DUETI
Pesem, ki jo je pet let pred tem posnel z operno sopranistko Montserrat Caballé, je bila neuradna himna olimpijskih iger 1992 v Barceloni. Manj znan je njegov duet z Michaelom Jacksonom. Njuna verzija pesmi State of Shock ni nikoli izšla kot singel (posnetek je na Youtubu), je pa Freddiejev vokal kasneje odpel Mick Jagger, na vrhove lestvic pa je prišla kot duet z Jacksons 5. Test časa je sicer veliko bolje prestal Under Pressure, v katerem je s Freddiejem zapel David Bowie. Bas iz te klasike si je za ritem hita Ice Ice Baby sposodil tudi Vanilla Ice.
FILMSKA ZVEZDA
Leta 2018 izdani film Bohemian Rhapsody je najuspešnejša filmska (kvazi)biografija. Ob produkcijskem vložku dobrih 50 milijonov je prislužil skoraj milijardo dolarjev, med zvezde pa izstrelil Ramia Maleka, ki je za vlogo prejel tudi oskarja. Glavni favorit za to vlogo je bil sicer dolgo Sacha Baron Cohen. Ko smo že pri filmih: skupina Queen je leta 1980 posnela glasbeni album za film Flash Gordon, leto po Freediejevi smrti pa se je s pomočjo filma Wayne's World na lestvice vrnila uspešnica Bohemian Rhapsody.
VELIKAN BREZ GROBA
Freddie je bil biseksualec, aids so mu diagnosticirali leta 1987; le dan prej, preden je pri 45 letih za nezdravljeno pljučnico umrl na svojem londonskem domu, pa je to potrdil njegov menedžer. Bil je kremiran, v oporoki pa je zahteval, da se ne objavi, kje je raztresen njegov pepel. Na presenečenje mnogih večine svojega bogastva, vključno z 12 milijonov funtov vredno hišo v Kensingtonu in prihodki iz naslova intelektualnih pravic, ni zapustil svojemu tedanjemu partnerju Jimu Huttonu, staršem in sestri, ampak nekdanji zaročenki Mary Austin, ki jo je ob neki priložnost označil za ljubezen svojega življenja.
LIVE AID
21-minutni nastop skupine Queen na dobrodelnem festivalu Live Aid številni poznavalci ocenjujejo kot najboljši živi nastop v zgodovini rokovske glasbe. Freddie Mercury na Wembleyju v belih hlačah, adidaskah, beli spodnji majici in mikrofonom na polovici stojala, ki mu iz rok jé večdesettisočglava množica v avditoriju, je pojava, s katero se je najbolj vtisnil v kolektivni spomin in posnetek, ob katerem se človeku še danes od užitka naježi koža.
PARODIJE
Predvsem zaradi značilnih zob in brkov je Freddie Mecury tudi pogosta tarča posnemovalcev. Sprehod po Youtubu izvrže kar nekaj zabavnih posnetkov, s svojo različico Bohemian Rhapsody – izvirnik je bil devet tednov na vrhu britanske lestvice – pa so se skupini poklonili tudi Muppetki.
LJUBLJANSKI POKLON S SIMFONIJO
Cankarjev dom bo 7. decembra gostil šov Queen Symphony, v katerem s skupino Real Queen Tribute, najbolj cenjenimi posnemovalci originala, hite britanskih rokerjev izvaja 46-članski simfonični orkester in pevski zbor. »Uporabljamo rekonstrukcije originalne opreme, kostumov in celo odra, na katerem je nastopal Freddie Mercury. Neverjeten občutek je biti na tak način del magije skupine Queen, igrati te pesmi ljudem in z njimi deliti vsa ta čustva,« pravi bobnar Ivan Djerfi, ki je s kolegi izvedbi te imitacije posvetil zadnjih 15 let življenja. Bend nastopa od Brazilije in Evrope do Rusije, Koreje in Kitajske, z njimi pa je aprila zaigral tudi Brian May.