Zanimivosti

Danska želi izkoreniniti "oboževalke kriminalcev"

kl
17. 9. 2021, 15.15
Deli članek:

Obsojencem na doživljenjski zapor na Danskem bodo z zakonom prepovedali imeti nove romantične zveze, da bi preprečili pojav "oboževalk kriminalcev".

bop.gov
Slika je simbolična

Danska vlada je predstavila zakon, ki bi obsojenim na dosmrtni zapor omejila kontakte samo na osebe, s katerimi so imeli bližnje stike prvih 10 let služenja kazni. S tem želijo preprečiti pojav t.i. "oboževalk kriminalcev".

Ta zakon je vlada pripravila, potem ko je v medijih bila objavljena zgodba o 17-letnici, ki se je zaljubila v morilca Petra Madsena, danskega inovatorja, ki je bil obsojen za umor mlade švedske novinarke na svoji doma narejeni podmornici, kamor ga je prišla intervjujat leta 2017. Madsen je njeno truplo po umoru razkosal in vrgel v morje. Leta 2018 je bil obsojen na dosmrtni zapor.

17-letna Cammilla Kürstein je priznala, da se je v Madsena zaljubila, potem ko se je dve leti z njim dopisovala in se nekajkrat pogovarjala po telefonu. Ko se je Madsen lani poročil z 39-letno Rusinjo, pa je bila zelo ljubosumna in takrat je njena zgodba tudi prišla v javnost.

Wikipedia
Peter Madsen je obsojen na doživljenjski zapor zaradi umora, vanj pa se je zaljubila 17-letnica

Danski pravosodni minister Nick Haekkerup je sporočil, da je tovrstne odnose "očitno treba prekiniti" in dodal, da obsojeni kriminalci "ne bi smeli imeti možnosti, da zapor izkoriščajo kot mesto za sestanke ali medijske platforme za hvalisanje s svojimi zločini".

"V zadnjih letih smo bili priča odvratnim primerom, ko so zaporniki, ki so zagrešili gnusne zločine, vzpostavili stike z mladimi ljudmi, da bi tako pridobili njihove simpatije in pozornost," je dejal.

Zakon bo prekinil tudi dosedanjo prakso, ki je zapornikom dovoljevala, da o svojih zločinih javno pišejo in govorijo na družabnih omrežjih ali v podcastih. Hkrati pa bo tudi podaljšal obdobje, ko obsojeni na doživljenjski zapor lahko zaprosijo za pogojni izpust. Po sedanjem zakonu to lahko storijo že po dveh letih zapora, novi predlog pa predlaga podaljšanje na 10 let.

Zakonski predlog bo pod drobnogled vzel Danski inštitut za človekove pravice in preveril, ali je v nasprotju z določili Evropske konvencije o človekovih pravicah, v kateri je med drugim zapisana pravica do družinskega življenja.

Zakonski predlog bo najverjetneje sprejet, poročajo mediji, veljati pa naj bi začel v začetku prihodnjega leta.