Daktilonomija, kot se v znanosti imenuje štetje s pomočjo prstov na roki, se vsem zdi tako preprosta in naravna, da bil lahko mislili, da ljudje po vsem svetu štejemo na enak način. Pa temu ni tako.
Ni pa seveda slučajnost, da večina številskih sistemov bazira na številu 10, ki je tudi število prstov, ki jih imamo na obeh rokah. Če bi jih imeli recimo 8 ali 12, bi lahko bil naš številski sistem in s tem računanje, povsem drugačna. In tudi beseda "digit", ki v angleščini pomeni "števka" in ki jo najdemo v izpeljankah kot je"digitalen", izhaja iz latinske besede "digit", ki pomeni "prst" oziroma "palec na nogi", kar pomeni, da so tudi stari Rimljani šteli na prste.
Ljudje po svetu pa na prste štejemo na mnogo različnih načinov. In po načinu štetja se da ugotoviti, odkod posameznik je, oziroma kateremu kulturnemu območju pripada.
PALEC, KAZALEC, ... ALI PA MEZINEC, PRSTANEC ...
V večini Evrope štejemo tako, da začnemo šteti s s stisnjeno pestjo in iztegnjenim palcem, končamo pa pri mezincu, dokler vsi prsti niso iztegnjeni. V ZDA, na primer, začnejo s kazalcem pa do mezinca in končajo s palcem.
Na Bližnjem vzhodu začnejo šteti pri mezincu, medtem ko na Japonskem začnejo šteti z iztegnjenimi prsti iz z mezincem, potem pa prste ob štetju "zapirajo", dokler ni pest stisnjena.
V Indiji recimo, za štetje s prsti uporabljajo tudi členke, tako da vsak prst predstavlja štiri števke (3 členki + prst kot celota), razen palca, ki ima dva členka, vendar štejejo zraven še palčevo dlančnico in na koncu celo pest. Tako pridejo do števila 20 na eni roki.
V nekaterih predelih vzhodne Afrike, na primer v Tanzaniji, pripadniki ljudstev Bantu jezika uporabljajo obe roki in simetrično kolikor je to mogoče. Tako število šest pokažejo z iztegnjenim kazalcem, sredincem in prstancem na obeh rokah, število dva pa z iztegnjenima kazalcema. Staroselska skupinost Pame v severni Mehiki pa šteje na prstne členke, medtem ko so pripadniki zdaj že izumrlega plemena Yuki v Kalifornji pri štetju na prste upoštevali samo prostor med prsti.
"ZAPESTJE, PODLAHT, KOMOLEC ..."
Ne uporabljajo pa povsod samo prstov na roki, pač pa tudi prste na nogah in celo dele telesa. Na Papui-Novi Gvineji tako začnejo šteti z mezincem leve roke in ko uporabijo vse prste na levici, se pomaknejo na zapestje, ki predstavlja številko 6 in potem gredo navzogor po roki, preko ramen do glave, pri kateri uporabijo še oči, nos in ušesa, in potem preko vratu spet navzdol do mezinca na desni roki. Tako lahko štejejo do 27.
Štetje s prsti pa lahko služi tudi za igro. Ena najbolj znanih je verjetno italijanska "mora", pri kateri igralci vpijejo številke in iztegujejo prste. Tisti, ki pravilno ugotovi koliko bo iztegnjenih vseh prstov, dobi bitko.