Zanimivosti

Ali cestne svetilke, mimo katerih greste, ugašajo?

kl
11. 8. 2021, 09.50
Posodobljeno: 11. 8. 2021, 10.51
Deli članek:

Kot velja za večino pojavov te vrste, so tudi dokazi zanje večinoma anekdotični, vendar so raziskave pokazale, da "nekaj morda je na tem".

Pixabay
Ulične svetilke

Se vam je že zgodilo, da ste se ponoči sprehajali in ravno, ko ste šli mimo neke ulične svetilke, je ta zatrepetala, ali ugasnila? In ko ste mimo nje šli naslednjič, se je zgodilo enako ... In potem še nekajkrat - dovolj pogosto, da menite, da ne gre več zgolj za naključje? 

Pojav ni tako zelo redek, vendar so dokazi zanj večinoma anekdotični, se pravi o njih samo pripovedujejo tisti, ki so ga izkusili. Ima pa pojav svoje ime: "interferenca ulične svetilke" (v angleščini "street lamp interference" ali "SLI"), osebo s tovrstno izkušnjo, pa imenujejo "SLIder". 

Pojav zdaj raziskovalci šele začenjajo raziskovati. Večina SLIderjev poroča, da se utripanje ali ugašanje uličnih svetilk ob njihovi prisotnosti ne zgodi vedno in tudi ne pri vsaki svetilki, vendar se dogaja pogosto. Prav tako pogosto poročajo o tem, da na nek način "vplivajo" tudi na druge električne naprave oz. da se te prižigajo, ali ugašajo ali kako drugače spremenijo, ko so v bližini. Tako poročajo o lučeh ali namiznih svetilkah in televizorjih, ki se sami od sebe prižigajo ali ugašajo, žarnicah, ki jih "raznese", ko prižgejo luč, jakosti zvoka na televizorjih, radijskih sprejemnikih ali drugih avdio napravah, ki se spremeni, ne da bi to hote naredili ...

Kaj povzroča ta pojav?

Vsi poskusi, da bi pojav razložili brez znanstvene raziskave, so zgolj ugibanja. Problem pri raziskavi SLI pa je, da ga je v laboratoriju oziroma v nadzorovanem okolju težko ponoviti. Videti je namreč, da do teh pojavov prihaja spontano in brez "hotenja", da se nekaj zgodi.

Seveda so tisti redki znanstveniki, ki so se ukvarjali s tem pojavom poskušali preizkusiti SLIderje, vendar so poskusi bili neuspešni. Nobenemu SLIderju ni uspelo vplivati na električno napravo "na ukaz".

Ena od teorij, ki poskuša pojasniti pojav, če ta seveda res obstaja in ne gre samo za naključje", pravi, da je pojav morda povezan z električnimi impulzi v možganih. Vse naše misli in gibi namreč v možganih sprožajo majhne električne tokove. Vendar pa ti tokovi vplivajo samo na telo "lastnika možganov", ne pa tudi na predmete v okolici.

V laboratoriju za Raziskavo anomalij v inženirstvu na univerzi Princeton (PEAR)so v 80-ih letih prejšnjega stoletja izvedli nekaj raziskav, ki namigujejo, da podzavest v resnici lahko vpliva na električne naprave. Prostovoljci, ki so sodelovali v raziskavi, so namreč lahko vplivali na računalnike veliko bolj, kot bi to lahko pripisali zgolj naključju. Raziskave so bile sicer usmerjene v pojav telekineze in drugih "mejnih" psihičnih pojavov.

Čeprav pojav SLI ni zavesten, pa nekateri SLIderji poročajo, da so, ko je do njega prišlo, bili zaradi nečesa vznemirjeni - ponavadi so bili jezni, v velikem stresu ali pa so intenzivno premišljevali o nečem. "Ponavadi se zgodi, ko sem v stresu," pravi britanska natakarica, Debbie Wolf, ki je sodelovala v eni od raziskav, "vendar ne mislim maničnega stresa, pač pa ko v mislih 'prežvekujem' določene stvari, ki me ali pa so me vznemirile."

Ali pa gre vseeno za naključje? Fizik David Barlow meni, da bi vse lahko pripisali temu, da nekateri ljudje v naključnih dogodkih prepoznajo vzorce. "Seveda je nenavadno, da luč ugasne, ko greste mimo, zato si to zapomnite. In ko se zgodi še nekajkrat, se vam zdi, kot da gre za nek mehanizem, ki to povzroča. Navsezadnje pa lahko gre za okvarjeno žarnico, ali okvaro v napeljavi. In ponavadi ne stojite pod ulično svetilko celo noč ali pa jo celo noč opazujete, da bi ugotovili, ali se prižiga ali ugaša tudi, ko vas ni v bližini."

Pojav sicer raziskujejo na večih ustanovah, tako znanstvenih kot neznanstvenih, vendar do zdaj zanesljivih ugotovitev, da pojav obstaja oziroma kaj bi ga lahko povzročilo, ni.