Poleti ali zgodaj jeseni leta 1909 je v St. Petersburgu v Rusiji pred strelski vod stopila postarna ženska. Videti je bila kot mnoge ruske ženice tistega časa in nihče ni vedel, koliko je v resnici stara. Tudi njenega pravega imena skoraj nihče ni poznal. Zanjo pa je vedela vsa Rusija in o so njej pisali tudi na naslovnicah mnogih svetovnih časopisov. V Rusiji še danes ime, pod katerim je bila znana, nekaterim požene srh po telesu. Pravili so ji "Madame Popova". Bila je ena najhujših serijskih morilcev v zgodovini.
Radikalna "osvoboditeljica žensk"
Malo je znanega o zgodnjem življenju Alexe Katerine Popove, kot ji je bilo ime. Rojena je bila v mestu Samara v jugozahodni Rusiji v sredini 19. stoletja. Bila je poročena, njen zakon pa ni bil srečen. Poleg tega je v svojem okolju bila priča tudi nesrečnim zakonom drugih žensk, ki so jih zlorabljali njihovi možje, zato je bila prepričana, da so ženske ujete v takšnih zakonih.
To jo je navedlo k razmišljanju o osvoboditvi žensk, kar je bilo za tiste čase skorajda bogokletno, saj so bile ženske v tistem času praktično drugorazredni ljudje. Vendar je Alexa o tem, kako naj bi ženske osvobodila, imela povsem drugačne poglede od takrat še redkih feministk. Lahko bi rekli, da je bil njen pogled izjemno radikalen.
Poslovna odločitev - Osvobajanje žensk z arzenikom
Odločila se je, da bo začela posel. Ženskam v svoji okolici, za katere je vedela, da so v zakonu zlorabljene na takšen ali drugačen način, je začela oglaševati, skrivaj seveda, da jih lahko proti plačilu "osvobodi tiranskih mož". Razlog za "osvoboditev" je lahko bilo vse - varanja, zlorabe pa tudi samo naveličanost žensk v zakonu.
Popova je za majhno "napitnino" svojih naročnic spoznala njihove može, potem pa jim v pijačo ali hrano diskretno vsula arzenik. Svoj posel je opravljala kar 30 let, od 1879 do 1909, vse dokler ene od njenih odjemalk ni zgrabil občutek krivde, ker je Popovo najela, da umori njenega moža. Ženska je začela policiji pisati anonimna pisma o tem, za kaj je plačevala Popovo. Vendar sprva policija sploh ni reagirala. Šele ko je ženska osebno prišla na policijo in podala izjavo, so ukrepali.
Vdrli so v stanovanje Alexe Popove in jo aretirali. Vest o tem, da bo policija aretirala plačano morilko, je nekako prišla v javnost in v Samari se je pred njeno hišo ob aretaciji zbrala velika množica, ki je zahtevala, naj ji Popovo izročijo, da jo bodo zažgali na grmadi. Na koncu je policija proti množici celo uporabila strelno orožje, da jo je razgnala.
"Posel sem sijajno opravljala"
V procesu na sodišču je Madame Popova, kot so jo poimenovali mediji, priznala svoja dejanja in razložila, da se je "ukvarjala z ubijanjem moških, ki so s svojimi partnerkami ravnali kot s sužnji" in da so njena dejanja bila "dobrodelna". Branila se je tudi, da ni bila morilka, ker je uporabljala strup, zaradi česar so njene žrtve umirale počasi in po naravni poti, ne da bi vedele, da so zastrupljene. Povedala je tudi, da je svoj posel "sijajno opravljala".
Sojenje se je kmalu končalo in sodišče jo je spoznalo za krivo in obsodilo na smrt z ustrelitvijo. Madame Popova je sicer trdila, da je na drugi svet spravila okoli 40 moških, vendar pa so na sodišču iz pričevanj in dolgega obdobja, v katerem je Popova "poslovala" izračunali, da je bilo žrtev več kot 300.
Obtožili so tudi mnoge ženske, ki so Madame Popovo najele, kot sokrive umorov, vendar so mnoge ženske, še preden so se sojenja proti njim začela, bodisi umrle ali pobegnile - večinoma v ZDA.