda pa ti kozmetični popravki niso dovoljeni, saj naj bi bila lepota kandidatk in kandidatov čimbolj naravna. Zato sodniki strogo preverjajo, ali so lepotci in lepotice "popravljeni" ali ne. Na letošnjem tekmovanju, ki se je pričelo pred nekaj dnevi so tako, da bi razkrili goljufe, uporabili "napredno tehnologijo" v tolikšnem obsegu, kot ga doslej še nikoli niso, je poročala savdijska tiskovna agencija SPA.
Vse tekmovalke in tekmovale so pred nastopom pregledali v posebni dvorani, kjer so specialisti preverili njihov izgled in gibanje. Z rentgenom in ultrazvokom so pregledali njihove glave, vratove in telesa in vzeli vzorce za genetske in druge preiskave. Za goljufije pa so bile predvidene tudi kazni od 8.000 evrov za pobarvano ali umetno nakodrano dlako, do 25.000 evrov za posege za injekcije botoksa ali hormonov.
Velik posel ali "okrutna farsa"?
Morda boste pomisllili, da tveganje za kazen morda ni vredno vsega skupaj, vendar je trgovanje s kamelami velik posel, podobno kot pri nas s konji, govedom, prašiči ali pasemskimi psi in mačkami. Naslovi, osvojeni na tekmovanjih, so močno pomembni za doseganje višjih cen teh živali na trgu, tu pa je še glavna nagrada, vredna kar 50 milijonov evrov.
Lepotno tekmovanje kamel v Savdski Arabiji pa poleg tega privabi še množice turistov. Ocenjujejo, da vsak dan Festival kamel obišče okoli 100.000 turistov.
Lepotno tekmovanje kamel pa pri nekaterih ni dobro zapisano. Jason Baker, podpredsednik organizacije za pravice živali Peta Asia, ga označuje za "okrutno farso". "Siljenje živali v kozmetične popravke, od kupiranja, odstranjevanja krempljev, rogov ali drugih delov, ali vbrizgavanje različnih snovi je izjemno kruto in kaže na to, kako grdi so ljudje, ki se takšnih taktik poslužujejo," pravi. Zavest o dobrobiti živali bi morala biti večja po vsem Bližnjem vzhodu in Aziji, meni Baker in je savdske oblasti že pozval, naj ukinejo prireditve, ki živali izkoriščajo in jih zlorabljajo.