Brata Lumière sta bila francoska pionirja filmske umetnosti. Po koncu šolanja na tehniški šoli v Lyonu sta delala v očetovem fotografskem podjetju, en kot fizik, drugi kot upravnik. Po očetovi upokojitvi sta se začela ukvarjati z gibljivimi slikami in patentirala več tehnologij, ki so omogočile snemanje in projekcijo filmov.
19. marca 1895 sta posnela prvi kratkem posnetek Odhod iz tovarne, po njem pa več podobnih. Žal sta bila mnenja, da je film iznajdba brez prave prihodnosti in sta se začela nazaj ukvarjati s fotografijo. Patentirala sta proces izdelave barvnih fotografij in njuno podjetje je bilo dolga leta eno najpomembnejših proizvajalcev fotografske opreme v Evropi.
Leta 1896 sta posnela film Bataille de boules de neige (Bitka s snežnimi kepami), ki si ga lahko spodaj ogledate v izvirniku in v prenovljeni, popravljeni različici v visoki ločljivosti. Na posnetku so meščani, lepo oblečeni v zimske odprave, ki se obmetavajo s snežnimi kepami. Nato v boj vstopi nevedni kolesar, ki ga obe skupini začneta obmetavati in ga celo vržejo s kolesa. Film je bil posnet v Lyonu v Franciji.
Nekateri zgodovinarji sicer trdijo, da nam obarvana, očiščene in povečane fotografije in posnetki prikazujejo lažno preteklost, ki je v resnici nikoli ni bilo (ker ne moremo vedeti kakšne barve so stvari na črno belem posnetku). Toda ali ne počneta film in fotografija tega že od nekdaj? Kot medija sta znana po tem, da neizogibno oblikujeta in spreminjata prizore, ki jih zajemata, tako med snemanjem, kot po njem. Ne zanima nas njihov realizem, pač pa potencial za ustvarjanje fantazij.
Dodajanje barve, vmesnih sličic in odstranjevanje prask sicer pomeni ustvarjanje informacij, ki jih nikoli ni bilo in nekakšne lažne realnosti, a s pomočjo znanstvenega pristopa in umetne inteligence se lahko resnici zelo približamo. Če nas resnica v video posnetkih dan danes sploh še zanima… saj ima ta restavriran film tako romantičen duh, da ga kar ne moremo nehati gledati.