Film o dečku Kevinu z velikimi modrimi očmi, ki ostane sam doma za božič, potem pa mu uživanje med picami in televizijskim "šundom" pokvarita dva vlomilca, je že desetletja skoraj sinonim za božični televizijski program. In verjeli ali ne, ponekod je božična stalnica tudi film "Umri pokončno", v katerem pogumni detektiv John McClane sam osvobodi na božični večer zajete talce. In čeprav na prvi pogled filma nimata veliko skupnega, pa je v resnici prav nasprotno.
1. del: Božič, smešni kriminalci ter odpuščanje in pobotanje
V prvem filmu "Umri pokončno" spoznamo detektiva Johna McClanea (Bruce Willis), ki upa na spravo s svojo odtujeno soprogo Holly (Bonnie Bedelia), potem pa se spopade s teroristi, ki zajamejo talce v poslovni zgradbi. Teroristi, ki jih vodi nemški radikalec Hans Gruber, pogosto izpadejo zelo komični in John, ki je poln zvijač, jih uspešno premaga in osvobodi talce, med katerimi je njegova žena in seveda sledi srečen konec s poljubom odpuščanja in pobotanja.
Zgodba je popolnoma primerljiva s tisto iz prvega filma "Sam doma", kjer se mladi Kevin McCallister (Macaulay Culkin) ne razume preveč s svojo mamo Kate (Catherine O'Hara) in ostalo družino in si želi, da bi izginili. Kar se seveda zgodi, Kevin pa najprej uživa v odsotnosti družine, potem pa skozi spopad z dvema komično nespretnima vlomilcema spozna, kako družino pogreša, in scena, kjer zdrvi v mamin objem, je ena najbolj ganljivih v filmu.
In da seveda ne omenjamo posebej, da se zgodbi obeh filmov dogajata na božični večer.
2. del: Božič in usodno letališče daleč od doma
Morda boste rekli, da to še ne pomeni, da imata filma veliko skupnega, saj navsezadnje obstaja na tone filmov, v katerih se člani razbite ali odtujene družine na koncu pobotajo. Vendar se podobnosti nadaljujejo tudi v drugem delu obeh filmskih serij, v katerih se zgodbi ponovno dogajata v času božiča.
V obeh se zaplet začne v mestih, ki nista prebivališči obeh glavnih protagonistov. V Chicagu živeči Kevin se namreč odpravi z družino v Miami, medtem ko se Newyorčan McClane znajde kot riba na suhem v ameriški prestolnici Washington, kjer na letališču čaka ženo. In spet se obema življenje drastično zaplete. Kevin sede na napačno letalo in odleti v New York, John pa ne poleti nikamor, pač pa se že na letališču zaplete v streljanje, zaradi katerega bo kasneje pristal v središču terorističnega komplota. Hkrati pa se del drame zgodi tudi na letalu, s katerim McClaneova žena Holly leti v Washington. In oba filma se zopet končata v objemih in poljubih zaradi srečnega konca.
Sta Kevin in John ena in ista oseba?
Zaradi podobnosti v zgodbah se je med filmskimi navdušenci pojavila celo teorija, da sta Kevin McCallister in John McClane ena in ista oseba. Že njuna priimka sta si sumljivo podobna, pravijo pristaši te teorije, vendar razliko lahko pojasnimo s tem, da se je Kevin, ko je odrasel, preprosto odločil, da si spremeni ime, ker ga je družina tolikokrat pustila na cedilu. Poleg tega junak filmov "Umri pokončno" predeluje travme iz svojega otroštva in svojo modrost vleče iz epizod v svojem življenju, ko je bil zapuščen.
Tudi njune navdušene reakcije in vzkliki, ko jo s kakšno uspešno finto zagodeta kriminalcem, so precej podobne, čeprav Kevinove niso podprte z nespodobnimi izrazi, kot je "Motherf*****". Oba imata tudi precej podoben smisel za črn humor.
Pristaši teorije "Kevin = John" verjamejo, da je Kevin, ko je odrasel, postal detektiv, in se preselil iz Chicaga v New York, ki ge je vzljubil, ko je tam ostal sam v drugem delu.
Priznajte, da teorija ni tako zelo za lase privlečena, kot se je morda zdela na začetku. In če nič drugega, imate "kost za glodanje", ko boste za božič sedeli pred televizorjem in gledali vsaj enega od filmov. Zagotovo jih ne bo težko najti.