Zanimivosti

Je 5-G sevanje res nevarno?

kl
10. 8. 2021, 14.58
Posodobljeno: 10. 8. 2021, 15.33
Deli članek:

Čeprav je "gonja" proti mobilni tehnologiji pete generacije (5-G) malce izzvenela, pa skeptiki še vedno obstajajo. Za poznavanje morebitne škodljivosti pa je predvsem treba vedeti nekaj o "sevanju".

pixabay
5G

Lani je v svetu, ob sporočilih, da nekatere države - tudi naša - pospešeno uvajajo mobilno telefonijo pete generacije, imenovano na kratko 5-G, izbruhila prava gonja proti njenemu uvajanju. Ta gonja je sovpadala tudi z začetkom svetovne pandemije Covida-19 in pojavljale so se tudi informacije, da sta pandemija in tehnologija 5-G povezani, kar je seveda čisti nesmisel, ki pa mu mnogi verjeli - in nekateri verjamejo še danes. K tej gonji so veliko dodali razni "strokovnjaki", kot so hollywodski igralci, pevci, sodniki umetnostnega drsanja, nekdanji boksarji in ostali bolj ali manj znani in vplivni aktivisti, ki so se znanosti "naučili" na facebooku ali drugih družabnih omrežjih.

Sicer se je gonja proti novi tehnologiji, ki je zgolj nadgradnja prejšnje, v letu dni zmanjšala, pa vendar se na interentu še vedno valjajo informacije o njeni škodljivosti, predvsem sevanju. Seveda je prepričane o njeni škodljvosti težko prepričati v nasprotno tudi z argumenti, za tiste, ki pa niso čisto prepričani in vseeno pomislijo, da imajo morda nasprotniki 5-G prav, pa obstaja kar nekaj znanstveno utemeljenih dokazov o tem, da ne gre za bav-bav. Za osnovo pa je potrebno nekaj vedeti o sevanju.

Sevanje - ta grda in strašna beseda

Beseda "sevanje" je v sodobnem času pridobila negativen prizvok, saj spominja na radioaktivno sevanje, ki je našemu zdravju škodljivo in je lahko tudi smrtonosno. Vendar pa je radioaktivno sevanje samo del celega spektra elektromaganetnih sevanj, med katera sodijo tudi vidna svetloba, ultravijolična svetloba mikrovalovi, radijski valovi in toplota (infrardeče sevanje).

Vsa ta sevanja ali valovanja se razlikujejo po dveh lastnostih in sicer valovni dolžini in frekvenci. Obe lastnosti sta v obratnem sorazmerju, kar pomeni, da imajo sevanja z veliko valovno dolžino majhne frekvence, tiste z majhno valovno dolžino pa velike frekvence. Frekvenca valovanja ali sevanja pa je povezana z energijo, ki jo ima sevanje. Večja kot je frekvenca, več energije ima sevanje. Človeku najbolj nevarna so sevanja, ki imajo visoko frekvenco, torej veliko energije in jim pravimo ionizirajoča (ali ionizirna) sevanja. Mednje spadajo del utravijolične svetlobe, rentgenska svetloba oz. sevanje in radioaktivna sevanja.

Ostala elektromagneta sevanja nam niso nevarna. Telefoni in bazne postaje 5-G in vseh ostalih generacij mobilne telefonije širijo v območje okoli sebe sevanje, ki spada v družino mikrovalovnih sevanj. Tudi to sevanje se zdi "nevarno", saj vsi pomislimo najprej na mikrovalovne pečice, ki s pomočjo teh valov segrevajo hrano. Zato so se med aktivisti pojavila mnoga opozorila, češ da nam bodo 5-G telefoni "skurili možgane", prav tako naj bi bilo nevarno življenje preblizu baznih postaj. Kar pa ni res. Navsezadnje, že kar veliko ljudi uporablja 5-G telefone in živi sorazmerno blizu 5-G baznih postaj, pa so še veselo živi in zdravi.

"Hja, zdaj že mogoče, kaj pa na dolgi rok?" svarijo nasprotniki 5-G tehnologije. Takole na grobo rečeno je moč reči tole: "Na dolgi rok bomo vsi umrli. Eni zaradi tega, drugi zaradi onega. Vendar zaradi 5-G sevanja ne bo nihče."

forum-ems.si
Elektromagnetna sevanja (nevarna so označena z rdečo)

Sevanja, ki jih prozivajajo naprave mobilne telefonije so namreč izjemno šibka - tudi v primerjavi z mikrovalovnimi pečicami - in človeku ne morejo povzročiti škode. Vaše domače wi-fi naprave sicer proizvajajo približno enake valove kot mikrovalovna pečica, vendar gre za moč, ki se meri v miliwatih in se "razsipa v vse smeri". Pečica na drugi strani proizvede sevanje z močjo nekaj sto watov v majhnem omejenem prostoru - in zato lahko segreva stvari.

Poleg tega so sevanja, ki jih proizvajajo naprave mobilne telefonije (telefoni, bazne postaje in wi-fi naprave) velikorat testirana in regularno izvedeni testi niso pokazali škodljivih učinkov. Navsezanje, vidna svetloba ima večjo energijo od mikrovalovnega sevanja in je teoretično tako "bolj nevarna", vendar pa so se živa bitja (vključno z ljudmi) nanjo privadila, ker so ji izpostavljena že milijone let.

V Youtubeovem posnetku pod člankom je vse skupaj lepo razložil profesor fizike, ki je izmeril sevanja bazne postaje 5-G in telefona. (posnetek je v angleščini)

Skeptiki seveda temu verjetno še vedno ne bodo verjeli. Lahko pa napovemo že zdaj: ko se bo začela razvijati in postavljati nova, šesta generacija mobilne telefonije 6-G, se bo skoraj zagotovo vse skupaj ponovilo.