Nekajkrat na leto Zemlja na svoji poti okoli Sonca zaide tudi v "meteorski oblak", ki na našem nočnem nebu uprizori "meteorski dež". Enega izmed teh oblakov Zemlja ponavadi "seka" v začetku oziroma sredini avgusta, v dneh ko goduje Sv. Lovrenc. Po njem je meteorski dež tudi dobil ime.
Uradno pa ga astronomi imenujejo "Perzeidi", ker meteoriti, ki ustvarjajo enega najlepših in dramatičnih prizorov na našem nebu navidezno prihajajo iz ozvezdja Perzej, ki se v teh dneh nahaja na severovzhodu nočnega neba, zato jih boste, če boste svoj pogled usmerili tja, lažje videli.
Perzeidi so v resnici ostanek prahu kometa Swift-Tuttle, ki periodično seka tirnico Zemlje in se občasno pojavi na našem nebu - nazadnje je to bilo leta 1992, naslednjič pa ga bodo v vsem sijaju lahko opazovali naši zanamci leta 2126. Značilno za Perzeide pa je, da so precej pogosti - tudi do 100 jih lahko preleti nebo v eni uri - za seboj pa dostikrat puščajo žareče sledi, ki svetijo tudi po nekaj sekund.
Najboljše je metorski dež opazovati s prostimi očmi, saj lahko meteoriti priletijo od vsepovsod, za opazovanje pa je najbolje izbrati mesto, kjer ni veliko svetlobne onesnaženosti - recimo hribi ali območja izven naselij.
Vrhunec bo roj Perzeidov sicer dosegel 12. avgusta med 16. in 5. uro zjutraj 13. avgusta po našem času. Ker je del tega časa pri nas dan, bo mogoče vrhunec opazovati šele v drugem delu, ko se znoči.