Zanimivosti

SE KAJ PRIPRAVLJA? Znanstveniki pozivajo ...

kl
30. 10. 2021, 17.15
Deli članek:

Nasini znanstveniki želijo, da bi sveti našel najboljši način, na katerega bi ljudem sporočili da so odkrili nezemeljsko življenje.

Profimedia
Kako sporočiti človeštvu, da nezemeljsko življenje obstaja?
Glede na to, da človeštvo nima vrhovne planetarne avtoritete, ki bi se ukvarjalo s vprašanji nezemeljskega življenja, tako ni znano, kdo naj bi bil tisti, ki bi bil odgovoren za objavo tovrstnega odkritja in kako naj bi to sporočil ljudem.
Odkritje nezemeljskega življenja bi bil eden največjih dogodkov v zgodovini, saj bi odgovorilo na eno najdlje trajajočih filozofskih vprašanj, ki si jih postavlja človeštvo, hkrati pa bi imelo izjemne posledice za našo družbo kot celoto - tudi takšne, ki jih v tem trenutku morda sploh ne moremo predvideti.

KAKO SE IZOGNITI PREHITRIM ZAKLJUČKOM IN SENZACIONALIZMU

Obstaja seveda tudi druga možnost - da ne bomo neposredno odkrili zunajzemeljskega življenja, pač pa dokaze oziroma sledi, ki jih bo potrebno preučevati morda še desetletja, preden bodo rezultati nedvoumni. V tem primeru bi bilo zelo pomembno določiti način, na katerega bi takšno odkritje sporočili, ne da bi pri tem prehitro govorili o nekih dokončnih zaključkih in tako zavajali ljudi.
Znanstveniki pri Nasi tako pozivajo svetovno skupnost naj zbere jasen nabor smernic za objavljanje takšnih sporočil o o odkritjih, na katera utegnemo naleteti že v bližnji prihodnosti. "Naša generacija je, realno gledano, lahko tista, ki bo našla dokaze o obstoju nezemeljskega življenja," so napisali avtorji v članki na to temo, objavljenem v reviji Nature. "Skupaj s tem potencialnim privilegijem pa pride tudi odgovornost."

"Obsežnost vprašanja, ali smo sami v Vesolju, in zanimanja javnosti o tem, odpira možnost, da bo potrebno več kot le poročanje o rezultatih opazovanj ali namer znanstvenikov," še poudarjajo. Zato je potrebno določiti nabor "objektivnih standardov" za kriterije, kaj sploh šteje kot dokaz o zunajzemeljskem življenju in "najboljših praks" za sporočanje teh dokazov javnosti. Pri tem mora biti osnovno vodilo izogibanje senzacionalnosti in navajanje samo znanih in preverjenih dejstev.

"ODKRITJE ŽIVLJENJA NA MARSU" JE BILO PREURANJENO

Leta 1996 je odkritje meteorita, ki je izviral z Marsa, in v katerem so našli "bakterijam podobne fosile", sprožilo senzacionalne objave v medijih, takratni ameriški predsednik Bill Clinton pa je odkritju namenil celo poseben nagovor naciji. Do danes ni potrjeno, da gre v resnici za fosilizirane bakterije in torej zaresen dokaz o zunajzemeljskem življenju.

Wikipedia
Bakterijam podobni fosili iz meteorita z Marsa

POROČANJE PO LESTVICI

Znanstveniki so v članku predlagali lestvico morebitnih odkritij, ki bi imela več stopenj, začenši z zaznavo zanimivih signalov, ki kažejo na biološko aktivnost, in z najvišjo stopnjo - detaljnimi opažanji in potrditvijo.

Z uvedbo tovrstne lestvice bi lahko jasno skomuniciali vsako odkritje in se pri tem izognili enostavnima "da" ali "ne" ob vprašanju ali so naleteli na zunajzemeljsko življenje.

Podoben sistem so znanstveniki že določili za sporočanje o morebitnih trčenjih nevarnih asteroidov, ki po njihovem mnenju v enaki meri zanima javnost, brez nevarnosti senzacionalizma. V primeru asteroidov do najvišjega dela lestvice, "zagotovo trčenje" na srečo še nismo prišli. In ker so tovrstna trčenja kataklizmičnih razsežnosti majhna, zelo verjetno še nekaj časa ne bomo. Razen, če nas kaj preseneti ...